Bulje

ladyx  

član od: 21.11.2010

sporočila: 118

tema odprta - 9. apr 2015 18:59 | ogledi: 8.051 | odgovori: 19

Zanima me, če ima kdo izmed vas izkušnje s pripravo bulj (narodna jed iz Istre)? Jaz sem jih danes naredila prvič  po receptu z interneta, pa nisem zadovoljna z rezultatom, čeprav sem poleg osnovnega recepta naredila tudi variacijo z dodatkom pšenične moke za vezivo. Razmišljam, da bi morda v testo dodala jajce, pa se bojim, da bodo potem prekompaktne. Okus mi je sicer všeč, izgled pa nikakor. V bistvu mi niso razpadle, ampak so se razkuhale na površini, tako, da so bili na koncu še vedno kompaktni cmočki, vendar 3x manjši kot na začetku. Če ima kdo kakšen nasvet ali recept, ki ga lahko posreduje, lepo prosim... Hvala!



ladyx

Temo je spremenil(a) ladyx dne 9. apr 2015 19:04

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

9. apr 2015 19:51

Po katerem receptu si pa delala (link)?

Life is war against boredom~

ladyx  

član od: 21.11.2010

sporočila: 118

9. apr 2015 20:27

Ja, Limnol, to je ta link. Bulje so pod št. 062. Jaz sem delala po identičnem receptu z ene druge strani, kjer so bile količine prepolovljene in je bil zraven še en (meni) pomemben podatek o količini vode, s katero poparimo moko: rabimo 1/2 litra kropa za 1/2 kg moke.

 

 

ladyx

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

9. apr 2015 20:53

Kolkor imam jaz izkušenj z ajdovo moko in ajdovimi štruklji, je zelo različno, koliko vode potrebuješ, da je testo ravno prav - včasih malo manj, včasih malo več, odvisno od tega, kako je moka vlažna. Tako da je treba pogruntat, kakšna mora biti konsistenca testa, da je ravno prav, in potam daš vode pač toliko, kolikorje treba. Zna biti, da je s koruzno moko ravno tako, konec koncev, saj tudi za žgance vliješ vode po občutku, na pa čisto po receptu. 

Če ni prvič uspelo, bo pa naslednjič. 

Sonja

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

9. apr 2015 21:17

Jaz sem pa na tem linku dobila recepturo..pa še veliko drugih dobrih...Glede vode za poparit , se pa strinjam z Limnol, da je odvisno kako nam moka popivna vodo.

 

http://www.slovenske-jedi.si/primorska_istra.htm




Sporočilo je spremenil(a) Vrtejbenka dne 10. 2015 08:25

ladyx  

član od: 21.11.2010

sporočila: 118

9. apr 2015 21:48

Ja, vsekakor je količina vode povezana z vlažnostjo/suhostjo moke, ampak okvirna količina je pa le. Glede na to, da sem delala nekaj, kar nikoli prej nisem ne videla, ne poskusila. In da se bulje je kot sladico ali pa kot prilogo kisli repi mi je bil tudi zanimiv podatek.

 

 

ladyx

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

10. apr 2015 7:42

Jaz bom vsekakor poskusila na vse načine - sladka varianta bo na sporedu ta vikend, tista s kislo repo pa kdaj drugič.

Sonja

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

10. apr 2015 11:26

Sem naredila te kobariške bulje...pol sem jih skuhala v vodi, te so od zunaj malenkost pocasti in manjši kot je že napisala Ladyx  in rozine malo izstopajo, so kot eni marsovčki...ostale sem jih skuhala v sopari in so definitivno boljši, lepši na uč, gladki in bolj kompaktni.Tudi ko jih prerežemo so v notranjosti lepši kuhani na sopari.So zelo okusni toda malenkostno drobljive sorte.Dala sem malo cimeta, toliko da zadišijo, bi jim pa pasale tudi kakšne druge dišave.

 

 

Vrtejbenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti