Kozji sir - pomoč

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

tema odprta - 13. nov 2012 8:14 | ogledi: 9.896 | odgovori: 11

Pozdravljeni. 

Zanima me, če mogoče veste kako dolgo drži v hladilniku kozji sir, če ga kupiš domačega na kmetih ? 

 

hvala

dkrajnc24

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

13. nov 2012 11:06

Če je sir že zrel, zdrži brez problema kar nekaj časa. Jaz ponavadi hlebček zavijem v peki papir in ga dam na kakšno leseno deščico, potem ga pa občasno obrnem in pazim, da ne postane skorja vlažna. V tem primeru se ta del le dobro zdrgne in posuši.

Če gre za mladi sir (kot npr. albuminska skuta), pa ga je bolje porabiti v kakšnem tednu dni.

 

trac

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

13. nov 2012 11:15

Albuminska skuta nikakor ni mladi sir.

dkranjc24, odgovor je odvisen od toliko faktorjev, da ti ga enostavno ne moremo dati.

dkrajnc24  

član od: 28.3.2012

sporočila: 248

13. nov 2012 18:22

Super hvala obema na odgovoru... skratka, če razumem... če je sir zrel in tako kot treba mi bo obstal cca 14 dni seveda ob primernemu skrbništvu. 

Namreč edini ga v naši hiši uživam, ampak mi je okus in vse skupaj božanski...v trgovini pa se mi zdijo cene zanjga enostavno nore

dkrajnc24

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. nov 2012 19:04

No ja, v EuroSpinu imajo vsaj 2 vrsti po povsem sprejemljivih cenah.

rimljanka

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

13. nov 2012 19:40

Vprašanje je zastavila jaša v sosednji temi, smisleno pa ga je prestaviti v to temo, da ne bo podvajanj vsebine (tisto temo pa zapiram):

Tudi jaz si sposodim temo, katero že raziskujem nekaj časa, namreč zanima me kaj vse lahko pripravim s svežega kozjega sira oz. saj ne vem kako ga naj poimenujem, ima različne imena- kupljen, bel, en v tekočini, drugi v obliki roladi, tretji kot nek camembert izgleda...itd. ogromno vrst sem ga dobila a ga razen, kot samostojno- presno jed, ne znam pripravit. Pomeni, da se ga je, takega kot, je, ker jedcu začimbe niso všeč, če bi ga pripravila kot predjed po sarabande receptu s timijanom, baziliko ali z bučkami, melancanami...Saj je kar nekaj linkov na kulinariki pod to temo, a nikjer nišče ne opisuje receptov zanj, razen, teh, ki sem jih našla, a mi ne ustrezajo. Na, ja saj ni panike, ne razburjajte se v naprej, če spet česar ne najdem ali pa sem "nerazumljiva_tečna", le se rada obrnem na vas, ker več glav več zna, predvsem pa izkušnje. Lep večer, pa brez zamere.

jaša

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

13. nov 2012 19:48

Tistega svežega v roladi brez plesni lahko spečeš v ponvi na kapljici olivnega olja, čez prelij malo toplega medu za sladko varianto, če želiš slano pa malo popra in soli. Lahko ga daš tudi na pico v družbi paradižnika in bučk.

Je pa meni najboljši surov z malo soli in popra ali pa medom in orehi.

Vesnuska

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

13. nov 2012 21:55

Hvala Vesnuska za tvojo pomoč, ki mi veliko pripomore, saj teh varianet še nisem brala, tako, da prenesem info na jedca in poskusim. Bo pa po sestavinah sodeč prav gotovo zadovoljen. Hvala še enkrat.

jaša

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

14. nov 2012 9:49

 

dkranjc24: Sir brez problema zdrži tudi več kot dva tedna, mi z domačimi nikoli nismo imeli problemov.

Jaša: po mojem se vse te sire da uporabiti tudi v toplih jedeh, le naj bi jih bilo škoda, ker so tako pripravljeni, da tudi vizualno dekorativno izgledajo. Tisti v tekočini je verjetno feta ali nekaj podobnega. Te se največ servira v solati, super so tudi kakšne pite (npr. http://www.ljubezenskozizelodec.si/recepti/spinacna_pita_s_feto_)

Mehke v roladi se da porabiti za kakšne nadeve za npr. raviole ali štruklje, camembert tudi, lahko se ga tudi popeče ali panira.  

trac

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15164

14. nov 2012 13:18

Jaz sem zadnjič naredila mesno omako v katero sem zamešala testenine, dodala razdrobljen sir in kuhan brokoli in še enkrat pomešala.

Isto lahko streseš v pekač, dodaš še kak češnjev paradižnik, glavice brstičnega ohrovta, čez pa malo naribanega drugega sirain spečeš. 

Lahko pa nadevaš barilline kanelone z nadevom sira, špinače, kisle smetane in začimb. Daš v pekač, poliješ z paradižnikovo omako in spečeš.

Sem pa že pekla sir v kombinaciji z bučkami v testu. Odlično.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

14. nov 2012 21:45

Srčna HVALA LEPA VSEM ZA VAŠO ZVESTO POMOČ, PRIJAZNOST...ZLATI STE!!!:=)))<3

jaša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti