Šeri - kje dobiti

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

13. dec 2012 13:07

Vendelina jr.,

sicer nisem strokovnjak za romunščino, ampak kot primerjalni jezikoslovec lahko nekaj splošnih ugotovitev vseeno posedujem.

-ul, -ele in -ăl (pri čemer se rom. <ă> bere [ə], torej kot naš polglasnik) so vse moške končnice. Izvirajo iz različnih latinskih sklanjatev, ki se jim je na konec dodal še določni člen (izvorno latinski kazalni zaimek); za razliko od npr. italijanščine ali španščine je v romunščini člen torej na koncu besede.

Primerjaj:

it. il uomo, rom. omul ~ lat. illes homō (nedoločno it. uomo, rom. om)

it. il fratello, rom. fratele ~ lat. illes frāter (nedoločno it. fratello, rom. frate)

Končnica -ăl (določno -ă) je v romunščini za moške samostalnike redka - pojavlja se očitno le v slovanskih izposojenkah (npr. tatăl 'oče', popăl 'pop, duhovnik ipd.').

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 13.dec 2012 13:08

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

13. dec 2012 13:19

O kakšni (čustveni) bolečini ti to, draga Vendelina?

Kar pogumno napiši, tvojih šifriranih sporočil ne razumem, ker jih je mogoče razumeti na najmanj 2 načina.

rosie

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

13. dec 2012 13:23

Menda je hotela reči, da te ne bo potešilo, tudi če boš isto vino dobila tukaj, ker je to vino zate verjetno neke vrste simbol celotne izkušnje Španije, in boš zato najbrž morala po isto izkušnjo kar v Španijo.

No, na nek način se morda strinjam, ampak vseeno ni odveč najti kaj takega potem tudi doma

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

13. dec 2012 13:44

No, če je hotela reči to, potem se je zmotila.

To vino iščem izključno zato, ker mi je zelo všeč, nisem pa čustveno navezana  in nima nobene simbolne vrednosti.

Da bi šla samo zaradi tega v Španijo - mi ne pride na misel. Tja grem pač zaradi čisto drugih stvari, kadar grem.

rosie

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

14. dec 2012 6:47

Kar se tiče muškata, ni treba v Španijo, Francijo. Odlična so že kar pri nas. Jaz ga hodim iskat kar k Prusu v Belo krajino. Kolačke pa sama spečem :)

 

Šeri sem pa tudi jaz videla v Lidlu (ali Hoferju?).

Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti