Rižev problem :)

ninai  

član od: 17.7.2003

sporočila: 1

tema odprta - 7. mar 2004 13:08 | ogledi: 5.743 | odgovori: 17

Moja kuharska pot se je začela šele pred kratkim in zato se vem bo moje vprašanje najbrž zdelo smešno, pa vseeno...

Kako naj skuham riž tako,da se ne bo sprijel ampak da bo vsako zrno posebej ločeno?

hvala za odgovor

Temo je spremenil(a) ninai dne 11. dec 2010 15:42

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

7. mar 2004 14:21

Ena majcena skrivnost:Suh riz stresite v posodo z malo olja in na hitro malo preprazite, nato dolijte vodo, solite in kuhajte kot ponavadi. Riz se ne bo zlepil. Anja

renatana  

član od: 19.4.2003

sporočila: 250

7. mar 2004 19:43

Veliko je odvisno tudi od vrste riža, npr. dolgozrnati Bali se vam sigurno ne bo sprijel in razkuhal (razen če ga seveda kuhaš neprimerno dalj, kot mu pristoji).

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

7. mar 2004 20:18

Hej! Prav nikoli se ti en bo zlepil jasminov riž - je zelo dober in čudovito diši, prav po nečem posebnem in to brez vsakih dodatkov. Kupiš ga lahko praktično povsod. LP Zala

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

7. mar 2004 21:18

Razkuhanje riža je res odvisno od vrste. Za mlečni riž želimo, da se razkuha. Drugače kupujem izključno parboiled riž (različnih proizvajalcev), "parboiled" piše na škatli. Surov je na pogled malo rjav, to je zaradi obdelave. Še neoluščen riž namreč pod paro stisnejo, da rudninske snovi, vitamini iz luščine preidejo v zrno, potem ga oluščijo. No, če sem prav povedala, tako nekako. Parboiled riž se ne razkuha, kuham ga običajnih 20 minut, zrna sama padejo narazen in se ne lepijo. Aja, med kuhanjem postane bel, da ga ni ločiti od drugih "normalnih" belih rižev, če te moti barva. Lp Fani

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

8. mar 2004 9:34

Se strinjam s Fani, tudi jaz prav vedno uporabljam parboiled. Nekako sem se tako zelo navadila nanj, da mi gredo druge vrste riža prav na živce, če slučajno zaidejo v moj krožnik. Parboiled riž uporabljam tako za rižote, kot za solate. Kupim pa zmeraj enega italijanskega (navada pač), vendar sem resnično z njim najbolj zadovoljna, saj se ne razkuha in ne zlepi. TanjaG.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. mar 2004 9:52

Moj recept, ki sem ga našla na internetu. Riž (najboljši je ze omenjeni parboiled) skuham v veliki količini slane vode. Ko je kuhan ga stresem na cedilo, postavim na lonec, kjer je malo vode, pokrijem s čisto cunjo in nato pokrovko. Riž pustim še 5 minut nad vrelo vodo. Tak riž je zelo podoben kitajskemu; lepo kuhan, ne razkuhan, vsako zrno za sebe.

Miškolin  

član od: 15.1.2004

sporočila: 128

8. mar 2004 10:12

Tudi jaz pripravljam riž natanko tako kot Anja. Malo ga popražim na maščobi, dodam govejo ali zelenjavno kocko (lahko tudi le sol), nalijem vodo krepko čez riž in bo uspelo brez kakeršnegakoli kompliciranja.

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8704

8. mar 2004 11:36

Pri meni v omari so dve vrsti riža: beli riž, ki ga uporabljam za rižoto, sarmo, paprike..., in rjavi riž (podolgovata zrna), katerega pa uporabljam za na suho. Delam ga pa enako kot mimika in se nikdar ne zlepi. Ninai, nič ne de, do konca življenja se učimo, samo vprašaj!

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

8. mar 2004 13:34

Tudi jaz uporabljam izključno paraboiled riž (kar se tiče proizvajalca sploh nisem izbirčna, še nad nobenim nisem bila razočarana). Iz njega kuham vse: rižote, rizi-bizi, priloge, ... Edino za mlečni riz in rižev narastek imam običajen bel riž. Riž za prilogo skuham v veliko osoljene vode, ko je kuhan (to pač poskusiš) ga odcedim in prepražim na malo masla. Vedno je okusen in nezlepljen ( to zveni kot iz kake reklame!). Lenka

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

8. mar 2004 23:09

Hojla! Za rižote uporabljam "parboiled" riž od Zlatega polja (reklama gor ali dol, zame je ta najboljši) se ne razkuha, ko daš rižoto na krožnik se zrna riža lepo razsujejo in ne ostanejo sprijeta v kepo. Ko peipravljam riž za rižoto, ga najprej popražim skupaj z mesom, ali zelenjavo in šele potem zalijem. Res se ne razkuha! Za mlečni riž, riževe narastke in čuftice uporabljam beli brušeni, okroglozrnati riž, ki se mora malo razkuhati. Za riž kot prilogo uporabljam beli dolgozrnati riž, ali basmati riž, ali zadnje čase polnozrnati riž (mmmnjamiiii). Te vrste riža samo skuhaš v priporočeni količini osoljene vode, ki po predpisanem času kuhanja povsem povre, oziroma jo vsrka vase riž in je ni potrbno odcejati. Riž skuhan v preveliki količini vode in potem odcejen mi ni preveč všeč.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti