Osmi marec

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

10. mar 2013 17:34

Oh, mamamia, osmi marec je bil včasih dan, ko so ženske praznovale svojo enakopravnost z moškimi. Vsaj tako so nas učili. Zdaj pa so vpeljali materinski dan, kar se meni zdi krivično do tistih žensk, ki niso matere.

In zadnje čase se vsak dan znova najde kakšen mačo, ki trdi, da naj se ženske bolj držijo "šporgeta", ker so neumne. Saj zdaj še z veseljem kuham in pečem, ob takih pripombah pa me veselje mine.

 

Katrca11

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

10. mar 2013 18:09

Katrca11, v nekaterih državah praznujejo tudi Očetov dan.  Pa dan starih staršev, pa tajnic, pa....Whatever. 

Tipov, ki bi trdili, da mora biti ženska pri šporhetu pa jaz niti nepogledam. Kuham zato, ker mi je v res veliko veselje, če mi ne bi bilo, bi bil na istem seznamu kot: Meditacija, pa masaže, pa žganci. V glavnem: Ne maram, ne delam (jem itd). 

Vanja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. mar 2013 18:18

Katrca11 je napisal/a:

Oh, mamamia, osmi marec je bil včasih dan, ko so ženske praznovale svojo enakopravnost z moškimi. Vsaj tako so nas učili. Zdaj pa so vpeljali materinski dan, kar se meni zdi krivično do tistih žensk, ki niso matere.

In zadnje čase se vsak dan znova najde kakšen mačo, ki trdi, da naj se ženske bolj držijo "šporgeta", ker so neumne. Saj zdaj še z veseljem kuham in pečem, ob takih pripombah pa me veselje mine.

 



Katrca11

 

Osmi marec mi nekaj pomeni zaradi svojega zgodovinskega pomena za enakopravnost žensk. Materinski dan mi ne pomeni nič - govorim le zase, tako kot mi valentinovo ne pomeni čisto nič.

Se strinjam, da je materinski dan krivičen do tistih, ki niso matere. Osmi marec pa vendarle poveže vse ženske, najsi bodo le žene ali le matere ali oboje ali samske itd itd ---- skratka, v tem prazniku je prostora za vse. In ima globoko sporočilno vrednost.

 

Sicer pa, kot pravi Vanja: dokler lahko delamo, kar nas veseli, pa četudi je to nenehno čepenje v kuhinji s tremi otroki ob sebi, je to popolnoma v redu, ker smo si to same izbrale oziroma se za to odločile. In ne zato, ker nas je tja nekdo potisnil, čeprav bi me raje počele kaj drugega.

Izboriti se za to je znak enakopravnosti.

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. mar 2013 18:46

Materinski dan, tako kot je zamišljen, je krivičen do večine žensk, ne glede na to ali so ali niso matere. Krivičen je v svoji podmeni, ki gre takole: ne, da je materinstvo najbolj vznesena vloga ženske, je tudi edina, ki je pravšnja in edina glavna ženska vloga. V vseh ostalih vlogah tega idejnega obrazca je ženska za to, da assistira moškemu. Ta idejna podmena temelji na prepričanju, da razen rojevanja in vzgoje za žensko ni drugega poslanstva. In ta podmena potem svoje ideologizirano sovraštvo (ali pa sprevrčen strah) do žensk pelje naprej do točke, ko ženske tudi kariere v religiji ne morejo narediti (redovnice so lahko, duhovnice pa ne).

In zato materinski dan po tej podmeni ne nagovarja ženske v svoji starševski vlogi temveč ženske v svoji edini glvani vlogi. Ki so jo kleriki dodelili ženskam in to zgolj zaradi tega, ker sami ne morejo rojevati. Če bi lahko, še tega ne bi imele.

 Zato ga tudi ne gre enačiti s Father's Day, ker to pač ni skoraj enako samo spol je drug. Očetov dan nagovarja starševsko vlogo (pa je čisto jasno, da imajo moški tudi druge glavne vloge).

Vendelina jr.

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

10. mar 2013 19:19

mamamia je napisal/a:

 

 dokler lahko delamo, kar nas veseli, pa četudi je to nenehno čepenje v kuhinji s tremi otroki ob sebi, je to popolnoma v redu, ker smo si to same izbrale oziroma se za to odločile. In ne zato, ker nas je tja nekdo potisnil, čeprav bi me raje počele kaj drugega.

 

Izboriti se za to je znak enakopravnosti.



mamamia

 

Točno tako.

In tale mamin in očetov dan so si umislili itak samo trgovci. Je pa tako, da ne poznam veliko žensk, ki bi jim šel oz. šla ta dva dneva tako na živce, kot meni in Barbari Bush.  

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti