Vodni kamen v čajniku

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

12. sep 2015 13:37

Zato, ker ljubljanski vodovod črpa vodo iz različnih virov in jo meša po potrebi. Zaradi tega se vsebnost raztopljenih snovi s časom spreminja - nisem prav natančna, ampak zdi se mi, da se podobne zadeve pojavljajo ne glede na letni čas, pač par mesecev traja, potem pa se zadeva malo "poleže", potem pa spet pride. Saj meni tudi ni všeč čaj, ki škrta pod zobmi - pa vzemi to z boljše strani: ni ti treba kupovati koralnega kalcija, ker ga dobiš od VO-Ke zastonj

Sonja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

12. sep 2015 14:09

Haha, dobro si mi to razložila, zadovoljna!

 

naor

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. sep 2015 15:00

V reviji Ljubljana, ki jo dobivamo na dom, je lepo analiza vode po črpališčih. Ljubljanska voda je ena od bolj trdih v Sloveniji.

rimljanka

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

14. sep 2015 7:54

Čajnik sem kupila v trgovini tisoč in en dar, bil je zelo drag imam ga sigurno že pet let in mislim da je emajliran ker je bele barve. Ves čas sem ga imela z vodo napolnjenega naštedilniku, in ga na vsake toliko časa pomila v pomivalcu. Ko sem ga zadnjč vzela iz pomivalca sem dno čajnika še obrisala s sarvetom in sem se zgrozila, sarvet je bil čisto temno rjave barve.  Tako kot sem že omenila sem imela čez noč v čajniku vinski kis, dno je lisasto in še vedno ko nalijem vanj vodo je voda obarvana. Ne bi ga rada zavrgla, po drugi strani pa se bi rada zastrupljala z vodnim kamnom. Premišljevala sem tudi da bi čajnik nesla v trgovino kjer sem ga kupila in jih vprašala za nasvet.

Upam da nisem preveč utrujala, in najlepša hvala za nasvete.

 

mijamarija

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

14. sep 2015 9:58

z vodnim kamnom se ne zastrupljas, prej nasprotno. Pravzaprav je voda zaradi raztopljenih mineralov bolj okusna, ce je trda je pomemben vir magnezija in kalcija, po nekaterih studijah naj bi bila korelacija med trdo vodo in stevilom srcnih obolenj (bolj je trda manj je bolnih) po drugih studijah pa teh korelacij ni moc  potrditi.

Ce v cajniku samo grejes vodo (in ne kuhas caja) voda ne bi smela bit rjava kljub obilici vodnega kamna. Ostalo ti je pa Drejcek povedal.

drejcek je napisal/a:

Iz kakšnega materiala pa je čajnik? Vkolikor gre pa porcelan ali keramiko, lahko čistiš s kislinami: zavreš kis za vlaganje, naliješ noter in vrtiš čajnik nekaj časa, potem pa izliješ ven, po potrebi ponoviš vajo. V bolj trdovratih primerih lahko uporabiš tudi tehnično solno kislino, ki jo lahko kupiš v prodajalnah barv in lakov; vendar, če je zadeva emajlirana in je emajl izrabljen in poškodovan, bo čajnik služil le še kot sredstvo za nabiranje prahu. V primeru, da pa je zadeva kovinska in NI rostfrei, pa so kisline lahko problem,ker lahko istočasno s kalcijem in magnezijem odstranijo tudi kakšno plast kovine.

Mogoče kakšno slikco?

Drejček

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

14. sep 2015 10:32

Za čiščenje vodnega kamna uporabljam citronsko kislino in limonin sok. 

Tvoj čajnik je morda poškodovan ali pa je vinski kis obarval glazuro. Za čiščenje se priporoča alkoholni kis ( kis za vlaganje)

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

14. sep 2015 10:34

bi rekla, da za temno obarvanje ni kriv kamen ampak reakcija kovine

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

14. sep 2015 12:10

Res je - dno čajnika je dobesedno "olupljen", čajnik sem čistila samo z alkoholnim kisom. Klicala sem v trgovino kjer sem čajnik kupila pa z reklamacijo ne bo nič ker nimam računa.

 

LP.

mijamarija

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

14. sep 2015 12:13

Bi moral biti čajnik hudimano stolčen, da bi se od rje naredila rjava obloga. Skozi emajl pa sploh ne more rjaveti. Ta rjava reč bo bodisi rjavi vodni kamen, če je v vodi precej železa, bodisi ostanki čaja.

Sonja

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

14. sep 2015 12:33

Čajnik je na zunaj ko nov in ni stolčen ne zunaj ne v notranjosti,v čajniku sem vedno grela samo vodo in"nikoli kuhala čaja". Zato mi je to tako čudno. Ko pridem domov Vam pošljem kako zgleda notranjost čajnika.

 

LP.

mijamarija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti