Palačinke & steklokeramična plošča

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

3. feb 2014 13:17

Sem že zdavnaj ugotovila, da mi za testo za palačinke ne odgovarja mešalnik, tako da sem prešla na mešanje z metlico. Kot pravi ena zgoraj, se mi je vse skupaj zapenilo in palačinke so se trgale. 

Najbolj mi odgovarja postopek - v posodo jajca, mleko, ščepec soli, žlica-dve sladkorja in moka (ostra). Pečem na steklokeramični plošči, od začetka na 9 (9 je najmočnejša), potem zmanjšam na 7. Vedno se držim - z metlico prvo mešam mokre sestavine, potem dodajam moko.

Velikokrat spečem palačinke tudi iz 2 - 3 litrov mleka. Si predstavljate koliko jih je... 

Pozdravček!

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

3. feb 2014 13:31

jaz pa zmesam jajce z vanilin sladkorjem in scepom soli, dodam polovicno kolicino mleka, vso moko in dobro premesam res gosto maso, dodam malo olja in nato se preostalo mleko. Pecem takoj.

"Stressed is desserts spelled backwards!"

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

3. feb 2014 14:59

Meni najbolj odgovarja, da naredim iz jajca, moke, malo mleka, ščepa soli, spraskane vanilijeve sredice in malce sladkorja (ali vanilijevega sladkorja, če nimam prave vanilije) precej gosto maso. Šele nato po potrebi dodajam mleko. Ko je nekje take konsistence, da bi se dalo palačinke že peči pustim nekaj časa počivati, nato dodam še mleko po potrebi. Sem ugotovila, da se mi le na ta način ne delajo grudice moke, kar se mi je vedno dogajalo, ko sem moko vsipala v mleko. Ugotovila sem, da jajca ne smem stepati, ker se potem masa precej peni. Radenska samo še poslabša zadeve. Palačinke imajo vedno luknjice, pa me to ne ne moti. Če je nuja huda, tudi takoj pečem, brez čakanja. Takrat se znajo bolj trgati, pa ni hudega.

Pečem na indukciji, vedno na eni teflonski ponvi namenjeni palačinkam. Jo precej segrejem, naoljim s papirjem, nato pa pečem na 8 (od 9). Maso imam precej tekočo, se pa na indukciji zelo hitro zapeče - par sekund po tistem ko polijem že obračam. Palačinke so zaradi bolj tekoče mase tudi bolj tanke. Tudi že prva palačinka mi vedno uspe (razen če ne naredim res preveč tekoče mase). Ponev naoljim samo na vsake toliko palačink, če se mi zazdi, da se bolj prijemlje. Za obračanje imam tanjšo upogljivo plastično lopatko (sivo od fackelmanna), že precej staro. Sem našla novo v trgovini in jo kupila, pa je stara še vedno boljša Tudi lopatko malce naoljim, da bolje "teče" pod palačinkami.

 

Upam, da kaj od tega kar sem napisala komu pomaga!

 

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

3. feb 2014 18:14

Naše mame so v izogib penjenju mase za palačinke uporabljale pripravo, ki so jo imenovale "šprudl" (ne se smejat). Sem jo podedovala in jo še vedno uporabljam. Nisem našla slike, po moje je to izdelek suhorobarjev.

SSKJ to pripravo imenuje žvrklja:

žvrklja -e ž (r) lesena priprava z
odebeljenim nazobčanim koncem zlasti
za pripravljanje tekočega testa: z žvrkljo
narediti testo za palačinke; kuhalnice in
žvrklje

Barbra

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

3. feb 2014 18:32

O, "šprudl" (levi pripomoček) nepogrešljiv v kuhinji naših babic, pa tudi nam ne škodi

Palačinke mi vedno uspejo, zmešam pa najprej jajca in moko s par žlic mleka, ki ga potem dodajam do željene gostote. Ponavadi pustim testo za kakšno urco pri miru, sem pa tudi takoj že pekla in ni bilo razlike

lp

mzm

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

3. feb 2014 18:46

Ja, to je to, mišzmoke. Tale žvrklja testa ne speni tako zelo kot metlica ali mešalnik. Delam pa tako kot mišzmoke. Če je testo malo spenjeno, ga po počivanju narahlo zmešam, da mehurčki izginejo.

Barbra

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

3. feb 2014 19:06

Monika7 je napisal/a:

Osnova ti naj bo dobro segreta ponev, kar pa na steklokeramični plošči traja in traja... 



Monika7

 

Za steklokeramiko moraš imeti popolnoma ravno dno ponve. Ne samo ponve, ampak čisto vse posode. Če se posoda na plošči vrti, jo je dobro zamenjat. 

 

Testo pa v cirka 30 sekundah naredim v blenderju. Najprej zlijem mleko, jajce in sol, potem dodam moko. 

Vanja

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

4. feb 2014 9:39

Čisto sem že pozabila na šprudl. Moja stara mama je vedno z njim mešala maso za palačinke :)

Lopatka

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

4. feb 2014 20:13

S šprudlom jaz samo pire delam, za ostalo imam pa metlico. Za palačinke pa mi je naboljša Tupperware posoda z mrežico.

Sporočilo je spremenil(a) Monika7 dne 04. 2014 20:13

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. feb 2014 20:22

Zanimivo, vedno delam testo z mikserjem (z metlicama), enim kake 40 al 45 let starim Philipsom, od mame, tak, svetlo vijoličen je.  Pa palačinke nikoli niso luknjaste. Res pa dam v testo vedno malo olja, pa pustim ga tudi vsaj kake pol ure stati.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti