Meso jastoga

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

tema odprta - 23. dec 2012 11:42 | ogledi: 22.397 | odgovori: 7

pred kratkim sem kupila zamrznjeno, kuhano meso jastoga. Imela sem ga namen pripraviti za božično večerjo, vendar nikjer ne najdem pravega recepta. Zanima me tudi ali je takšno meso od jastoga  glede na kvaliteto sploh primerno za svečano večerjo.

 

Če je katera že kaj dobrega pripravila iz tega mesa, se priporočam za namig

 

Lep dan

atic

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

23. dec 2012 11:53

Imam staro knjigo ribjih jedi v katerih sta tudi recepta priprava zamrznjenega jastoga. Pustiš ga cca 10 ur odtajati v hladilniku, da ne bo meso pretrdo. Potem ga izluščiš iz oklepa. Pripraviš lahko gratiniranega ali v gorčni omaki. Moraš pa vedeti, da je en  jastog za eno osebo in da zadostuje zgolj za predjed. 

Lahko ga tudi pripraviš v paradižnikovi omaki z rezanci ali pa ga zgolj opečeš in ponudiš kot koktail škampe.

Jaz osebno sem ga jedla samo enkrat na eni zabavi, ponujen pa je bil z omako - osnova za koktail omako pri škampih( majoneza, worcester omaka, gorčica, limona, penina...)

Če bi ga jaz pripravila bi naredila parmezanove košarice in ga v njih servirala hladnega.

No, pa sem dobila idejo za predjed za predjed z škampi( če jih bom jutri dobila ...)

Če imaš samo enega, boš morala še kakšnega kupiti ali kombinirati tris z kapisantami, škampi..



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 23.dec 2012 11:58

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

23. dec 2012 14:39

Iz jastoga se naredi najbolj imenitna rižota vseh rižot, ki sem jo že pripravljala na Silvestra.

Za dve osebi kupim dva manjša repa, ju pokuham v čisti ribji juhi, po nekaj minutah jastoga odstranim, izdolbem meso, dam lupino v blender, dolijem nekaj juhe in blendam kako minuto ali dve. Precedim skozi zelo gosto cedilo. To dolijem preostali ribji juhi, ki jo uporabim za kuhanjne rižote. Lupino, ki je ostala v cedilu odvržem. Narezane koščke jastoga dodam riżoti par minut preden je končana. Kot ostale rižote, mora biti tudi ta precej tekoča.

 

Oops, glede na to, da je meso že kuhano, kuhaj na jušni osnovi samo lupino. 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 23.dec 2012 14:40

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

23. dec 2012 18:33

No ja Trixi, sej si dala nekaj nasvetov ampak malo si pa tudi brcnila mimo. Predvsem jastog ni škamp čeprav sta oba raka , 1 jastog je lahko za več oseb če tehta vsaj kilo ali čez, dalje,  jastog niso žganci, da bi se jih nabutal in bil od tega sit pa še , kapisante so kapesantne, še bolje jakobove pokrivače.

hedonist

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. dec 2012 18:36

No, če se že gremo natančnost, so kapesante lepo slovensko imenovane jakobove pokrovače.

rimljanka

Lila Roza  

član od: 13.11.2010

sporočila: 128

23. dec 2012 19:14

hedonist je napisal/a:

No ja Trixi, sej si dala nekaj nasvetov ampak malo si pa tudi brcnila mimo. Predvsem jastog ni škamp čeprav sta oba raka , 1 jastog je lahko za več oseb če tehta vsaj kilo ali čez, dalje,  jastog niso žganci, da bi se jih nabutal in bil od tega sit pa še , kapisante so kapesantne, še bolje jakobove pokrivače.



hedonist

 

Lila Roza

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

24. dec 2012 0:32

Zelo dobro poznam,  kaj je jastog, kaj je škamp in kaj so kapesante oz.jakobove pokrovače, saj imam med drugim tudi kakšen odličen recept za pripravo. Namreč obožujem morsko hrano....in  naj celo zaupam, da sem eno noč prespala na ribiški barki in v živo opazovala nočni ulov...Zjutraj sem bila deležna številnih nasvetov....

 Seveda so večji jastogi za več ljudi in tudi ni hrana, ki bi bila za prenajedanje...ampak,  kar nekako mi je v glavi tokratna reklama Lidla z ponudbo zamrznjenih jastogov teže okrog 300 g ....od tega pa na žalost res ni veliko....Pravzaprav me prav zanima koliko je tovrstne ponudbe na splošno...moram priznati, da si jastogov res še nisem ogledovala. Me vse drugo premami- ribe, raki, školjke, hobotnica, lignji, gamberi...pa še ceneje je.

 



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 24.dec 2012 00:33

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

24. dec 2012 6:46

Se recept z lidlove strani:

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti