Food styling

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

tema odprta - 17. nov 2014 10:45 | ogledi: 5.934 | odgovori: 24

Včeraj sem se udeležil zanimivega predavanja, na katerem je ena izmed govornic bila stilistka hrane Sabina Penšek.
Glede na to, da se tukaj ukvarjamo s pripravo hrane, si delimo izkušnje in pripravljeno hrano tudi fotografiramo, bo morda marsikoga zanimalo, kaj je stilistka povedala. Verjetno bodo/bomo tudi mnogi med nami potolaženi, saj je hrana na naših fotkah pristna. Tudi, če fotografija ni idealna, vsaj hrana na krožniku je prava.
Večina fotografiranih jedi, ki jih gledamo v reklamnih spotih, na plakatih in letakih je »fake«. Sabina je omenila probleme s katerim smo se srečali vsi, ki hrano fotografiramo za objavo na temu portalu. Takoj po pripravi jed zelo hitro začne spreminjati lastnosti, za dobro fotografijo pa je potreben čas, snemanja se ponavljajo in pripravljena jed po nekaj desetminutnem snemanju ne kaže več potrebne privlačnosti. Zato se stilisti hrane poslužujejo različnih zvijač, da jedi na krožnikih ostanejo čim daljši čas očem in kameri privlačne.
Na fotografiji je nekaj primerov:

Mleko, ki čudovito lepo teče v kozarec, je dejansko bela barva za pleskanje. Pri mleku ne dobimo tako lepih, debelih in velikih kapljic.
Piščanec in puran sta popolnoma surova in pobarvana, da izgledata, kot da sta ravnokar pečena. V tem primeru se mi zdi, da izgledata oba precej umetno. Kdor koli je vsaj enkrat spekel piščanca v pečici ve, da je ta na sliki umeten.
Po palačinkah teče motorno olje, ne javorjev sirup. Razlog: boljša viskoznost motornega olja in lepši lesk v soju luči.
Hamburgerji so spečeni v navadni ponvi, črte od rešetk roštilja pa so narisane s svinčnikom za obrvi.
Kosmiči plavajo v lepilu za les. Če bi plavali v mleku, bi se hitro razmočili.
Lepo krono šalici kave daje brivska pena, ne stepena smetana.
Rezine sira na sliki so rezine edamca, čeprav je reklama za ementaler. Razlog: ementaler ne prenaša dobro reflektorje.
Pokazane so nam bile tudi tri kepe sladoleda, tako idealnega, da smo se vsi spraševali, kako jim je uspelo s sladoledarsko žlico zajeti tako pravilne, okrogle in obstojne kepe, ki se niso niti malo stopile. Odgovor je bil precej bizaren. »Sladoled« je bil narejen iz mešanice svinjske masti, sladkorja v prahu in barv za živila. A ja, pa prelivi so bili iz pobarvanega tekočega parafina.

Miroslav Vulović

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

17. nov 2014 13:57

Hvala Miroslav, zdaj si me pa res potolažil

Mi je malo bolj jasno, zakaj so moje fotke tako " klaverne ". Saj se trudim, da bi tudi na tem področju bila boljša, ampak bi rabila imeti poleg enega mentorja. Kuhat pa nekaj znam, vsaj tako moji pravijo .

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

testeninca  

član od: 19.2.2013

sporočila: 751

17. nov 2014 14:12

To da slike niso pristne je že nekaj časa jasno ter da so narejene le za fotografiranje.

Je pa zanimivo česa vsega se poslužujejo...

 

Sicer pa ali so vse ženske v reklamah za kreme res brez gub samo zaradi dotične kreme in ali...

testeninca

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

17. nov 2014 15:07

Seveda, kaj si pa vendar mislila???

 

marjja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

17. nov 2014 17:34

Babka, tvoje slikce so odlične!

 

naor

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

18. nov 2014 10:21

Sarabande, hvala, zelo zanimivo kaj res fotografirajo

JJ

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

18. nov 2014 11:08

Saj ne rečem, to kar je napisal sarabande je gotovo res. Takšne stvari počnejo za reklame in podobno. Vendar se s tem ni za tolažiti, če fotografije ne obvladamo. Dejstvo je, da se da izjemne fotografije narediti, tudi brez teh umazanih trikov. Dokaz za to so številni blogerji. Moji najljubši:

http://bratinov.si/

http://www.tarteletteblog.com/

http://localmilkblog.com/recipes

http://www.passionateaboutbaking.com/

Res spoštujem ljudi, ki so pripravljeni v to vložiti toliko časa in ljubezni.

Vesnuska

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. nov 2014 16:06

Hvala za tole, Vesnuska, si me prehitela, sama sem imela namen napisati popolnoma enak komentar. Še Bratinov link sem hotela prilimat. 

Me pa zanima, če je tale Sabina omenila, da komercialne jedi, kot jih slika, nikoli niso kot na sliki, ko jih kupimo. Samo poglejte raznorazne hamburgerje fast foodov, ko jih dobiš v roke so (vsaj zame), nejedljivi. Ali pa zmrznjene pizze! Pizze s super tankim testom imam občasno na zalogi, imam pa navado, da jih izboljšam z nekaj malega slanih filetov.

Glede na to, da imamo danes photoshop, res ni treba polivat sladoleda z oljem za avte, da se bolj svetijo. Nekdo, ki obvlada photoshop, lahko naredi čokoladno kremo ravno tako svetlečo za tren oka.

Naš problem slikanja je tudi v tem, da je skoraj nemogoče posneti seksi sliko večjih količin hrane na krožniku, kot jo recimo ponudimo doma.  


Vanja

 

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 18.nov 2014 16:29

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

18. nov 2014 16:54

Sam sem hotel izpostaviti ravno Bratinova, pa me je Vesnuska prehitela. Žal ste ga spodili s foruma v nekaj dneh.

Commis débarrasseur

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti