Zeljna glava

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

4. feb 2012 18:59

limnol objavi ;) malo spremeni, ali pa napiši vir.. super bi to bilo imeti med recepti na kulinariki

www.mojalbum.com/naredilaana

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

4. feb 2012 19:16

Kaj pa zelje s krpicami (pri nas damo kar polžke).

Balenka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. feb 2012 19:27

Kaj vem, direkt prepisati recept iz knjige ni prav, zadržati ga za sebe pa tudi ni prav, recepti so vendar javno dobro. Ga bom napisala kar tule.

Vir (kupljen v Mladinski knjigi pred par dnevi):

Kuharica slovenskih Bosank: Zemzemov izbor receptov iz tradicionalne bosanske kuhinje. Uredila Sadika Grabus, izdalo Žensko združenje Zemzem, Ljubljana, 2011. 

 

Kupus pita gre pa takole (prepisano, upam, da brez napak):

0,5 kg svežih jufk (vlečeno testo za pite)

1 kg belega svežega zelja

2 dl kisle smetane

15 dag masla

poper, žlička soli, olje za pekač

Zelje naribajte kot za solato in blanširajte. Blanširano zelje odcedite in dodajte kislo smetano, sol in poper. Jufke polagajte v namaščen pekač in jih po vrsti nadevajte, dokler ne porabite vseh sestavin. Pecite jih 30 minut pri 180oC in pet minut pred koncem pečenja pito polijte z raztopljenim maslom. 

 

Jufke - če kdo hoče biti dosleden in ne zaupa domačemu testu za štrudl - gredo pa takole:

60 dag moke 

2 žlici olja

5 dl tople vode

1 poravnana žlička soli

1 žlica olja za testo

1 žlica olja za premaz testa.

Presejte moko v posodo, na sredini naredite luknjo ter vanjo dodajte sol, žlico olja in toplo vodo. Testo zmešajte in zgnetite tako, da bo nekoliko trše. Zmes razdelite na 4 dele, položite jo na pomokano površino, kjer jo boste gnetli. Pustite jo pol ure počivati. Testo premažite z oljem, da na njem ne nastane trda skorja. Čez nekaj časa ga še enkrat dobro pregnetite, da bo gladko. Razvaljajte ga z oklagijo, da bo čisto tenko. Nato ga še ročno razvlečite in razrežite. Za mesni burek je bolje, da jufke nekoliko posušite, ta preostale pite uporabite sveže. Jufke za slane pite so ponavadi tanjše. 

Oklagija je tanka dolga palica s premerom 2 cm, dolžina 1 do 2 m, za vlečenje testa (mi smo temu doma sicer rekli metlin štil, ampak če je pri roki valjar,  bo tudi v redu). 

Sonja

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

4. feb 2012 19:55

 Jaz bom pa prilepila slikico "pite z zeljem":

Na maščobi prepražim čebuo, dodam žlico sladkorja, blanširano zelje. Vse dobro premešam ter pražim približno 25 minut. Dodam sol, poper in s tem nadevam domače vlečeno testo.

Pozdravček!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. feb 2012 21:10

Smukavc je tudi odličen.

rimljanka

PetraM  

član od: 1.1.2010

sporočila: 46

4. feb 2012 22:21

Madonca to pa je nekaj receptov, bom mogla že novo glavo zelja kupit če bom hotela vse sprobat . res hvala, hvala vsem za te recepte jih je res ful. Tole knjigo o bosanski kuhinji sem tudi jaz zasledila in se mi je zdela kar dobra, bomo videli mogoče dobi mesto tudi na moji polici, če se ne bo prej udala pod težo naloženega

PetraM

adalbert  

član od: 2.2.2008

sporočila: 285

4. feb 2012 22:49

Mejačka!Zeljševka ni iz zelja, čeprav bi lahko sklepali iz imena temveč potica(slana,sladka) nadevana z listi mete ali drobnjaka.Jaz jo delam z drobnjakom.Zelo dobro!

adalbert

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

4. feb 2012 23:36

Adalbert, če si prebral recept, vidiš da se lahko doda tudi zelje. Se pa strinjam s teboj, da je drobnjakova res odlična. Drugače pa smo včasih rekli: Prosto po Prešernu. Dodaš lahko marsikaj. Verjel ali ne, šele ko sem se iz Primorske preselila v središče Slovenije sem prvič okusila jabolčni štrudelj iz vlečenega testa, do takrat sem poznala le mamin štrudelj narejen iz vzhajanega, potičinega testa. Ravno tako smo tudi štruklje delali iz potičinega testa, ga napolnili s skuto, orehi, malo rozinami,  zavili v prt in kuhali na pari.

Kakorkoli že, jutri spečem eno slano potičko, notri pa dam tisto, kar bo zmagalo pri izštevanki.

 

mejačka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti