Postna hrana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. mar 2011 13:05

Kajlep  kot slika, lep bo kot Vendelina jr. ,JJ in jaz, mamamia, pa kot hedonist za okvir, hehe ...

 

No ,smeh je itak zdrav, pa paše k postu ...

 

mamamia

mamamia

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

7. mar 2011 13:07

Hvala za odgovore. Sicer se bliža postni čas, oglašujejo se razne vzdržnosti itd. Ker imam namen enkrat si "očistit" telo, sem se odločil, da bom post zaradi pozitivnih učinkov tudi naredil. Želel sem samo dobiti nasvete, katera hrana bi v tem času bila primerna... Tu je še vedno prošnja do vas. Ne povezujem to s kakšnimi globjim duhovnim prepričanjem. Enostavno je to "živelo" v meni že nekaj časa in v tem času se je to poklopilo, da bom to uresničil. hvala karajan

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. mar 2011 13:25

Glej, karajan, mislim, da je medvedica naštela osnovne smernice tudi za prehrano v tem času. Kot sem jaz razumela, ob petkih naj ne bi jedel mesa, ribe torej lahko, sicer naj nekih omejitev ne bi bilo.

Nekateri postenje izvajajo tako, da jedo pretežno sadje in zelenjavo in/ali pijejo sokove in večinoma vodo, izločijo težko, mastno hrano, suhomesnate izdelke, težke sladice (potice in drugo iz kvašenega testa, kremaste sladice in podobno). Drugih omjitev menda ni.

 

Bom pa res pogledala v tisto kuharsko knjigo o postni hrani, pa ti bom kaj prepisala iz nje. Saj, tudi če so pravoslavci, post je post, kajne?

 

Pozdrav, mamamia

mamamia

medvedica  

član od: 27.12.2010

sporočila: 39

7. mar 2011 14:19

ja res je post je post, ampak pravoslavci imajo vedno brez mesa in mlečnih izdelkov. se pravi da tudi ob petkih ne smejo mlečnih izdelkov, prvi teden posta naprimer ta teden ker post začenja je hrana sam na vodi, se pravi brez masti, brez olja...zato naprimer rečejo postni pasulj, palačinke... pri pravoslavcih lahko postiš celo leto in to srede in petke. kar pa je pri katoličanih drugače, naprimer hrvaški bosanci, oni tudi postijo kot pravoslavci, in imajo post tudi za veliki šmaren, božič, veliko noč.... medtem ko slovenci pa imajo samo dva dni (pepelnica, veliki petek) v letu, in takrat ne jejo samo mesa. (če odštejemo da lahko vsak petek ne ješ mesa). drugače pa imam nekaj receptov o postni hrani, tako da ti bom kej prepisala. lep dan vsem pa uživejte na sončku. medvedica

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

7. mar 2011 14:25

Hojla! No s postom je pa takole: začne 09. marca Nič slakarij nič kave nič alkohola nič seksa.... No sedaj pa dobro premisli če se splača. L.P. mijamarija

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

7. mar 2011 14:32

no, post je predvsem v glavi. Letos se ga imam namen lotiti tudi jaz, sicer se mi bo poznalo tudi na krožniku, predvsem pa nameravam na preskus postaviti svojo voljo: nameravam se namreč resno držati dveh pravil zdravega življenja in sicer vsak dan 1 uro miganja pa malo manj grehov pri hrani. To s hrano ne bo delalo preveč težav, glede na to, da me tako ali tako le tu in tam malo zanese, kako se bo obneslo to z 1 uro miganja na dan, bomo pa še videli. Ampak se bom zelo potrudila, ker vem, da se bo treba res večkrat hudo premagati. Če sem za kaj, bom zdržala. Če ne bom, se ne bom cvrla v peklu, ampak bom imela slabo vest. Zdaj pa da vidimo! Lep pozdrav, Sonja

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

7. mar 2011 14:43

:), seveda se mislim postiti, vendar ne tako kot mijamarija. Seks ne more škoditi, saj je v bistvu rekreacija. Ostalo bi pa šlo, kot ga opisuje limnot. Potrebna bo volja in me zanima koliko jih še zmore 40 dnevni post? Bomo iskreni in povedali, če smo bili zmagovalci? Se mi kdo pridruži ? Bi predlagal akcijo vzdržljivosti, koliko nas zmore. Lp karajan

medvedica  

član od: 27.12.2010

sporočila: 39

7. mar 2011 14:50

recepti za strogi post: KROMPIRUŠA vlečeno testo (če kupiš ima verjetno sledove mleka, jajca; če narediš sam pa uporabi moko, sol in olje-pustiš da malo počiva in ga razvlečeš) 1 kg krompirja 2 večje čebule olje sol poper podmažeš pekač z oljem ali z margarino. U večjo posodo zrežeš krompir na manjše kockice, dobro ga odcediš od vode, posoliš, dodatš drobno narezano čebulo in daš malo popra. na vlečeno testo daš filo in na vrgu testa - ko ga že zviješ, namažeš z rastlinsko margarino, potem Peći okoli 40 minut na 200°C da porumeni. - zelenjavna juha (ne kremna) če boš dodal rezance pazi da niso narejeni iz jajc Čorba od špinače 1 kg špinače, očiščena in oprana 2 večja krompirja, olupljena, oprana iz zrezana na kockice 2 stroka česna, drobno zrezana sok od 1 limone olje 1 žlica moke sol ali vegeta poper špinačo dobro skuhati, precediti in spasirati. Na olju pocvreš drobno narezan česen z moko in takoj dodaš pasirano špinačo. postopoma dodaš vodo in sok od limone, med tem vedno mešaš. sol in poper dodaš po okusu. -đuveđ z zelenjavo -pasulj brez mesa -sarma s tuno -riba -palačinke (brez jajca in mleka, samo moka, sol, pecilni prašek, radenska, sladkor, olje -jabolčni zavitek (testo je boljše če narediš sam) dober tek medvedica

tunna  

član od: 11.9.2010

sporočila: 288

7. mar 2011 14:50

jaz se absolutno pridružim, in sicer 40 dni brez sladkarij (težka bo sicer 20.marca, moj rojstni dan, ampak se bom potrudila) 40 dni vsak dan (razen četrtki, ker imam obveznosti čez cel dan) rekreacija - na sosednji hrib, slaba ura hoje. tunna http://titabota.blogspot.com/

neny111  

član od: 29.10.2007

sporočila: 358

7. mar 2011 15:01

Karajan, če odmisliva razne verske poste in obrede, je post namenjen predvsem čiščenju in razstrupljanju telesa. Tudi jaz ga imam namen opraviti naslednji mesec, vendar ker je to zame prvič, se bom lotila 7-dnevnega pod strokovnim vodstvom. Pa prebrala sem že malo morje literature na to temo, kar priporočam tudi tebi. Ko pa se vrnem, osvežena kot in polepšana , se javim in mogoče priložim še slikco . neny111

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti