Nekaj kuharskih dilem...zacetniskih, da se ve

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

29. jan 2012 21:52

Jaz kupim večjo količino majoneze le, kadar jo porabim takoj, ko delam francosko ali kaj podobnega, kjer jo porabim več. Sicer kupim majonezo v tubi, tu in tam, da se ne potika po hladilniku. Majoneza je pač jajčna zadeva in tista plast, ki se ti naredi na površini Nejčica, je pač izsušena maščoba olja, majoneza pa ni nevarna dokler se je ne loti kaka salmonela. Jajčne jedi pa ne moreš preverit takole na pogled ali so zdravju škodljive ali ne. Več kot teden dni, jaz odprte majoneze nikakor ne bi puščala v hladilniku. Mogoče se pa še katera oglasi, zdaj pa tudi mene zanima, kako ravnajo drugi.

zeta

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

29. jan 2012 22:08

Hvala za mnenja, sem vsekakor na strani razuma, samo je problem, ko imam v družini in med najboljšimi prijatelji par lovcev na datume in takoj kravžljajo z očmi oz. zavračajo če ni 2011 na kozarcu napisano . No sej pol pa kako nalepko pred serviranje dol spraskam ali pa kam predevam pa gre v slast 200/h

 

Sedaj v svojem gospodinjstvu majoneze praktično ne kupujem, če je na meniju francoska jo ponavad pospravimo na eks. Če jo slučajno kupim ji dam ene 2 tedna življenja v hladilniku. Vem pa da se je doma majoneza v tubi jedla dokler je ni zmanjkalo, raje ne bom rekla koliko časa je to znalo trajati, ker je pač vsak dan ravno nismo natepavali. In v ene 20ih letih take prakse smo bili vedno brez vsakih simptomov. Jebiga ni glih sanitarno korekten nasvet, bolj ruleta scena  (ki jo sedaj že ene 4 leta več ne prakticiram hvalabogu). 

Viva Meier

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

29. jan 2012 22:31

Strinjam se z zeto , pripomnila bi le to , da je bistvena razlika med doma pripravjeno in kupljeno majonezo . Slednja je tako polna konzervansov in raznih stabilizatorjev okusa , da ima kar dolg rok uporabe , tudi , ko je že odprta . Seveda pa je nujno , da je dobro zaprta , v hladilniku , da jo iz kozarca vzamemo vedno s čisto žlico kolikor je pač potrebujemo in jo takoj nato spet pospravimo nazaj v hladilnik , da se ne pregreva na sobni temperaturi .Rok uporabe pa preverim že v trgovini in se ga dosledno držim . 

Domača majoneza pa je veliko bolj občutljiva za salmonelo . Če je še isti ali najkasneje naslednji dan ne porabim , jo raje zavržem .

manca51

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

30. jan 2012 17:49

Glede majoneze se strinjam z manco51. Nikoli nisem razmišljala, da bi jo po ene tednu vrgla proč. Tudi jaz sem opazila, da se na majonezi določene blagovne znamke naredi tista temnejša plast, ampak to je po mojem res samo malo posušeno (kot je bilo že omenjeno), ker okus je čisto normalen in nikoli nisem imela nobenih posledic, ko sem jedla tako majonezo. Poleg tega sem opazila, da se to ne zgodi na vseh majonezah. Mi jo imamo doma odprto tudi po 1 mesec, pa je bilo vse ok, niti nisem nikoli pomislila, da bi bila lahko pokvarjena (ravno zaradi konzervansov). Domačo pa porabim najkasneje v dveh dneh.

Pri ostalih živilih se pa ravnam po občutku - tudi, če je rok pretečen, ocenim, kakšna je vejetnost, da je živilo zares pokvarjeno (jogurti se ponavadi napihnejo) - tudi glede na to, koliko konzervansov vsebujejo in kako so zapakirana. Tisti ješprenj s prve strani bi brez pomislekov uporabila, če zgleda normalno.

Kupljene bučke vedno olupim, domače pa glede na to, za kaj jih uporabim. Za juho jih olupim, za na žar pa ne. Sicer ne vem zakaj

JJ

f0rk  

član od: 3.11.2011

sporočila: 68

1. feb 2012 19:22

Da ne bom odpirala nove teme(po iskalniku ne najdem)

Kam z odpadnim oljem - tistim, ki nam ostane od cvrtja? Cvrtju se izogibam a vseeno včasih zapaše

f0rk

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

1. feb 2012 19:44

Jaz ga nalijem v prazne plastenke od mehčalcev in odpeljem na mestno deponijo.

lp

cervus

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. feb 2012 19:48

Mene so podučili, ko sem vprašala, kako ravnati z takom oljem, naj ga nalijem v plastenko in vržem v kanto za mešane odpadke.

 

mamamia

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

1. feb 2012 20:11

Jaz tudi obvezno v plastenko in v ostale odpadke. Če bi imela pogosteje ostanke tega olja, bi ga tudi jaz zbirala v večjo plastenko, ker ko plastenko zapreš ni nobenega neprijetnega vonja in ni tako neprijeten odpadek kot biološki odpadki.

zeta

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

1. feb 2012 20:29

A kar v mešane odpadke?? Pri nas na deponiji sodi v skupino "nevarni odpadki".

lp

cervus

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

1. feb 2012 20:51

Pri nas je zaenkrat tako, ko bodo postavili zaboj za nevarne odpadke, bi bilo zelo smiselno, zaradi gostote naseljenosti, potem tja, dva dcl odpadnega olja ali pa še manj na 6 mesecev pa nimama namena vozit na deponijo, res ne.

zeta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti