Surfinije

deja007  

član od: 25.7.2013

sporočila: 15

tema odprta - 25. jul 2013 22:41 | ogledi: 6.769 | odgovori: 8

Pozdravljeni!

 

Ljubitelji balkonskih rož, prosila bi, če mi lahko kdo sporoči kaj se dogaja z mojimi surfinijami. V nekaterih koritih ( ne v vseh) so se mi začeli sušiti listi, tisti ob koritu (takoj nad zemljo in za koritov. sprednja stran je čisto ok. Mi lahko kdo pove kaj je narobe z njimi, kaj počnem narobe, jih mogoče preveč ali premalo zalivam? imam korita z vodno rezervo in sem jih sedaj zalivala samo v korito nič po zemlji pa mi je kolegica rekla da jih moram občasno zaliti tudi po zemlji, ker je mogoče to krivo ker so se mi začeli sušiti listi, ampak kljub temu ker jih že 14 dni zalivam občasno ko je zemlja suha tudi po zemlji ni boljših rezultatov. Zato vas lepo prosim za pomoč, kaj počnete, da so vam surfinije lepe, posebej brez rumenenja listov. Ker moje nekatera korita ko odstranim te posušene liste imajo samo golo steblo nad zemljo in mi je prav grdo to pogledat, ne kažejo pa znakov da bi poganjali ponovno listje.

Za odgovor in pomoč se vam najlepše zahvaljujem.

 

 

deja007

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

25. jul 2013 23:25

Ali dodajate železo?

Taia

deja007  

član od: 25.7.2013

sporočila: 15

26. jul 2013 7:01

ja redno dodajam železo ter gnojilo za cvetenje. Gnojim jih s FERTY 4 IN FERTY PETUNIA TER S TEKOČIM ŽELEZOM ZA SURFINIJE.

deja007

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

26. jul 2013 9:04

Deja, to se pri nekaterih tudi pri meni dogaja (jih imam več vrst). Ne bi vedela povedat, zakaj, ker so vse enako zalivane in gnojene. Listi se sušijo pri tistih, katere imajo bolj pritlehno rast. Letos do zdaj vsaj pri nas ni bilo vreme glih najboljše za rože v koritih. Najprej je bilo precej hladno, potem preveč dežja (jaz jih imam na odprtem, ne na oknih, ampak na pozidani ograji). Zdaj pa je vroče, vroče... Tiste, ki rastejo pokončno, so v redu.

Lijana

deja007  

član od: 25.7.2013

sporočila: 15

26. jul 2013 11:52

Lilijana, dam vam čisto prav, ker imam tudi jaz v koritih dve različni vrsti in tiste ki so bolj košate so mali cvetovi,  pri večjih, ki so bolj povešojoče pa se enostavno sušijo. Tudi jaz z vsemi enako počnem gnojim in zalivam in mi nihče neve povedat zakaj se mi to dogaja kaj je narobe. Na eni vrtnariji so mi celo rekli, da so listi dobili ožig, saj pa jih sploh nisem zalivala po zemlji ampak samo v korito, ker so vsa namakalna.

deja007

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

26. jul 2013 18:24

Ko se začnejo surfinije tako obnašati kot je opisano zgoraj, je ponavadi zanje že prepozno in gre z njimi samo še navzdol. Govorim iz lastnih izkušenj. Meni je vrtnar rekel, da je to plesen. Pomagalo je profesionalno škropilo, ki mi ga je dal. A ne za dolgo. Tiste rože so hitro romale v kontejner.

 

Je pa letos čudno za balkonske rože. Najprej mraz in dež, sedaj vročina in obvezno vsakodnevno zalivanje, čeprav imam korita z vodno rezervo.

http://www.mojalbum.com/tajda

deja007  

član od: 25.7.2013

sporočila: 15

29. jul 2013 9:58

Točno tako letos pa res imamo čudno vreme. Meni pa neve nihče od vrtnarjev, vrtnih centrih povedati kaj je narobe. Svetovali so mi samo naj jih zalijem ali poškropim a Algo-plasminom, za obnovitev rastlin. Ker je vsem čudno ker one kljub temu tako bujno cvetijo.

 

 

deja007

Doban  

član od: 24.8.2004

sporočila: 238

30. jul 2013 9:41

Kljub koritom z vodno rezervo, je potrebno dnevno zalivati z vrha, po zemlji. Sploh v koritih, kjer imamo nasajenih veliko rastlin, ki potrebujejo veliko vode (npr. surfinije). Tudi jaz sem prvo leto rastline zaradi vodne rezerve zalivala premalo. Vodna rezerva je le neke vrste rezerva, vsekakor pa je za te rastline premalo.

Letos imam ponovno krasne rože (črna in rumena surfinija, bakrena batata, suličasta trava in pa rumena kopriva, ki se je sedaj tako razrasla, da sem jo morala stranske poganje porezati), po mojem mnenju tudi zato, ker do pred kratkim še ni bilo previsoke vročine.

Listom, ki se sušijo, se po mojem mnenju ne moreš izogniti, saj rastlina intenzivno raste in so vedno najlepši mlajši poganjki.

 

 

Simona

deja007  

član od: 25.7.2013

sporočila: 15

30. jul 2013 10:28

Potem pa je res to bila moja napaka, ker sem jih samo zalivala direk v korito ne pa v zemljo. Doban najlepša vam hvala za odgovor.

Samo pri meni  je problem, da v zgornjem delu rastline ni novih pogankov, ker so se z listi vred posušili, kar je po moje res od premalega in nepravilnega zalivanja, ker znakov bolezni ne kažejo. Imam korita z vodno rezervo prvič in zato se še učim in bom vaše nasvete upoštevala drugo leto. 

deja007

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti