Porcija v menzi

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

tema odprta - 9. nov 2019 11:10 | ogledi: 4.377 | odgovori: 24

V naši firmi imamo menzo v kateri vlada slovenski kuhinjski gigant z imenom Sodexo. Ker je obrok relativno majhen, si vedno še kaj kupim da potolažim zdolgočaseni želodec.

Zanima me kako je predpisana količina hrane, ki bi jo moral dobiti na krožnik?

Če na krožnik od stare sitne tete, katere telo spominja na prekrasno viliamovko v času obiranja hrušk, na krožnik dobim kepco riževih rezancev, polito z nekakšno skromno in razvodenelo obaro v kateri izstopa par koščkov verjetno v včerajšnjem golažu kuhanega mesa, človek dobi nostalgijo na osnovnošolske čase ko je pridno hodil na repete.

Zanima me kako izmeriti če si na krožnik dobil ustrezno količino hrane? Ali je količina predpisana po standardu? Kako se standard imenuje in kaj v njem piše ali pa se ga lahko prebere na spletu?

Krožnika v katerem so različne stvari verjetno ni smiselno dajati na tehtnico.

Kar se mi zdi edino smiselno je velikost zajemalke za preliv.

Če je zajemalka polna potem bo vsak dobil enak delež.Teta vedno zajame polno zajemalko in preden zlije na krožnik, izlije ven kakšen centimeter. Količina v centimetru na zgornjem delu pa ni enaka kot v tistem centimetru na spodjem delu zajemalke.

Ali zajemalka ki ni polna pomeni da je količina manjša kot bi jo moral dobiti? Ali pa se lahko kuharca izgovori da ima večjo zajemalko kot bi jo morala imeti?

Če bi jo prosil če lahko dobim malo več preliva, bi zopet ponosno zajela celo zajemalko, vsebino izlila nazaj, in na krožnik arogantno nakapljala tistih nekaj kapelj ki bi ostale v zajemalki.

Za  riževe rezance in krompir je drugače in nimam pojma kako bi se lotil merjenja. Teta se ga loti tako da ga da na krožnik in potem še pritisne/razmaže po krožniku da krožnik izgleda bolj poln.

P.S.: Najboljšo malico jim uspe narediti tisti dan ko je anketa. Tisti dan je okus in velikost obroka hrane primerljiv s pravo restavracijo. Celo krompir je tisti dan takšen kot se spodobi. Žal pa je anketa le en dan v letu.

Temo je spremenil(a) vegetar dne 9. nov 2019 11:12

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

9. nov 2019 11:38

Nikoli slišala za Sodexo. Kakšen gigant neki?

Neki standardi so predpisani, poišči na spletu, 

Sem pregledala jedilnike in se mi zdijo ok. Če ti pa kaj ni povšeči, obvesti pristojno inšpekcijo.

Morda pa si le drobtinčar? 

mamamia

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

9. nov 2019 12:38

Kje na sodexovi spletni strani za katerega nikoli slišala si uspela najti jedilnike? Meni jih namreč ne uspe najti.

Ime jedilnika nič ne pove o kvaliteti in količini obroka. Ali pa se motim sem pač laik.

 

Na forum sem se oglasil ravno zato ker mi ni uspelo najti standardov.

Želel bi standard o količini obroka. Ali pa je tako da če nisi zadovoljen z obrokom greš pač drugam. V podjetju z eno kuhinjo nimaš izbire.

Spomnil sem se da sem pred nekaj leti za neko drugo podjetje z menzo neke druge verižne kuhinje slišal da je direktor plačal podizvajalcu-kuhinji manj kot je bilo prikazano. Kako je to mogoče ne vem. Če je podobno tudi v drugih podjetjih potem zajemalki nimam kaj očitat.

Sporočilo je spremenil(a) vegetar dne 9. nov 2019 13:07

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

9. nov 2019 13:06

Normativi so, mislim,  samo za prehrano mladine (vrtci,šole). Pa morda še tam bolj glede sestave, kot količine.  Ko sem brskala po spletu, ker je zanimalo tudi mene, sem naletela le na množico tem, kjer priporočajo manjše porcije, za zdravo in vitko telo. 

Sodexo ima na tejle strani http://www.sodexo.si/restavracije jedilnike  petih restavracij. Preveri, če je med njimi tudi tvoja. Pojdi kdaj v katero od njih in preveri, če je povsod enako, ali je to odvisno od razdeljevalke hrane. Ko sem bila še v službi, smo imeli lastno kuhinjo. Predvsem ženske iz administracije so se pritoževale, da so obroki preveliki in preveč kalorični, fantje iz delavnic pa, da so premajhne.

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 9. nov 2019 13:06

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

9. nov 2019 13:11

Tisto so jedilniki restavracij. V tem primeru gre za kuhinjo v firmi. V restavracijah so obroki boljši in večji.

 

Se strinjam da bi obrok za nekoga ki v sedi v pisarni na riti povsem zadoščal. Mogoče je ravno to razlog za takšne obroke, da količino obroka določa nekdo v pisarni, ki vse meče v isti koš.

 

Mogoče kdaj pride čas ko bo civilizacija dovolj napredovala da bo sposobna pošteno deliti - vsaj hrano če ne drugega.

Sporočilo je spremenil(a) vegetar dne 9. nov 2019 13:14

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

9. nov 2019 13:50

Kako je v sodexovi kuhinji ne vem. Prej ko sem delala v slorest-u so bili normativi sledeči:

Enolončnice z mesom pol litra (10 dag mesa na porcijo, oz pol litra enolončnice in pol klobase, 10dag šunke... Itd

Zrezek pečen 12-14 dag +1,5 dl omake

Čufti (2 kom na osebo), 1 kroglica surove mese je imela 6 dag

Priloga slan krompir 25 dag

Praženi krompir, pire 30 dag

Riž dušeni 25dag

Rižota (25 dag riž +2,5dl omake z mesom) 

Špageti kuhani 25dag +2,5dl omake mesne, zelenjavne...

Ragu mesni/golaži... 2,5dl

Juha kremna zelenjavna.... 2.5 dl

Juha goveja 2.5 dl

To je to. Ni pa nujno da so ti normativi veljavni za vse. Lp

 

 

LP, Saša

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

9. nov 2019 13:55

Najbrž imaš možnost napisati svoje nestrinjanje s prehrano in ga skupaj s slikovnim gradivom (slike jedi in količin) in ga posredovati nadrejenim (vodstvu), ki plačujejo vaše obroke. Postavlja se vprašanje ali samo ti nisi zadovoljen ali še kdo drug? Če imate v firmi kak standard nap. ISO 45001 (varnost in zdravlje pri delu - se da tudi speljat skozi s kakimi pobudami). Skratka lepa beseda lepo mesto najde. V naši firmi smo ponudnika že dvakrat zamenjali, ker kvaliteta in ponudba hrane nista bili kot je bilo dogovorjeno. Sedaj imamo ponudnika, ki nudi 5 menijev in se vedno najde kaj za vsakega - količine so dovolj velike (zame celo zelo prevelike a ker malokrat jem v menzi dobim tedaj manjšo porcijo - za tiste najbolj lačne pa ima kuharica vedno na zalogi repete. Je pa hrana v menzah pač hrana v menzah - čez domačo je ne.

 

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

9. nov 2019 14:25

http://www.sodexo.si/uploads/menu_pdf/SXO%20Jediln

To je za Telekom, so pa na tej spletni strani še druge njihove restavracije, ampak vidim, da pri tebi ne gre za to ponudbo ampak za vašo interno kuhinji. Kamor vam verjetno hrani pripeljejo že pripravljeno in jo pri vas le delijo.

 

Vem, da za restavracijske porcije obstajajo vsaj okvirni normativi (zrezek menda 120 do 150 g, tako nekako, glede prilog, omak in podobnega pa ne vem), a je že Venturini o tem napisala več.

Darjuška ti je dala pravi nasvet.

 

 

mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 9. nov 2019 14:29

sijasaja  

član od: 21.7.2017

sporočila: 615

10. nov 2019 9:38

mene pa moti to skrivanje podatkov o firmi http://www.sodexo.si/ ... pod kontakt ni niti napisano, iz katerega kraja je firma, niti telefonske številke ... če hočeš priti z njimi v kontakt, jim moraš pisati 

sijasaja

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

10. nov 2019 10:41

sijasaja je napisal/a:

mene pa moti to skrivanje podatkov o firmi http://www.sodexo.si/ ... pod kontakt ni niti napisano, iz katerega kraja je firma, niti telefonske številke ... če hočeš priti z njimi v kontakt, jim moraš pisati 

sijasaja

Verjetno bo tole: Sodexo - lokacija & telefonske številke

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 10. nov 2019 11:16

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 10. nov 2019 11:17

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

10. nov 2019 13:41

"V naši firmi imamo menzo v kateri vlada slovenski kuhinjski gigant z imenom Sodexo"

Slovenski ravno ni, tu je samo njihova podružnica, matična firma je v Franciji: https://en.wikipedia.org/wiki/Sodexo

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti