Vrabček

špela100  

član od: 23.7.2008

sporočila: 121

tema odprta - 18. jun 2013 14:17 | ogledi: 8.211 | odgovori: 13

Pozdravljeni,

 

potrebujem nasvet in sicer včeraj je naša psička v travi našla majhnega prička (najbrž vrabčka). Verjetno je padel iz gnezda. Sedaj za njega skrbi hčerka. Nredila mu je lično škatko, ga hrani, mu daje piti. Je tudi precej živahen. Zanima me kaj naj sedaj naredimo? Ali po nekem času sam vzleti? Bi ga morali pustiti v naravi? Bojimo se namreč ,da bi pristal v zobeh kakšnega muca. Prosim za nasvet.

 

Hvala

 

P.S.: Mislim, da hčer pozna že po glasu, kajti ko jo sliši, začne čivkati.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

18. jun 2013 14:40

http://www.planet-lepote.com/forum/sos-za-zival

 

Tu je seznam veterinarjev in azilov za domače in divje živali, kjer se spoznajo na vse mogoče - poišči najbližjega in pokliči, zanseljlivo vedo, s čim in kako je treba hraniti malega vrabčka. Preprišana sem, da bodo radi pomagali.

Sonja

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

18. jun 2013 15:06

Dobri nasveti za take primere so na strani DOOPS:
http://www.ptice.si/index.php?Itemid=41&id=12


Če povzamemo, je ptičjega mladiča, ki se zaradi različnih razlogov znajde izven gnezda, najbolje pustiti pri miru, v naravi (citiram):

"Najprej se ozrite naokoli in poglejte, če je kje v bližini ptičje gnezdo. Če je mladič slabo operjen in še ni sposoben hoditi, skakati, se oprijeti trdno vašega prsta ali pa se celo ne premika, potem še ni bil pripravljen, da zapusti gnezdo. Če je temu tako, potem je njegovo gnezdo prav gotovo kje v bližini. Če lahko najdete gnezdo (ki je lahko zelo dobro skrito v grmovju ali pa visoko v drevesu ali na stavbi), položite mladiča čim hitreje vanj. Če gnezda ne najdete, mladiča položite v škatlo ali zaboj in ga namestite na višje, zavetno mesto v bližini, kjer ste ga našli. Ne skrbite, starši ptic mladiča ne prepoznavajo po njegovem vonju in ga ne bodo zapustili samo zato, ker ste ga prijeli!

Če je mladič operjen in je sposoben skakanja in premikanja, z nožicami pa se z lahkoto oprime vašega prsta kot se oprime veje, potem je že goden, da zapusti gnezdo. Ti mladiči so večinoma ljubki in puhasti, zato lahko prav zlahka predpostavljamo, da je bil ptič zapuščen in nas potrebuje. Vendar ni tako. Ti mladiči so kljub temu, da niso več v gnezdu, še nekaj časa od staršev deležni zanje ustrezne prehrane, , od njih pa se naučijo tudi obnašanja in oglašanja, torej stvari, ki jim jih mi ne moremo nuditi."

Mojca

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

18. jun 2013 15:56

Plavčka na sliki sem pomagala malo vzrediti tudi jaz

Bil je zadnji, še malo slaboten in ni mogel odleteti z ostalimi. Stopical je po tleh, starša sta se vračala  in ga hranila.

Ponoči  sem ga dala "  spat " v prazno krmilnico, sicer bi ga zagotovo našel potepuški maček, ki se smuka okoli.

Po enem tednu je odletel sam, se pa vrne vsak dan nazaj po svojo merico zdrobljenih orehov ... zagotovo bo tudi ta napol domač, kot vsi ostali moji pernati  stanovalci.

Tako da tisto, da  mladička nikakor ne smete prijeti, sicer ga starši zapustijo, ne drži, ima mama F prav.

Preden se odločite , da ga vzamete za svojega, se  dobro  prepričajte, da ga ne hranijo starši in da je v nevarnosti, sicer je bolje da ne ukrepate,  posebej, če o ptičih bolj malo ali nič ne veste.

 

http://www.inseparabileforum.com/forum/topic_TOPIC_ID_33387.ht

 

 

Tule je veliko napisanega, kako in s čim jih hranimo, tudi video, če je še nebogljen. Na prvi sliki je vrabček,  če ste  našli tega , no lahko je tudi malo drugačen, bolj rjavkast.

 Kaj se mu da jesti je odvisno od tega ali je bolj  mesojede sorte ali ne. Vsekakor mu ne dajajte kruha, nmočenega v mleku. To žal počne velika večina navdušencev, pa naredi več škode kot koristi.

 V specialziranih trgovinah se dobi že pripavljena hrana za  te nebogljenčke.

Žal je link v italijanščini, če ne poznate  jezika, bo za silo prevedel tudi  google.

lp lučka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

18. jun 2013 16:32

, tale  zgleda bolj jeznorite sorte.

lp

mzm

Mygrace

sporočila: 6506

18. jun 2013 16:54

Tale je definitivno borec

 

Kar se pa mladičkov tiče...vranje je prav gotovo tvegano reševati; smo enkrat doživeli tak desant s strani skrbne mame, da smo jo brzinsko ucvrli v zaklonišče



Mygrace

Sporočilo je spremenil(a) Mygrace dne 18. 2013 16:59

špela100  

član od: 23.7.2008

sporočila: 121

19. jun 2013 8:54

Hvala za nasvete,

 

sem se pozanima pri veterinarju, mi je dal kontakt z društvom, ki se ukvarja z najednimi prostoživečimi živalimi. So zelo prijazni in jutri pridejo v Celje pred trgovski center in potem vzamejo te živali in jih namestijo pri jih v naravi. Pravi, da, če je živahen in rad je, bo gotovo preživel. Sem pa včeraj dobila tudi črve (mokovke), jih je tako z veseljem "hrustal". Upam, da se vse dobro izteče.


LP 

špela100  

član od: 23.7.2008

sporočila: 121

20. jun 2013 11:37

Sporočam, da so danes res prišli iz azila, prevzeli vrabčka. Pravijo, da je videti zdrav in si bo opomogel. Vsak dan je bil živahnejši. Lahko tudi kaj pokličem kako napreduje. No, pa smo naredili dobro delo.

 

LP

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

20. jun 2013 12:09

 Ko bi  bilo več takih, ki bi znali spoštovati živja bitja. Vsa, ne le sebe.

lp lučka

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

20. jun 2013 12:11

Lepo slišati!

 

naor

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

20. jun 2013 14:04

Super novica!

Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti