Stroški peke kruha

prislan  

član od: 16.7.2012

sporočila: 4

tema odprta - 16. jul 2012 13:26 | ogledi: 13.362 | odgovori: 40

zanima me, če se je kdo že pozanimal, kakšen je strošek električne energije pri peki kruha v pečici. Npr. pečica ima 2500W in kruh pečemo pol ure, s tem da se prej ca. 10min še segreva na temp. 230 in vmes se termostat izklaplja...?

prislan

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

16. jul 2012 13:52

Kakšen je strošek res ne vem...samo ko zadiši po hiši po svežem pečenem kruhu je zame in za moje to velika vrednota...male sveže maslene  žemljice,ali polnozrnat kruh s semeni,včasih to preseže moč denarja..dandanes kupiš res dober kruh v vsaki trgovini..ne moreš pa kupit to,da si naredil z nekim veseljem,užitkom da se bo jedlo doma pečen kruh.Saj ne rečem,mož včasih malo pojamra koliko pri nas dela pečica..to itak mora,že po "zakonski" dolžnosti....toda ko sedimo za mizo,pridejo prijatelji..takrat..takrat pa je že druga pesem..včasih je še malo važen ,da se peče doma.

Vrtejbenka

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

16. jul 2012 14:34

To kar opisuje Vrtejbenka je sicer neprecenljivo, a mislim, da se kruh tudi splača peči doma. SAma se sicer z izračunom še nisem ukvarjala a po mojem boš najlažje prišla do izračuna tako, da na števcu odčitaš stanje in ga ob vseh običajno  priklopljenih aparatih preveriš čez eno uro.  Prden vklopiš pečico spet odčitaš stanje in še enkrat, ko bo kruh pečen. Razlika  je potem poraba električne energije pri peki kruha. Pazi le, da ne boš imela med peko vklopljenih drugih porabnikov kot prej. Porabo pomnoži s ceno el. energije in to je to.

Upam, da nisem preveč zakomplicirala, meni gre pač ta vrsta matematike bolje od možganov.

patka

prislan  

član od: 16.7.2012

sporočila: 4

16. jul 2012 16:17

hvala. torej, če je cena 1 kWh max. 0,08 €/kWh in glede na tabelo poraba pri temp. 200  v eni uri 0,7 kWh = strošek elektrike pri peki (še manj, saj ne pečemo  eno uro) 0,08*0,7=0,056 € !!! torej se ob zadovoljstvu  tudi splača.

prislan

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

16. jul 2012 16:48

V stroškah pri peku kruha so še drugi dejavniki razen elektrike,velikokrat dražji..predvsem nač čas,ki je  dragocen,amortizacija pečice,posode...res pa je,da je meni peka kruha pomagala pri rehabilitaciji zlomljenega zapestja (pač klasična poškodba pri padcu z rolerji,ta pametni smo bili brez ščitnikov)..in mi je gnetenje kruha veliko pomagalo ..tako da je sedaj zapestje kot novo...

Kljub vsem stroškom se peka doma splača..sprobano....tebi Prislan pa dobrodošel med nami..

Vrtejbenka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

16. jul 2012 16:48

Jaz vas občudujem, kaj vse se vam ljubi računat ...

mamamia

prislan  

član od: 16.7.2012

sporočila: 4

16. jul 2012 17:10

hvala. torej, če je cena 1 kWh max. 0,08 €/kWh in glede na tabelo poraba pri temp. 200  v eni uri 0,7 kWh = strošek elektrike pri peki (še manj, saj ne pečemo  eno uro) 0,08*0,7=0,056 € !!! torej se ob zadovoljstvu  tudi splača.

prislan

zmajcica1  

član od: 20.12.2010

sporočila: 52

16. jul 2012 17:43

seveda da se peka splača-v vsakem primeru....

če kdo misli da se ne splača pečti doma kruha naj vam povem da je pri nas v šiški KAR 8 pekarn na razdalji 2 kilometra.(od tega 4 na razdalji 500 metrov)mislm da ta podatek pove vse!!!

doma iz najcenejših sestavin narediš kruh za dober evro za katerega bi v trgovini dal 3 evre....

sicer je pa tako.boljši kot je kruh hitrejše ga zmanjka...



zmajcica1

Sporočilo je spremenil(a) zmajcica1 dne 16. 2012 17:43

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

16. jul 2012 18:12

Pečem med vikendi oz. ko je nočni tok in v takšen projekt združim čim več podvigov. Ko enkrat prižgem pečico, je sigurno ne ugasnem par ur in v tem času spečem kruheca, slano pecivo, kekse ter kakšne pite.
Je najbolj ekonomično!

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

16. jul 2012 19:05

Jaz vas občudujem, kaj vse se vam ljubi računat ...

mamamia

___________-_________________________-

Zakaj pa ne mamamia?

V neki študiji, ne spomnim se sicer kje, sem prebrala, da lahko štiričlanska družina,ki porabi dnevno najmanj kg kruha na dan, precej prihrani.Nekaj sto verov letno, ne spomnim se več koliko, menda celo 300, 400.

Vse več jih je, ki morajo gledati na vsak evro.

 Sicer vem, da tvoj post ni bil mišljen v tem smislu, pa  vendar.

Kotarca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti