Poročni običaji

ursus_le  

član od: 25.5.2008

sporočila: 227

5. apr 2012 18:49

Kje pa je plakat, kjer pisejo navodila za uporabo ce ON ni vec VIRGINIA?

urska

sensia  

član od: 17.4.2009

sporočila: 98

6. apr 2012 12:54

Živijo, takšnega običaja, da priča sprašuje ženina pri nas ni.Tako, da ti bom na kratko opisala naše običaje in moj nasvet glede vsega skupaj.

Pri nas je biti priča zelo častna vloga druga naj pomembnejša za nevesto in ženinom.Njena naloga je, da ves čas poroke pomaga ženinu - nevesti(odpre vrata avtomobila, pridrži šopek.... Vso poroko od ženinovega odhoda od doma pa vse do konca poroke vodi, tako imenovani, hišni v dogovoru z muzikanti. Prav tako je hišni zadolžen za govor pri odhodu od doma, da pošlihta svate pri matičarju, cerkvi v gostilni pazi na uro, da se obred ne zamuja...Za hišnega se zbere nekoga, ki pozna oba mladoporočenca in je veseljak.

Pri nas se ne pobira nobenega denarja, ker vsakega stane že darilo, obleka, čas, ki si ga vzame. Ker pa se običaji od vasi do vasi razlikujejo, pa ti predlagam, da se z nevesto in ženinom pogovoriš kaj od tebe kot od priče pričakujejo.

Moja priča je plačala šampanjec za 40 ljudi na civilni poroki, ker je sama na temu zelo vztrajala.Moževa pa pijačo, pravtako na njeno željo, v gostilni v kateri so čakali medtem ko sva se midva slikala, kar je eno in drugo stalo 200-250 eu.Fotografa, ansambel, poroko v cerkvi.....sva plačala sama.Moji starši so želeli prispevat vsaj za zabavo v gostilni njegova mama pa pač ni ker nima in tudi ni od nje nobeden tega pričakova.Poroko sva pripravila za toliko ljudi in na takšen način kakšnega si lahko privoščiva.

Lani sem bila tudi sama poročna priča.Nevesto sem vprašala kaj si želi za darilo in kaj se še od mene na ta dan pričakuje'Glede na to, da se je od mene pričakovalo, da plačam cvetje pa pijačo na dveh lokacijah ali pa ansambel.Sem bodoči neveste že takoj povedala, da sem zelo počaščena, da si mi ji izbrala za pričo ampak, če je njihov običaj, da vse to plača nevestina priča in še zraven da darilo, da si bo morala najti. žal drugo pričo.

Seveda je vztrajala na tem, da sem priča predlagala sem ji tako, da če plačam ansambel se to že smatra darilo ali pa če hoče plačam cvetje in pijačo in je to tudi darilo.

Če boš takoj stopila v akcijo in se pozanimala kaj se od tebe pričakuje ne boš imela nobenih težav in, če se ti zdi, da njihove navade ne bi znala speljati na zanimiv in šaljiv način je bolje, da to prepustiš nekomu drugemu, ker ni hujšega kot to, da negdo poskuša bit smešen in dohuvit rata pa vse prej kot to.

Vso srečo ti želim.lp

 

sensia

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

6. apr 2012 14:27

sensia je napisal/a:

Lani sem bila tudi sama poročna priča.Nevesto sem vprašala kaj si želi za darilo in kaj se še od mene na ta dan pričakuje'Glede na to, da se je od mene pričakovalo, da plačam cvetje pa pijačo na dveh lokacijah ali pa ansambel.Sem bodoči neveste že takoj povedala, da sem zelo počaščena, da si mi ji izbrala za pričo ampak, če je njihov običaj, da vse to plača nevestina priča in še zraven da darilo, da si bo morala najti. žal drugo pričo.

Seveda je vztrajala na tem, da sem priča predlagala sem ji tako, da če plačam ansambel se to že smatra darilo ali pa če hoče plačam cvetje in pijačo in je to tudi darilo.


sensia

 

Nevesta, očitno brez dlake na jeziku. Da bi poroko bolj skromno zastavila ji verjetno ni padlo na pamet. Zakaj le, če lahko stroške lepo porazdeliš med priče in svate.

zeta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti