Rapini oz. japonska ogrščica

Banananas  

član od: 17.3.2011

sporočila: 9

tema odprta - 17. mar 2011 14:36 | ogledi: 12.040 | odgovori: 10

Zdravooo

Nikjer na internetu ne dobim informacij kako je s tole zelenjavo pri nas v Sloveniji, bojda je za naše (in Angleške kraje) eksotična zelenjava. V Italiji od koder naj bi izvirala pa se v nejj dobesedno kopajo in je značilna jed. Drugače je zelo zdrava in okusna.

Priložil bom nekaj slik in člankov, vas pa prosim če bi imeli kakršnekoli izkušnje kjer bi lahko kupil te zelene liste in bi mi povedali. Bil bi zelo hvaležen saj bi rad uvedel Rapini, kot standardno prilogo v kuhinji.

Iz knjige:

http://books.google.si/books?id=P_SnwHuJgHgC&pg=PA17

Wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Rapini

Videoposnetek zelenjave v "akciji":

http://rouxbe.com/recipes/48/preview

Temo je spremenil(a) Banananas dne 17. mar 2011 14:40

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. mar 2011 15:27

Ja, v Italiji se ravno ne kopajo v njej, tudi japonska ogrščica nekako ne more biti doma v Italiji, če je japonska. Je pač to ena od množine vrst/sort/različkov iz rodu Brassica, kamor sodijo tudi ostale nam bolj znane kapusnice: zelje, ohrovt, brokoli, cvetača..... V Italiji imaš kar nekja sort semen, pri nas jih še nisem videla.

Dokler je ne najdeš in ti ne zraste, saj kupiti je ne boš mogel, sploh pa ne zdajle marca, se pač drži brokolija, je najbolj blizu.

rimljanka

Banananas  

član od: 17.3.2011

sporočila: 9

17. mar 2011 15:35

Piše v strokovni literaturi (vsaj mislim da je strokovna- glej link) da Japonsko ogrščico v Italiji imenujejo Rapini. Potem že ma več poimenovanj ane. Saj tud Japonsko zelje ni ravno iz Japonske :D drugače pa hvala za odgovor. Torej pri nas ni naprodaj? Finta je, da brokoli nima teh zelenih listov, ki so podobni blitvi. Mogoče je kakšna druga zelenjava, ki nam je bolj blizu. Ampak zelo čudno se mi zdi, da nimamo zelenjav iz sosednjih držav.... Ko pa uvažamo zelenjavo in sadje skoraj iz celega sveta. Banananas Sporočilo je spremenil(a) Banananas dne 17. 2011 15:36

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. mar 2011 15:42

No, ti zeleni lsiti so povsem podobni listom brokolija, samo, je pač tako, da ta "umetni" brokoli prodajajo brez njih. Če ga gojiš doma, je drugače. Saj bi lahko rekli, da je brokoli samo orjaška različica te tvoje rastline, ki ima, seveda, več imen. Kot vsaka druga uporabna rastlina, ampak ima tudi vseveljavno strokovno ime.

Kot vidiš, mu rečejo tudi italijasnki brokoli. Tukaj. Bližnji sorodnik repe tudi, seveda.

rimljanka

Banananas  

član od: 17.3.2011

sporočila: 9

17. mar 2011 15:49

uu hvala za informacijo, bo iskanje zdaj dosti lažje :) Zakaj ne prodajajo listov ko pa so popolnoma užitni... Morda smo res tako nazadnjaški, da vsi mislijo kako to ni užitno in ne bi šlo v prodajo Banananas

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

17. mar 2011 16:07

Banananas je napisal/a:
uu hvala za informacijo, bo iskanje zdaj dosti lažje :) Zakaj ne prodajajo listov ko pa so popolnoma užitni... Morda smo res tako nazadnjaški, da vsi mislijo kako to ni užitno in ne bi šlo v prodajo

Banananas

 

Kolikor vem, so tudi listi jablane popolnoma užitni, pa jih tudi ne prodajajo

JJ

Banananas  

član od: 17.3.2011

sporočila: 9

17. mar 2011 23:32

Janis, če so listi jablane res užitni bi jih morali imeti na zalogi vsaj v kakšni specjalizirani štacuni. Nimamo vsi jablan okrog hiše. Glede rapini zelenjave pa še vedno naprošam po kakšnih dodatnih informacijah, drugače pa ste že dosedaj bili v veliko pomoč :) Banananas

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. mar 2011 23:41

Če mogoče še nisi našel, v angleščini se temu reče "broccoli rabe" in ima nekoliko bolj delikaten okus, ampak nič posebnega. Meni je bolj všeč "broccolini".

Vanja

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

17. mar 2011 23:53

Hmm, tudi meni se zdi zanimiva.

Zdi se mi, da sem jo pred leti videla v trgovinah čez mejo v Italiji (npr. Coop v Cittafieri pri Vidmu) - najbrž bo kaka Primorka vedela povedati kaj več (nola?)

Sicer pa je najbrž res, da je podobna npr. repnim poganjkom, ki  jih / so jih večkrat jedli tudi pri nas. Pa pravzaprav katerakoli križnica na domačem vrtu ima v drugem letu temu podobne poganjke - če jeseni nismo prav pridni pri pospravljanju vrta, spomladi najdemo precej podobnih zadev in pri nas jih ponavadi pojemo v kaki prvi spomladanski sveži zelenjavni juhici...

Še najbolj pa se mi zdi podobna oljni repici - mogoče bi se pa splačalo malo pogledati  okoli njiv le-te in porezat kake mlade poganjke?

Drugače se pa tudi tale vrečka semen sliši podobno - a bomo poskusili?

http://www.semenarna.si/podrobnosti-artikla-pridih-az

Nasja

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

18. mar 2011 1:03

Na Goriškem (Italija) se kupi pod imenom "cime di rapa". Tako se imenuje tudi v italijanski pokrajini Puglia in je njihova tradicionalna hrana. V Napoliju in okolici pravijo temu "friarielli", tudi zelo v uporabi. Se mi zdi, da še bolj proti jugu Italije postane "broccoli". Okus je res mešanica repe in brokolija, najbolj mi tekne z domačimi testeninami.

lp

mzm

Banananas  

član od: 17.3.2011

sporočila: 9

18. mar 2011 1:09

Nasja zanimiva mešanica :) mogoče se pa skriva rapini vmes @mišzmoke hvala za info, torej si vzgajaš tale rapini doma ali nabavljaš v Italiji? Banananas Sporočilo je spremenil(a) Banananas dne 18. 2011 01:11

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti