Zjutraj friški kruh

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

tema odprta - 8. jan 2013 10:34 | ogledi: 8.022 | odgovori: 8

Pozdravljeni.

Veliko je odprtih tem o peki kruha. Veliko sem jih prečital vendar ne nejdem bistva. Kruhomat me ne zanima. Ali je že kje objavljen recept za kruh, da bi ga zvečer vmesil, pustil počivati preko noči, zjutraj pa bi ga dal pečt v pečico. Hvala.

Matjaž

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

8. jan 2013 10:41

Tudi, če boš zvečer zamesil kruh, kot ga delaš običajno, pa pustil v dovolj veliki posodi čez noč na pultu, zjutraj pa zvrnil v pekač in pustil še malo vzhajati, bo odličen. Sem že večkrat tako naredila.

Ognjič

tikica  

član od: 8.11.2009

sporočila: 50

8. jan 2013 12:30

http://www.kulinarika.net/recepti/11944/kruh/vsestransk

 

Po tem receptu se pri nas peče kruh, žemljice... zjutraj. Poskusi, mogoče ti bo dober nam je zeloooo, pa še otroci si lahko sami oblikujejo rogljičke, žemljice... in potem je še boljši.

tikica

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

8. jan 2013 13:50

Hvala.

verjetno bom uporabu kr veliko skledo, kot je predlsgsls Ognjič. Mislim da ne bo ''prekipnil''.

 

Matjaž

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

8. jan 2013 20:13

Jaz ga zvečer zamesim-normalno testo za kruh, dam v večjo posodo s pokrovom v hladilnik in zjutraj oblikujem, dam v hladno pečico ali na 50st., da vzhaja, ter ga spečem. Je normalno dober in drugi dan, če kaj testa ostane je še boljši.

branka

xxs  

član od: 29.7.2009

sporočila: 171

10. jan 2013 10:49

Jaz naredim testo za pico po tistem receptu s pivom in dam vse skupaj mesit v kruhomat do tiste stopnje ko zmeša, potem pa še ne vzhajano gmoto vzamem ven in razdelim na porcije, te dam pa v polivinilaste vrečke. Nekaj vrečk gre v hladilnik, nekaj pa v zmrzovalnik - tako  naredim pico (ali pa kruhke, pač odvisno od recepta) ko pridem domov v 15 minutah. če imam pa v zmrzovalniku prej testo, ga pa dam zjutraj ven na sobno temperaturo, pa dokončam, ko pridem domov.

 

Testo itak malo vzhaja v hladilniku, do sedaj sem ga imela največ 4 dni - tako da testa niti ne vzhajam, ko ga vzamem ven, če se mudi :)

 

Tak način imam zato, ker z mojim dostikrat jeva različna kosila - ne da se ga prepričat, da bi vsak dan jedel kaj bolj zdravega, pa jaz tudi dostikrat jem v službi. Tako se vsaj malo izognem temu, da bi mogla vsak dan kuhat ob 18.00 zvečer in kupom umazane posode... Ni najbolj zdravo, sam lahko se pa pač dela stvari iz polnozrnate, ajdove, kurozne ipd. moke.

xxs

xxs  

član od: 29.7.2009

sporočila: 171

10. jan 2013 10:51

Aja, delam z navadnim svežim kvasom - suhi mi ima čuden okus in odkar sem se naučila delat kvasec, mi je to vse tkao enostavno (ja, hudič je, če te mama ne nauči huhat in prvič začneš pri 24 letih...)

xxs

jkd  

član od: 9.4.2007

sporočila: 144

10. jan 2013 11:27

Jaz zadnje čase pečem kruh samo še po tem receptu:

Zvečer zamesim:

500 g bele moke

300 ml mrzle vode

1/4 kocke kvasa

žličko soli

žličko sladkorja

v gladko testo. Mesi se 5 minut, testo pride kar čvrsto. Dam v veliko skledo, ki jo dobro pokrijem in zadelam s folijo. Čez noč ( ali vsaj 8 ur) postavim v hladilnik ali na balkon.

Zjutraj ogrejem (navadno) pečico na 240 stopinj. Ko je pečica ogreta, testo oblikujem v 2-3 bagete. Pomembno je, da se nič več ne gnete, ampak samo testo razpotegne v željeno obliko in zavije 1-2 okrog osi (kot pri korenini).

Peče se na spodnji rešetki 10 minut, potem se temperatura zmanjša na 220 in se peče še 15-20 minut, odvisno od velikosti štruc in željene barve.

Poskušala sem že veliko "hitrih", "enostavnih" in "malo dela" kruhov, pa ima tale daleč najboljše razmerje vloženo delo/končni rezultat. Skorja pride bolj debela in hrustljava, sredica pa je mehka, sočna in rahla. Če delam 3 štručke, eno celo pojem še toplo za zajtrk.

Delala sem tudi že s polnozrnato moko, ampak je potrebno dodati malo več vode, pa sredica pri pečenem kruhu pride malenkost manj rahla- ampak kruh je še vedno odličen.

jkd

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti