Varstvo na domu

te.jcika  

član od: 17.8.2010

sporočila: 165

tema odprta - 5. jul 2012 17:44 | ogledi: 8.658 | odgovori: 6

Pozdravljene, spet se oglašam in sicer zanima me, če mogoče katera ve kam dati oglas, da iščem pomoč na domu starejše osebe, to je zame prvič, tako, da pojma nimam na koga ali kam naj se obrnem.

Hvala za odgovore in lep dan

te.jcika

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. jul 2012 18:39

Pa pozanimaj se, koliko denarne pomoči lahko dobiš. Osebni zdravnik lahko to predlaga. Mi smo zavoljo očeta upravičeni do tega dodatka, ne vem točno, kako se mu reče, očetu ga izplačajo istočasno kot pokojnino (okoli 160 evrov na mesec dobi). Preden ga odobrijo, te tudi obiščejo doma, nenapovedano, in preverijo navedbe zdravnika v predlogu. Naš oče pač ne more sam skrbeti zase, je povsem odvisen od tuje pomoči, in je upravičen do tega dodatka. Gre za obliko pomoči, ki ne zapade v tisto kategorijo, ko država po smrti prejemnika socialne pomoči uveljavlja vrnitev od svojcev.

 

Kot ti je rekla Ognjič, imaš po vsej Sloveniji precej ponudbe, moraš pa si vzeti čas in temeljito vse pregledat. Lahko pa maš srečo in tudi prekooglasa najdeš kakšno prijazno gospo, ki bi hodila pomagat. Nekaj mojih znank je imelo srečo, so se ženske spoprijateljile z domačimi, lepo skrbele za njih, prijetne vezi so nastale. Je pa res, da mora biti oseba, ki potrebuje pomoč, pripravljena to pomoč sprejeti in torej tudi osebo, ki bo hodila pomagat.

 

Želim ti uspešno iskanje.

mamamia

te.jcika  

član od: 17.8.2010

sporočila: 165

5. jul 2012 19:29

Hvala za odgovore, ognjič kot sem napisala iščem pomoč in sicer za babico, zaenkrat še lahko skrbi zase(recimo) ampak počasi se bo potrebno nekaj spomniti, ker noče v dom za ostarele sem pomislila na pomoč na domu sicer bi bila najbolj vesela, če bi ji kdo pomagal in ob enem živel tam, ampak bo kakor bo. In mamamia hvala za informacijo  se bom probala pozanimati kako in kaj.

 

Lp

te.jcika

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

5. sep 2012 13:06

Različne institucije nudijo storitev pomoči na domu, največrat so to CSD-ji. Bi ti svetovala, da se oglasiš najprej tam.

O denarju, ki ga omenja mamamia pa lahko povem, da se temu reče dodatek za pomoč in postrežbo. Predlog na invalidsko komisijo pri ZPIZ-u poda osebni zdravnik, gre pa za oceno devetih življenjskih funcij, ki jih oseba lahko opravlja ( oblačenje, slačenje, umivanje itd.) Dodatki se izplačujejo v treh višinah.

Je pa zanimivo, da se zgodi, da starostnik ob prihodu zdravniške komisije naenkrat zmore še vse, ker se hoče pokazati dohtarjem v najboljši luči, potem pa domači zastonj dopovedujejo, da temu ni tako in zadeva pade v vodo. Tudi to sem že doživela. Zaradi tega svetujem, da se pomenite in starostniku razložite zakaj gre, da se ne bo bal, da bo moral v dom.

kara

Seniorka  

član od: 5.9.2012

sporočila: 2

5. sep 2012 13:13

Seveda, CSD-ji so inštitucija, ki ti lahko (po oceni komisije, kot pravi Kara) omogoči nego in pomoč za starostnika na domu (za subvencionirano ceno), težava je edino v tem, da je vsak posameznik upravičen le do maximalno 4 ur dnevno! ostalo pa se mora vsak znajti po svoje. (odstranjeno zaradi nedovoljene reklame - moderator2)

Seniorka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. sep 2012 13:17

kara je napisal/a:

Različne institucije nudijo storitev pomoči na domu, največrat so to CSD-ji. Bi ti svetovala, da se oglasiš najprej tam.

O denarju, ki ga omenja mamamia pa lahko povem, da se temu reče dodatek za pomoč in postrežbo. Predlog na invalidsko komisijo pri ZPIZ-u poda osebni zdravnik, gre pa za oceno devetih življenjskih funcij, ki jih oseba lahko opravlja ( oblačenje, slačenje, umivanje itd.) Dodatki se izplačujejo v treh višinah.

Je pa zanimivo, da se zgodi, da starostnik ob prihodu zdravniške komisije naenkrat zmore še vse, ker se hoče pokazati dohtarjem v najboljši luči, potem pa domači zastonj dopovedujejo, da temu ni tako in zadeva pade v vodo. Tudi to sem že doživela. Zaradi tega svetujem, da se pomenite in starostniku razložite zakaj gre, da se ne bo bal, da bo moral v dom.



kara

 

Točno to, da starostnik skuša dokazati, kaj vse zmore, se je zgodilo nam. Oče se je trudil in članu komisije dopovedoval, da zmore sam na stranišče (o tem, kako je po tem, ni seveda rekel nobene) in da tudi lahko malce sam hodi, celo je da lahko sam in se ne popacka preveč... No, član komisije je sprevidel kaj in kako, ga je sicer pohvalil, kaj vse da zmore, a tudi odobril dodatek. Zdaj pa oče pravi, kako da je mami "zrihtal" še nekaj evrčkov za njen trud ... Z veseljem vrnem vse te evre, oziroma jih nikdar ne bi vzela, ko bi le lahko bil znova zdrav ...

Aja, k nam so prišli nenapovedani, kar naenkrat se je gospod pojavil na vratih in povedal, zakaj je prišel, tako da ni bilo časa, da bi očetu karkoli rekli. Pa četudi bi mu, ima rahlo demenco in bi itak vse delal po svoje.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti