Češka kuhinja

polalonca  

član od: 27.10.2010

sporočila: 58

tema odprta - 17. maj 2013 16:31 | ogledi: 8.633 | odgovori: 11

ČEŠKA KUHINJA - ker sem bila na izletu na češkem, bi rada pripravila za prijatle Češki večer, kjer bi pili pivo, Beherovko in rada bi pripravila kakšno njihovo jed, ne bi rada pa delala toplo večerjo, ampak kakšne prigrizke in sladice. Ali kdo pozna kakšno njihovo jed? Sem malo brskala po netu in našla samo njihove cmoke, knedličke in razne omake, ampak to je samo topla jed, jaz bi pa rada prigrizke... Mi zna kdo kaj svetovati?

polalonca

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. maj 2013 16:49

Zamenjaj temo

 

Češka je lepa dežela in ljudje so prijazni, ampak kulinaričnega orgazma pa tista hrana ne nudi. Pač pa veliko kaloriij. Hladnega prigrizka in da je češko...hm, težka. Kvečjemu dobiš salamo (pa še ta je s slovaške meje z madžarsko). Tam so bolj v ocvrtih formatih - je zelo običajno, da ti tudi sredi službenega sestanka, če je ura tam nekje okoli 11.h namesto kave pripeljejo vozikček s hrano in tam je obvezno  glavnina sveže ocvrtega. Če pa se gre na službeno kosilo, te po navadi peljejo v kakšno ne-češko restavracijo, ker je tam bolj light hrana.

Če na Moravskem nisi kupila njihovea zvitega sira (okusno, amapk obupno smrdi in ga je težko transportirati), pa če nimaš pivskih prest, se ti bo nabor hladnega precej hitro končal.

Vendelina jr.

pucca  

član od: 24.9.2007

sporočila: 36

17. maj 2013 18:05

Pozdravljena, 

lahko poskusiš narediti kruh s krompirjem (kvašeno testo + spasiran krompir) in poleg npr. namaz s skuto in dodatki po želji (orehi, česnom...) ali grisine iz listnatega testa. Pivske preste pripraviš iz kvašenega testa, namesto vode (oz. mleka) pa uporabiš pivo. Za sladico lahko spečeš "kuglof". Vem, da našteto ni nič posebnega (ker jemo bolj ali manj podobno hrano), "tipično" se mi zdi zaradi krompirja in piva. Želim ti uspešno izvedbo večera!

pucca

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

17. maj 2013 18:24

V knjigi Sladka Evropa sta pod Češko recepta za marmorni kolač (babovka) inovenček (velikonočni beranek). Je pa omenjeno, da za božič pečejo pogačo vanočko, tole sem našla na youtube : http://www.youtube.com/watch?v=ecVZYsIlIj0

V knjigi Pomagam ti kuhati pa pod Češki specialiteti navaja blazinice s povidlom, iz krompirjevega in testa za rezance ter Pishingerjevo torto.

katti

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

17. maj 2013 19:23

res so jedi podobne, pa vendar so drugacne - predlagam da gres na kaksno cesku kuharsko stran. Moj izbor bi sel nekako v tej smeri: utopenci, skvarkova pomazanka, cesnekove trojuhelnicky, nakladany hermelin,... imajo pa bogat izbor raznih pogacic, rogljickov, zavitkov,...

"Stressed is desserts spelled backwards!"

sonce51  

član od: 4.4.2008

sporočila: 237

17. maj 2013 20:31

Pa še jaz bi ti predlagala Marlenko, njihovo značilno torto z medom in orehi. Uvoženo prodajajo pri sosedu, mislim da je cena nekje med 12 in 15 €, imajo dve vrsti eno orehovo in čokoladno. Jaz sem na Češkem jedla orehovo in toplo servirano. Ti je Miška že pripela link, jaz pa dodala, kje jo lahko kupiš.

 

Pa uživajte pri razvajanju brbončic  in predvsem druženju.

 

sonce51

polalonca  

član od: 27.10.2010

sporočila: 58

20. maj 2013 9:29

Ja super ste, res ste mi dale idejo, predvsem za tisto žemla babo, prestice in marlenko,... nekaj bo že ratalo!  Mogoče se bom še spustila v tiste češke naslove, sam če bom le kej zastopla po njihovo

No, lepo se imejte.

 

polalonca

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

20. maj 2013 13:55

No če se spomnim, kaj smo res jedli na našem potepanju po Češki - zgoraj omenjeni nakladany hermelin je v bistvu pohan sir hermelin, ki je še najbolj podoben "našemu" brieju ali camembertu - takim ki se kupita pri nas, ne kakšni aromatični francoski robi. Potem imajo še bramborovy oplatky, ki so v bistvu v olju ocvrte polpete iz naribanega krompirja z dodatkom malo čebule in zelišč. V bistvu kar dobro, tako kar malo "naše" ampak precej mastno.

Čeprav praviš, da ne bi toplega menija - meni je bil vrhunski njihov pivski golaž s kruhovim cmokom. Doma se mi nekje v drobovju računalnika valja češka kuharica, pa bom poizkusila kaj najti.

Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

21. maj 2013 11:11

joj tinca prosim deli z nami kaj iz češke kuharice. Tudi mene zanima, saj se mi kot dežela zdi kar zanimiva. Tako da so verejtno imeli pred 100 leti tudi kaj dobrega na jedilniku, po vojni verjemem da ne , prej pa sigurno.

antonija7

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

23. maj 2013 12:57

Uh ja bom res pogledala, menda je še nekje na nekem ključku oz. na domačem računalniku. Prav hitro ne obljubim, ampak obljubim pa.  :)

 

Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti