Kdaj nabiramo kamilico

yyyeb  

član od: 9.5.2014

sporočila: 8

tema odprta - 11. maj 2014 9:26 | ogledi: 13.104 | odgovori: 26

Pozdrav. Mene zanima kdaj je primerno nabirati kamilico za čaj? Na kak način vi nabirate? Odrežete celo rastlino ali samo ena po ena vsak cvet za sebe'

yyyeb

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. maj 2014 10:29

http://www.gorenjske-lekarne.si/si/zdravilne-rastl

Kot otroku mi je bilo obiranje kamilice eno od najbolj nepriljubljenih opravil. Stara mama je potrgala grmičke kamilic, zraven dala pručko, skledo, me poklicala in moj dopoldan je bil zapečaten. Dokler niso bili vsi cvetki spipani, nisem smela nikamor mrdniti. In to se je ponavljalo skozi celo poletje . Zdaj bi bila vesela, če bi kje odkrila kakšen grmiček kamilice - kot da so se udrli v tla!

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. maj 2014 13:16

Če so rastline lepe in brez uši, je smiselno, da oberemo razprta socvetja (kii še nimajo navzdol obrnjenih belih jezičastih cvetov), rastlino pustimo, da raste naprej. Na ta način lahko precej povečamo pridelek z nekaj grmičkov. Preveč razcvetena socvewtja se pri sušenju rada drobijo (oz se drobijo suha, razpadejo na cvetove), zato se običajno prodaja droga, ki (po farmakopeji) vključuje socvetja in cvetove.

Se pa pridružujem elaphus pri obijem, pri spominih na obiranje kamilic in pri tem, da so kamilice povsem izginile z mojega vrta.

rimljanka

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

11. maj 2014 13:25

Sadike kamilic (v lončku) prodajajo v vtnih centrih. Sem jih lansko leto videla...

Tudi pri nas doma jih že dolgo ni več...

Johanna

Milži  

član od: 8.6.2007

sporočila: 1427

11. maj 2014 13:26

Tudi z mojega vrta so kamelice izginile ,zato sem jih letos posejala, pa da vidim kaj bo.Kot je napisala elaphus , smo bili tudi pri nas otroci za obiranje kamilic ,je rekla stara mama imate prave prstke za trganje cvetov.

Milži

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

11. maj 2014 15:58

Eno kamilico pustite na vrtu, da cveti in se otrese. Še malo manj vestnega pletja in kamilic vam ne bo nikoli več zmanjkalo. Pomaga, če so potke na vrtu stalne in jih pri prekopavanju vrta pustimo na miru, če imamo za hojo le redke tlakovce ali kaj podobnega. Med njimi in okoli njih  se bodo zagotovo kamilice zasejale vsako leto. Najraje tam, kjer so nam v napoto. Zbita in rahlo vlažna  tla so jim očitno najljubša.

Obnese se tudi, če zmečete kamilice na kompost, ko se jih drži še nekaj cvetov z zrelimi semeni.

So pa precej požrešne po hranilih. Znajo zamoriti kakšno drugo rastlino v bližini.



Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 11. 2014 16:26

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

11. maj 2014 20:42

Po navodilih zeliščarjev se cvetove obira med 10.00 in 15.00 uro, potem ko že tri dni ni deževalo. Smola pri tem je, da nam rastline odcvetijo, če je preveč dežja. Tako se je meni letos zgodilo pri glogu.

 

tisa55

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

12. maj 2014 5:54

Jaz se jih pa skorajda ne morem znebiti. Rasejo mi po celem vrtu, še posebej imajo veselje med jagodami. Če bo katera imela seme-cvetje, ko bo čas, ji ga z veseljem pošljem.

kvačkarica

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

12. maj 2014 6:38

Tako kot pravi cila, tudi jaz imam kamilic na pretek, včasih so prav " nadležne." Ampak če pomislim na razliko

v čaju, pripravljenih iz domačih in tisto iz vrečk ... naj se kar razraščajo!

Imam en del gredice posebej zanje, kar je preveč, pač odstranim. Čeprav mi je kar nekako žal.

lp Lučka

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

19. maj 2014 18:00

Kamilice nabiramo od junija do avgusta, vse je pa nekako povezano s tem, kje in na kakšni višini rastejo.

Gre pa nekako takole: Bolj plejemo, bolj rastejo...

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. maj 2014 18:16

No ja, kamilice so v polnem cvetu, ni, da bi čakali na junij, bodo odcvetele. Sem prav danes videla eno njivo, mešano, kamilice, mak (in še kaj), za oči in dušo napasti.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti