Homogenizirano mleko

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

11. jun 2011 17:48

Roncolino,

čisto nič se ne vtikaš.

Activia res vsebuje bakterije, ki jih v navadnem jogurtu ni, vsaj ne v omembe vrednem številu. Kefir, recimo, vsebuje glivice, ki jih tudi ni v navadnem jogurtu, pa so ga pred leti propagirali kot garancijo za visoko starost.  Proizvajalci so tudi v mnogih študijah dokazovali, da activia recimo skrajša čas prehoda hrane skozi črevesje, zmanjša napenjanje itd. Vse v redu in prav. Ampak prav nobena študija pa ni potrdila, da bi se črevesna flora na ta način kaj bistveno spremenila ali da so ti učinki kaj boljši od tistih, ki jih dosežeš z  jogurtom ali recimo suhimi slivami. Tega seveda v svoji reklami niso omenili, razlog je pa jasen, če primerjaš ceno activie s ceno navadnega jogurta.

Eden od avstrijskih mikrobiologov je podal zelo simpatično primerjavo med črevesno floro in Newyorčani. Mikroorganizmov v črevesju ima človek zelo zelo veliko, veliko več, kot ima lastnih telesnih celic. V eni activii jih je teh točno določenih za veliko redov velikosti manj, še veliko manj jih pa pride skozi želodec (ker to, da "preživijo" kislo okolje v želodcu, ne pomeni, da ga preživijo vse, ampak da jih preživi "nekaj"  - se pravi: resnično zelo malo v primerjavi s tem, kar jih čaka tam, kamor gredo). In ko se teh "nekaj" poskuša uveljaviti v črevesni flori, kakršna pač je, si mora seveda izboriti svoj prostor v črevesu. Pričakovati, da bo teh par prišlekov v kratkem vzpostavilo novi red, je približno tako, kot pričakovati, da bo en airbus Dunajčanov, kolikor jih vsak dan pristane na newyorškem letačišču, večmilijonsko aglomeracijo New Yorka predelalo v Neu Wien. Pa nič ne kaže, da bi New York že kaj pridobival dunajske poteze.

Čisto nič nimam proti probiotikom, tudi aktivio včasih kupim, ker mi je všeč in ker za razliko od navadnih jogurtov vsaj do zdaj še nikoli nisem dobila kisle (jogurt je pa tu pa tam takšen, da te, kot po domače rečemo v našem koncu, kar skup potegne). Ampak kakih skritih upov, da bo moja prihodnost zaradi nje kaj bolj lahkotna, pa ne gojim. Mogoče zato, ker pojem preveč navadnih jogurtov.

Seveda pa lahko vsak verjame, v kar hoče, saj že to lahko pomaga.

 

Lep pozdrav,

Sonja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

11. jun 2011 17:56

Mirjan,

spet mešaš stvari. Nikjer nisem pisala o tem, kakšne maščobe so v mleku in izven mleka. Niti besede. Preberi še enkrat (ali pa tudi ne, saj je res čisto vseeno). Zato tudi nimava kaj razpravljati, ker očitno pač živiva vsak v svojih orbitalah. Kako je s smetano, pomfrijem, čokolado in mozolji pa vprašaj kako mozoljasto gospodično ali pa kozmetičarko. Mogoče ti bo pa znala razložiti tako, da se bosta razumela.

Lep dan,

Sonja

Mirjan  

član od: 8.3.2010

sporočila: 59

11. jun 2011 18:36

limnol je napisal/a:

Mirjan,

spet mešaš stvari. Nikjer nisem pisala o tem, kakšne maščobe so v mleku in izven mleka. Niti besede. Preberi še enkrat (ali pa tudi ne, saj je res čisto vseeno). Zato tudi nimava kaj razpravljati, ker očitno pač živiva vsak v svojih orbitalah. Kako je s smetano, pomfrijem, čokolado in mozolji pa vprašaj kako mozoljasto gospodično ali pa kozmetičarko. Mogoče ti bo pa znala razložiti tako, da se bosta razumela.

 Resno imam občutek, da ti moj način pisanja ne ustreza, čeprav postavljam izrecna vprašanja "limnol, lahko kakšen vir glede vpliva maščob v mlečnih izdelkih na kožo ?"

In tistim, ki govorijo da akne povzročajo "smetana, pomfri in čokolada" so zgolj variacije "ubijalskega mleka".

Sporočilo je spremenil(a) Mirjan dne 11. 2011 18:46

saskia02  

član od: 17.5.2010

sporočila: 53

11. jun 2011 21:54

perpetua je napisal/a:
Sicer pa, nallis, kako si lahko prepričana, da nimaš vsaj blažje oblike laktozne intolerance, če hkrati praviš, da prej nikoli nisi pila velikih količin mleka?

tudi jaz sem tega mnenja. pri laktozni toleranci lahko popiješ določeno količino mleka, ko pa je več ti povrzoči navijanje in napenjanje v črevesju. kje je meja je odvisno od vsakega posameznika. jaz ga jem s kosmiči, vendar mešam deci kravjega in deci kozjega ali riževega. 

 

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

12. jun 2011 11:07

Limnol res je. Zato v strokovnih člankih piše, da je potrebno probiotike uživati redno vsaj en mesec, da se lahko v zadostni količini razmnožijo v debelem črevesju.

Sem pa letos delala projketno nalogo v zvezi s preživetjem probiotikov in se je od Ega,Actimela in Activie najbolje izkazala Activia, ker je preživelo kar 90% mikroorganizmov

Ampak to je ubistvu že druga tema, upam da bo Nallis ugotovila vzrok za njene težave in da jih čimprej odpravi.

Roncolino

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

12. jun 2011 12:11

Roncolino,

vsaka informacija prav pride! Če lahko komu kaj pomaga, še toliko bolje.

Lep pozdrav,

Sonja (za zajtrk zmazala ego s suhimi brusnicami in ovsenimi kosmiči).

Sonja

_tisa_  

član od: 20.1.2010

sporočila: 343

12. jun 2011 21:21

Kako pa se po Activii sicer počutite?

Je kak učinek, kot ga propagirajo v reklamah?

Sama sem enkrat zaradi prebavnih težav poskusila kuro. Rezultat: zaprtost je trajala dalje oz. še dlje, pojavil se je pa opazen zadah, ki je dvignil pravo malo "uzbunu"... Zobar ni našel nič, tudi kaj drugega ni bilo, je pa izginil sam 2-3 dni potem, ko sem obupala nad siceršnjimi "rezultati"... Od takrat se mu, čeprav je okusen, izogibam.

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

13. jun 2011 8:03

Limnol, ne strinjam se s teboj glede homogenizacije mleka. Sicer ne zagovarjam svetovne zarote na ta račun, vendar je dejstvo, da je negativen vpliv homogenizacije močno podcenjen. Med drugim je tudi dejstvo, da bi bil to blazen udarec za mlekarsko industrijo, kjer velika večina izdelkov  (oz. skoraj vsi) bazira na homogeniziranem mleku. Največ vedo o mleku strokovnjaki iz tega področja, in tu ni junaka, ki bi si upal trditi drugače.

Pa še eno - mlečna maščoba je daleč od tega, da bi bila samo maščoba - gre za dosti bolj kompleksne zadeve vključno z fosfolipidnimi ovojnicami.

Glede probiotikov - za optimalni učinek je potrebno jesti živila, ki "jih imajo rade probiotične bakterije" kot tudi same probiotike. Po neki študiji so šteli št. prob. bakterij v blatu na testnih skupinah ljudi. ena skupina je jedla živila v stilu activie, druga živila, ki ustrezajo prob. bakterijam, tretja kombinacijo. Pri slednji je bil rezultat daleč najboljši.

 

lp

robida

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. jun 2011 8:38

Roncolino je napisal/a:

Sem pa letos delala projketno nalogo v zvezi s preživetjem probiotikov in se je od Ega,Actimela in Activie najbolje Roncolino

 

Kje pa so tile probiotiki "preživljali"? Ker si ne predstavljam, da si raziskovala, koliko jih je preživelo pasažo skozi prebavila. 

rimljanka

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

13. jun 2011 10:34

_tisa_ je napisal/a:

Kako pa se po Activii sicer počutite?

Je kak učinek, kot ga propagirajo v reklamah?

Sama sem enkrat zaradi prebavnih težav poskusila kuro. Rezultat: zaprtost je trajala dalje oz. še dlje, pojavil se je pa opazen zadah, ki je dvignil pravo malo "uzbunu"... Zobar ni našel nič, tudi kaj drugega ni bilo, je pa izginil sam 2-3 dni potem, ko sem obupala nad siceršnjimi "rezultati"... Od takrat se mu, čeprav je okusen, izogibam.

 

Ja, meni pomaga proti zaprtju in takrat, ko sem "preveč odprta" . Sicer res nimam hudih težav s tem, ampak mi pa pomaga. Takrat pojem recimo 2 v enem dnevu, mogoče potem še drug dan isto in se use uredi. Tudi nobenega zadaha nisem opazila.

JJ

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti