Likerji - razni

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

23. jun 2004 9:31

Mimika, lepo bi prosila za liker iz bezgovih jagod. Hvala in lep pozdrav, Alenka

mslabetka  

član od: 29.1.2003

sporočila: 99

23. jun 2004 10:14

lepoooo prosim! Kako naredite ga,Mimika Melisin liker. To mora biti dobro. Lp Hvalaaaaa. MARINKA

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

23. jun 2004 10:27

Metin (ali melisin liker) V kozarec s širokim vratom (jaz imam shranjene tiste velike kozarce od kumaric, ki držijo 2 litra približno) dam 1 pest narezane mete (ali melise), zalijem z 1 litrom dobrega sadjevca, dobro zavežem in postavim na toplo in ne preveč sončno mesto za 3 tedne (včasih malo več, včasih malo manj, kakor mi čas dopušča). Potem kozarec prestavim v kuhinjo. Zavrem 2,5 dcl vode in 20 dag sladkorja(če imate radi bolj sladko, potem malo več). Ohladim v istem prostoru (torej kuhinji), kot je žganje. Ko je oboje enake temperature (to je pomembno za to, da je liker kristalen, sicer je moten), precedim žganje in ga zmešam z oslajeno vodo. Prelijem v čiste steklenice in shranim. Lahko se popije takoj, vendar je pri žganju in teh stvareh dobro, če se malo uležejo. Liker iz bezgovih jagod Pol litra bezgovih jagod (dobro zrelih in brez pecljev, kar je zelo zamudno opravilo), prelijemo s 3,5 dcl vode, dodamo 40 dag sladkorja in kuhamo 5 minut (bezgove jagode morajo biti dobro prekuhane, sicer lahko povrzročijo hude želodčne težave). Ohladimo, precedimo skozi gosto cedilo (ne smemo pasirati) in zmešamo z 2 litroma sadjevca. prelijemo v steklenice in shranimo. Velja kot zgoraj. Malo uležano je najboljše. Melisa ali meta je odlična v čaju in zato jo, če jo imete veliko, pridno sušite za zimske dni. Zdrav in poceni čaj. Iz bezgovih jagod sem pred leti naredila sok za razredčit, ki je bil odličen. Žal pa sem recept izgubila. Enkrat pa sem iz njih naredila tudi marmelado in sicer mešano z ostalim sadjem. Zelo dobro, pa tudi zdravo, saj tudi prekuhan bezeg vsebuje zelo veliko c vitamina. Neka stara modrost pravi, da bi se moral človek vedno prikloniti bezgovemu grmu, ker je tako zdrav. Aja, še to. Bezeg baje zelo dobro vleče nase težke kovine, zato je zelo pomembno, da ga ne nabirate ob cesti. Še nekaj glede sladkorja in količine vode. Po letih poskušanja in degustiranja sem prišla do zaključka, da je nekako najboljše 1/4 l vode in 20 do 25 dag sladkorja na liter žganja. To velja za pravi domači sadjevec, ki ima med 45 in 50 % alkohola. Liker ali grenčica, ki tako nastane, ni preveč močna in obenem zadosti, da te pogreje -- če je potrebno :) --, pa tudi sladka ravno prav. Da ti na koncu ne ostane sladek priokus. Če berete v kuharskih knjigah, kjer so tudi tovrstni recepti, je običajno več sladkorja, kar se vsaj meni ne zdi dobro. Pri tej količini sladkorja pride do izraza zelišče ali začimba oziroma sadje, sicer samo sladkor. Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 24. jun 2004 08:18:32

mslabetka  

član od: 29.1.2003

sporočila: 99

23. jun 2004 13:10

Hvala Mimika, bomo kar vse probale, potem pa na zdravje! LP MARINKA

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

23. jun 2004 14:57

Ufa. Sem vzela napačno disketo. Limonče bo mogoče jutri, zato pa jih danes skopiram nekaj drugih, ki so na tej disketi. Nisem še sprovala. So pa vsi tu s kulinarike. RECEPT Damski liker ZAHTEVNOST 1 - enostavna RECEPT PRISPEVAL Suzana Zaletel SESTAVINE 1 l poljubnega sadja (borovnice, višnje, gozdne jagode...) 1 liter sladkorja 1 liter vina (rdeče ali belo) 0,25 litra ruma POSTOPEK Vino, sladkor in sadje damo v večjo posodo. Pustimo stati 24 ur, vmes večkrat premešamo. Po 24 urah dodamo rum in vse skupaj segrejemo do vrelišča. Še vroč liker natočimo v ogrete steklenice. Postrežemo dobro ohlajenega. Vanilijev liker ZAHTEVNOST 1 - enostavna RECEPT PRISPEVAL Mojca Asic SESTAVINE POSTOPEK 1 vanilijev puding 2 stroka vanilije vanilijeva esenca 1 l mleka 20 dag sladkorja 2 dcl ruma Vanilijev strok prerežemo na pol in izpraskamo vsebino v mleko. Kuhamo z izdolbeno "lupino" vanilijevega stroka. Po navodilih skuhamo puding in ga vlijemo v mleko. Sladkor dodamo kar v mleko. Pustimo da se ohladi in primešamo vanilijevo esenco ter rum. RECEPT Teranov liker II ZAHTEVNOST 1 - enostavna SESTAVINE 2 l terana 2 kg sladkorja 2 kg na kolesca narezanih pomaranč 0,5 l ruma (40%) POSTOPEK Teran in sladkor zavremo, dodamo na kolesca narezane pomaranče, pri čemer sprednji in zadnji konec lupine brez mesa zavržemo ter pustimo na hladnem ca. 24 ur. Dodamo še rum, dobro premešamo, precedimo in prelijemo v steklenice. RECEPT Teranov liker I ZAHTEVNOST 1 - enostavna SESTAVINE 2 l terana 1,5 kg sladkorja 300 g borovnic (lahko zamrznjenih) 4 dl ruma (40%) POSTOPEK V teran stresemo sladkor in zavremo. Dodamo borovnice in pustimo vreti še 5 minut. Ohladimo, precedimo in prilijemo še rum ter napolnimo steklenice. Suzana

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

23. jun 2004 16:29

V tem teranov liker I, ki ga je prilepila Suzana, se lahko borovnice zamenja z bezgovimi jagodami. Lansko leto sem nekje prebrala ta recept, vendar sem ga pozabila shranit. Sedaj ga pa imam. Gospe in gospodične, da nas vidi (bere) Rugelj, bi nas takoj obsodil, da ni čudno, da so slovenski moški vsi sami pijanci, ko pa jih obdajajo take ženske :). Mimika

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

24. jun 2004 6:42

Prosim recept za liker iz bezgovih jagod . LP Marta

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

24. jun 2004 8:12

Marta, poglej zgoraj, kjer je že napisan recept za liker iz bezgovih jagod. Ravno včeraj mi je rekla mami, da ga je pred dnevi brat vzel na nek izlet. Da je požel velik uspeh. Cel avtobus je ugotavljal, kaj bi to utegnilo biti. Skupen sklep je bil, da mora biti neke vrste borovničevec. Izjemno lepa je tudi njegova barva. Bordo rdeča. Pa še en liker, s katerim boste zagotovo "zažgale", ker je tako poseben in vsaj za mene in moje goste zelo dober. Liker iz mareličnih koščic (amaretto) 40 mareličnih koščic namočimo v pol litra žganja (celo poletje spravljam marelične koščice. Dva dni jih imam na pultu ali kje drugje na krožniku ali v skledici, nato jih dajem v papirnat škrnicelj. Ko je sezona marelic končana, bero celega poletja stresem v polivinilasto vrečko in potem to dam v še eno polivinilasto vrečko --tisto za v zamrzovalnik-- in koščice nato stolčem s kladivom za meso. To počenjam ali v shrambi na ploščicah ali zunaj na dvorišču. Ko so vse koščice vsaj počene -- nekatere so bolj zdrobljene, druge manj -- jih stresem v kozarec in prelijem z žganjem. Dobro zaprem in postavim na balkon. Po 1 mesecu (ta čas ni tako pomemben, včasih precedim prej, včasih kasneje) kozarec prestavim v kuhinjo. Zavrem 1,25 dcl vode in 15 dag sladkorja (če imate radi bolj sladko, potem malo več, sicer lahko manj). Ohladim v istem prostoru (torej kuhinji), kot je žganje. Ko je oboje enake temperature (to je pomembno za to, da je liker kristalen, sicer je moten), precedim žganje in ga zmešam z oslajeno vodo. Prelijem v čiste steklenice in shranim. Lahko se popije takoj, vendar je pri žganju in teh stvareh dobro, če se malo uležejo. Ta liker ima skoraj tak okus kot italijanski amaretto. Zelo uporaben je tudi za kakšne sladice ali sadne kupe.

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

24. jun 2004 10:17

Hvala in lep dan . Marta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti