Selitev na slo obalo

SweetYears  

član od: 15.8.2010

sporočila: 3

tema odprta - 18. maj 2016 13:58 | ogledi: 4.868 | odgovori: 10

Najprej pozdrav vsem skupaj :), ..... zdaj pa vprašanje, .... že dlje časa premišljujemo, da bi se za stalno preselili v Ankaran. Veseli bi bili kakršnih koli nasvetov o klimi, okolju, pridobivanju gradbenih dovoljenj ( koliko časa traja ) ipd. Hvala vsakemu, ki bo svoje izkušnje delil z Nami :).

SweetYears

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

18. maj 2016 14:36

A ne bi bilo najbolje se zapeljati tja in dva ali tri dni preživeti tam, se razgledati še malo bolj podorbno kot sicer in potem tudi stopiti na tamkajšnjo UE  in vprašati po gradbenih dovoljenjih? Ker izdaja teh ni odvisna od kraja, v katerem si, pač od tega, kako imaš pripravljeno dokumentacijo in to je z zakonom določeno. 

Tole o klimi v Ankaranu je pa splošno znano dejstvo  in kraj se ne nahaja na drugem koncu sveta, da bi ti forum kaj veliko pomagal. Kdaj pa kdaj tam dežuje, burja zapiha, poleti je vroče ... in blagodejen morski zrak skozi vse leto.

Več pa verjetno kaka domačinka s tistega konca.

mamamia

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

19. maj 2016 10:41

SweetYears, kje pa sedaj živiš?

 

rdkapica

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

19. maj 2016 11:17

Spet tema, ki je "kr neki". Potem se pa nekateri razburjajo, češ da so odgovori (po moje velikokrat upravičeno) sarkastični, arogantni, škodoželjni in kar je še podobnega. Ne vem kakšen nasvet glede klime in okolja bi ti kdo lahko dal, saj se verjetno seliš na obalo prav zaradi tega, ali ne?

 

 

sonci

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15163

19. maj 2016 13:54

Tudi mi razmišljamo, da bi se za stalno preselili v okolico Ankarana, ampak ideja še ni izvedljiva. Drugače mi je Ankaran všeč, klima je ugodna za asmatike. Plaža pa ni bogve kaj, saj je mnogokrat dosti trave in smeti. Glede dovoljenj pa boš morala povprašati na upravno enoto. Jaz sem pogosto vikende preživljala v Ankaranu in lahko rečem, da je tam drugi svet, tudi ko je oblačno.  Zrak, morje, borovčki. Kakor je povsod na morju, ne samo v Ankaranu. 

Sicer pa ta vikend bo lepo sončno vreme, v avto in na izlet. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

SweetYears  

član od: 15.8.2010

sporočila: 3

19. maj 2016 22:59

Najprej prisrčna Hvala Vam vsem za Vaše nasvete, še posebej Trixi :), ..... prvi možni vikend pa v Ankaran na izlet in ogled :).

SweetYears

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

20. maj 2016 6:01

Sicer pa - eno je prihajati in odhajati, drugo pa živeti nekje. Kot opisuje Trixi, človek opazi marsikaj všečnega - res je to drug svet kot na celini - toda ali tudi izven sezone, ko je pogosto pusto in prazno.... Razmisli tudi o službi, času potovanja do nje in vračanju in to čisto vsak dan, vse dni v letu, možnostih za šolo za otroke.... Preden se seliš, res pretehtaj vse možnosti. Mogoče bi bilo dobro, da tam preživiš kakšen teden dopusta poleti, ko vse vre od življenja in tudi v takih manj ugodnih mesecih (november, januar, februar)..., ko je pusto in prazno, razen vikendov, če je lepo vreme.... Oddaljenost oz. dosegljivost določenih objektov, ustanov, trgovine samo z avtomobilom ali tudi peš in s kolesom (vrtec, šola, trgovina, banka, drugi uradi, mogoče gledališče, kino..... ), mogoče z avtobusom. Ne vem ali imaš svoje ljudi blizu, toda če jih imaš, pretehtaj tudi to, da sedaj lahko skočiš do njih vsak čas. Koliko časa ti bo to ob vseh dnevnih obveznostih, to vzelo po selitvi in ali je to zate pomembno in mogoče, posebno v situaciji, ko boš ti ali bodo oni potrebovali pomoč.

Sama nisem nikoli razmišljala o selitvi, vsaj tako radikalni ne, selila pa sem se iz domačega kraja v drug kraj v bližini  - toda nekatere strvari ti postanejo samoumevne šele, ko jih izgubiš in to sem poskusila in na koncu moraš pretehtati ali so ti te čisto vsakdanje stvari tudi pomembne.

Nanizala sem ti le nekaj utrinkov, ki so se mi porodili ob prebiranju tvojega zapisa in želim ti, da bi se res dobro odločila in uživala svoje dni v kraju, ki ti je všeč.

tedyka

SweetYears  

član od: 15.8.2010

sporočila: 3

20. maj 2016 23:16

Hvala Tedyka za tale res poglobljen odgovor, .... kar se temeljitega razmisleka tiče se s Teboj popolnoma strinjam.

SweetYears

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

22. maj 2016 17:26

No, jaz lahko povem iz prve roke kako se je preseliti na obalo. Sicer se je to dogajalo cca pred 32. leti. Otroka sta šla v 4. in 2. razred o.š. Takrat služba za nas ni bila problem. Otroka sta imela v šoli precej težav v zvezi z narečjem. Mi smo iz Lj. in sta seveda tako govorila. Za te probleme sta nama povedala šele, ko sta že bila izven šolanja. No, sta preživela. Sama sem imela precej težav z aklimatiziranjem, kar je minilo po nekaj letih. Navaditi se moraš na zime brez snega, če ga imaš rad, na hladno burjo pozimi. Poleti na vročino in sušo. Če hodiš na počitnice se take težave sploh ne zdijo problem. Ko pa živiš tu se pa navadiš. Meni ni žal, da smo se preselili-sploh sedaj, ko sem že v penzionu. Kar se tiče parcel v Ankaranu vam želim veliko sreče.

Če se odločite za preselitev-dobrodošli!

branka

Prah  

član od: 1.2.2009

sporočila: 11

24. maj 2016 9:05

Za informacije iz prve roke se oglašam kot Ankarančanka :) Ankaran je, vsaj zame, prijeten in miren kraj za življenje. Poleti ga precej preplavijo turisti iz Adrie, ki zasedejo tudi večino plaž, zato za kopat res ni ravno sanjsko, a domačini že najdemo svoj kotiček, kjer se lahko kolkrtolko v miru kopamo. Turisti povzročijo tudi gnečo v lokalni trgovini, a je to sitnost samo v času vrha sezone, čez leto pa sploh ne. 

Vreme je večinoma toplo, razen ko ni :) Klasično primorsko podnebje, običajno topleje in pogosto sončneje kot na celini. Zoprna je seveda burja, sploh ko je močna. Pozimi le redko zamrzuje in skoraj nikoli ne sneži, vendar so tisti redki sneženi dnevi prava apokalipsa, sploh če si z vrha klanca, ker večinoma nimamo zimskih gum in pluženje oziroma posipanje cest ni tako urejeno kot drugod, zato včasih lahko že centimeter snega naredi vožnjo precej nevarno in ljudje ostajajo tudi doma.

V Ankaranu je sicer vrtec, osnovna šola, pošta, Mercator, nekaj lokalov in restavracij, frizerski saloni, zlatarna, cerkev ... Ni veliko, a za vsakdanje življenje več kot dovolj. Za večje nakupe pa je z avtom manj kot 10 minut po vpadnici do nakupovalnih centrov v Kopru, zelo blizu pa sta tudi Trst in Muggia. 

Okoli Ankarana se je mogoče tudi sprehajati po gozdnih poteh ali oljčnikih, če niste sovražniki klancev. Vsekakor ima Ankaran kot vsako mesto tudi napake, predele, kjer ni vzdrževan, spore ... vendar je meni osebno življenje tam prijetno. Seveda pa je marsikaj odvisno tudi od individualnih okoliščin, tako da lahko pomagam le z zelo splošnimi informacijami.

Prah

Prah  

član od: 1.2.2009

sporočila: 11

24. maj 2016 14:22

Za informacije iz prve roke se oglašam kot Ankarančanka :) Ankaran je, vsaj zame, prijeten in miren kraj za življenje. Poleti ga precej preplavijo turisti iz Adrie, ki zasedejo tudi večino plaž, zato za kopat res ni ravno sanjsko, a domačini že najdemo svoj kotiček, kjer se lahko kolkrtolko v miru kopamo. Turisti povzročijo tudi gnečo v lokalni trgovini, a je to sitnost samo v času vrha sezone, čez leto pa sploh ne. 

Vreme je večinoma toplo, razen ko ni :) Klasično primorsko podnebje, običajno topleje in pogosto sončneje kot na celini. Zoprna je seveda burja, sploh ko je močna. Pozimi le redko zamrzuje in skoraj nikoli ne sneži, vendar so tisti redki sneženi dnevi prava apokalipsa, sploh če si z vrha klanca, ker večinoma nimamo zimskih gum in pluženje oziroma posipanje cest ni tako urejeno kot drugod, zato včasih lahko že centimeter snega naredi vožnjo precej nevarno in ljudje ostajajo tudi doma.

V Ankaranu je sicer vrtec, osnovna šola, pošta, Mercator, nekaj lokalov in restavracij, frizerski saloni, zlatarna, cerkev ... Ni veliko, a za vsakdanje življenje več kot dovolj. Za večje nakupe pa je z avtom manj kot 10 minut po vpadnici do nakupovalnih centrov v Kopru, zelo blizu pa sta tudi Trst in Muggia. 

Okoli Ankarana se je mogoče tudi sprehajati po gozdnih poteh ali oljčnikih, če niste sovražniki klancev. Vsekakor ima Ankaran kot vsako mesto tudi napake, predele, kjer ni vzdrževan, spore ... vendar je meni osebno življenje tam prijetno. Seveda pa je marsikaj odvisno tudi od individualnih okoliščin, tako da lahko pomagam le z zelo splošnimi informacijami.

Prah

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti