Svež kruh

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

tema odprta - 10. dec 2012 9:08 | ogledi: 6.699 | odgovori: 13

mene pa zanima, kako spečete kruh v kruhomatu, da ga lahko takoj - še toplega pojeste (nekateri), ker moj kruh ko je pečen, je tako tre, da bi si zob zlobila, če bi ga ugriznila. pa tudi ko je uhlajen je skorja okoli in okoli, ter spodaj trda. pa ni važno ali pečem na hitrem programu, ali na dolgem, zapečenost srednja. sestavine v kruhu so pa: moka, voda, olje, sol, kvas. lepo prosim za recepte, pri katerem je kruh užiten takoj. npr. nekateri naštimajo stroj z zamikom in zjutraj imajo baje svež božanski kruh za zajtrk?? meni to še ni uspeli - kaj delam narobe?

zala36

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

10. dec 2012 15:40

Sicer pečem kruh v pečici, razen v nedeljo zjutraj, takrat pa dela aparat.

Sicer je skorja hrustljava, ampak ravno zato imam najraje krajce kruha iz kruhomata. Naštimam tako, da je pečen vsaj 15 min predno ga vzamemo ven. Jemo še toplega, ne vročega.

Stopnjo zapečenosti imam naštimano na srednjo.

3 dcl vode, 60 dkg moke, sol, pol kocke kvasa. Normalni program, najmanjša količina .

Preveri , ali imaš pravo stopnjo zapečenosti in količino. Ko daš kruh ven, ga zavij v krpo, to zmehča skorjo.

lartep

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

10. dec 2012 16:01

Moja mama da še vroč kruh v kuhinjski servet in v vrečko za pol ure. Vlaga zadevo omehča, nekoliko hrustljavosti se izgubi, ampak meni je zadeva še vedno dobra. Pa itak je meni ta zadeva s še vročim kruhom bolj tako, "filmski" mit, ker drugega kot hude želodčne napetosti po njej itak nimaš. Nekaj le drži od starih ljudi, ki so vsaj mene, v otroštvu vedno tepli po prstih, če sem želela usta zasaditi v ravnokar pečen kruh/štrudl/potico...

Viva Meier

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. dec 2012 9:07

Po prstih so te zato, ker so dobro vedeli, da bi se te dobrote, če bi jih jedli tople, pojedlo še več kot hladne. In ker v starih časih (ta hipoteza je dokaj stara, se prenaša iz roda v rod) hrane nikoli ni bilo preveč, da ne rečemo dovolj, so si izmislili, da vse, kar se je pečeno toplo (iz testa), napenja.

lp

cervus

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

11. dec 2012 11:34

lartep: a normalni program misliš tistega daljšega,. jaz se na dolgem programu bojim pečt, ker ne rata lepe okrogle oblike, včasih še celo dol pade, pa skoraj bil je po vrhu. bi probala tvoj recept, samo še dolžina programa me zanima. a olja pa nič ne dodaš. katero moko pa uporabljaš, katero kocko -koliko g? a narediš prej kvasec, ali kvas kar po moki razdrobiš?

zala36

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

11. dec 2012 12:43

Ja, normalni program, ki traja cca 3 ure. Če kruh nima hribčka, ampak luknjo, torej pade dol, je to posledica preveč vode ali pa preveč kvasa. Sploh v kruhomatu, kjer so idealni pogoji za vzhajanje, ni potrebno toliko kvasa. Je pa vsak kruhomat drugačen in je treba malo poskušati. predvsem s količino vode. V receptih, priloženih kruhomatu je po mojih izkušnjah preveč vode. Pa temni kruhi v kruhomatu ne vzhajajo tako močno, so malce bolj nizki.

In ja, po vrhu je precej bele barve, od zgoraj pač ni grelca, ki bi vrhnjo skorjo zapekel.

Olja nič, moka iz mlina navadna bela, krušna ali pa kaka mešanica. Kocka kvasa ima menda 42 g, jaz dam polovico.

Prvo voda in vanjo sol, nato moka, po vrhu nadrobim kvas. Tudi če pečem z zamikom, uporabim svež kvas.

lartep

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

11. dec 2012 12:46

hvala, bom probala tako in javim kako mi je uspelo

zala36

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

11. dec 2012 22:50

sem spekla kruh po lartep-ovih navodilih. ko je aparat začel mestit je misi eno trdo kepo, se mi je zdelo, da je premalo tekočine, zato sem dodala še slab deci mleka. pekal na dolgem programu, srednja zapečenost , majhna količina. kruh se je vseeno mal pogreznil na sredini, ni ratal lepo okrogel po vrhu. dala sem 3 dl vode, 600 g moke, od tega 450g tip 400 in 150 ostre moke, pol 42g kocke kvasa, sol. ko je bil pečen sem ga še 15 min pustila v aparatu, kruh je sicer okusen, ni pa lep na izgled, kako bi ga lahko izboljšala. je bilo krivo to, da sem dodala še slab deci mleka, ali bi morala zmanjšati koičino kvasa?

zala36

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

12. dec 2012 12:37

Zato pa jaz nikoli ne gledam v kruhomat medtem ko mesi, ker imam vedno občutek, da ne bo zmogel tiste čvrste kepe.

Torej je bilo namesto 3 dcl spet 4 dcl tekočine. Preveč po mojem.

lartep

zala36  

član od: 8.9.2008

sporočila: 65

12. dec 2012 13:02

bom naslednjič probala z 3 dl tekočine, kaj pa kvas, ga ni vseeno malo preveč - 21 g za 600g moke?



zala36

Sporočilo je spremenil(a) zala36 dne 13.dec 2012 21:17

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

12. dec 2012 16:06

Zala, a ti to resno? Vzemi pol kile moke, pol kocke kvasa, žličko soli in 350 ml vode. Se mi zdi, da ti g delajo težave. Pol kocke kvasa je 21 g. En deci vode gor ali dol, to ni tako malo. Če boš delala iz 600g moke, daj ene 380 ml vode, potem pa, ko ti ene 10 minut gnete, pa poglej, kakšno je stanje.

Lijana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti