Obama v arizoni, 12. 1. 2011

neznan uporabnik

17. jan 2011 17:04

Draga limnol, jaz se to že zdavnaj absolvirala

In zakaj na kulinariki ne bi nekaj naredili za vsesplošno razgledanost? Knjig namesto nekoga drugega res ne morem brati, ampak če povem, da tista proizvodnja na Kitajskem, čeprav so lastniki Slovenci, k našemu BDP prav nič ne pripomore....?

 

Pa ne se toliko zanašat na gugl. Marsikdo ne zna postaviti komande tako, da bi nanjo lahko dobil odgovor.

 

Z lepimi pozdravi KVAK

japaja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

17. jan 2011 17:31

hja - Jerneja vprašaj, če je na kulinariki pripravljen rediti še eno kuli-wiki-pedijo. Mogoče bi pa šlo. Kolikor jaz razumem, proizvodnja na Kitajskem, če so lastniki Slovenci, pripomore k slovenskemu BDPju, če se roba proda iz Slovenije (pa seveda tudi kitajskemu, saj se tam naredi in jo dobijo plačano). Tu naj pa kak ekonomist pomaga, če bi videla moj TR, sigurno ne bi hotela slišati mojih gospodarskih in finančnih nasvetov! Na tem področju sem namreč globoko deficitarna. Lep pozdrav, Sonja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

17. jan 2011 17:55

Tudi, če se kdaj pa kdaj ne strinjam z Vendelino, moram zapisati naslednje: Vendelina je ena sama in edina. Vsak poskus biti ona je že vnaprej obsojen na propad. Njen citat: " Tko je shvatio, shvatio je!"

naor

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

17. jan 2011 17:56

Kulinarika.net ni deklica za vse, le za širše teme ki zadevajo prehranjevanje in to, kar iz tega izvira ;-) Če izgubiš fokus potem postaneš velik, a povsod slab.

Malo se bomo razširili, ampak bolj bo poudarek na globini ;-) 

Z Wiki ne bomo tekmovali ;-) 



Administrator Jernej - V življenju potrebuješ le + +

neznan uporabnik

17. jan 2011 18:33

Absolutno se strinjam.

Tako pač je.

 

japaja

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

17. jan 2011 19:05

Dekleta, če preberem naslov foruma, ugotavljam, da je medtem Obama že doma, mislim v Beli hiši

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

17. jan 2011 19:13

Ko sem bila mlada, je imelo vse tendenco rasti, izboljšanja. Če je že bilo sranje, smo nekako verjeli da ga bo enkrat konec. Zdaj govorijo o železnih časih, pa tiraniji in podobnem, a vendarle je bilo takrat zaželeno, da je bil človek vedoželjen, da se je izobraževal, da je bral dobre knjige -obvezno kakšno klasiko. DR romani in Konsalik so bili kvečjemu za na morje. Ne bom se spuščala v to, da tega znanja ni bilo pametno izkoristiti v opozicijsko politično delovanje. Navsezadnje večina tudi danes ni preveč navdušena za politično delovanje. Hočem reči, da je človek trdoživa žival in se nekako prilagodi danim razmeram. Večerni dnevniki na TV so se začeli z "naš najdražji gost......", nadaljevali s poročilom o zeeeelo važnih sestankih najboljših ljudi - in med tem časom smo pač dajali spat otroke, pomili posodo....in bili pred TV natančno takrat, ko se je pojavil kakšen Gustinčič (pa ni bil edini dober, zdi se mi, da so še športni novinarji bili nekako pametnejši, razgledanejši kot danes). In hahljali smo se nad izjavami državnikov iz Vzhodnega bloka, ki so govorili o demokraciji. Danes se mi zdi, da propada vse - ne le gospodarstvo po velikem nategu kapitalizma z globalizacijo, ampak tudi morala, zavest. Ljudje so enako dobri ali slabi kot prej, a nemogoče je ostati čist po vseh smeteh, ki jih nonstop strešajo na nas. Dnevnik? Najprej sem opustila osrednjega z nacionalne TV - nimam več otrok, da bi jih dajala spat, posodo pomije stroj, nisem pa več - v začetku tega stoletja spet pri volji poslušat propagando, se ukvarjat z eno ali drugo opcijo in njenimi frustracijami. Pa sem šla na komercialno. Z dežja pod kap - ni se mi sicer treba ukvarjati z zgodovino, izvem pa fantastično novico - pes Paris Hilton (katera za svet pomembna oseba je že to?) se je poscal v nekem dragem butiku. Danes sem slučajno ujela začetek Sveta na kanalu A - mlada punca, verjetno (vsaj pričakujem) diplomantka novinarstva - kako se ji ne obrne želodec, ko prebere tiste bedarije? KAJ pravzaprav nauči ta šola svoje študente? Enkrat sem slišala zlobno pripombo, da na tem faksu padeš lahko samo na stopnicah......počasi verjamem. Pa tisti s Pogledov, ki sprašuje in odgovarja hkrati, z enim samim namenom - narediti čim večji cirkus... Če bi mi kdo pred desetimi leti povedal za resničnostne šove, bi rekla - pa kateri norec bi To vendar hotel gledat? Zdaj jih imamo, celo odpiramo posebne teme na forumih o njih,baje jih množično gledamo. Pa beremo rumene ogromne količine rumenih revij. Ko gre novinar delat anketo na Čopovo, mlada dekleta- študentke, pojma nimajo ne o reformah, ne o pomembnih dogodkih v državi, ne v Evropi. Jih ne zanima, ne "spremljajo". Verjetno vejo več o Paris Hilton. Pa Urški Čepin. Zdaj smo šele v "železu", pa "za zidovi"! Imamo "kao" demokracijo, pa je ne le ne znamo živeti, še celo želje ni po tem. Ne vem kako Vendelina namerava rešiti Slovenijo. Sama se trudim biti razgledana, veliko berem, uporabljam internet, družim se s pametnimi ljudmi..., pa se samo počutim slabše od tepke, ki bere Novo, se ob petkih natolče in pojma nima kaj je Svet Evrope. Lisa

neznan uporabnik

17. jan 2011 19:59

Meni dopadeta oddaji Ljudje in zemlja ob nedeljah na nacionalki 1 in Prava ideja prav tako na RTVSLO1. Včasih še ponovitve gledam. In poslušam. Poslušam. (pa spet ne vem točno, kaj so nepovratna sredstva...vedno mi pride na misel tisti film "Reka brez povratka"..)

Čeprav je v tisti Ljudje in zemlja tu pa tam tudi nekaj jambranja, v Pravi ideji so pa večinoma dobre novice.

 

 

 



japaja

Sporočilo je spremenil(a) japaja dne 17. 2011 20:00

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. jan 2011 21:05

Lisa, Lisa, kaj bi človk s tabo. Nisem se mislil več oglasit, pa si me ti sprovocirala. Naša draga Vendy večinoma ima prav, tokrat je njeno stališče, najblažje rečeno  " neproduktivno ". Morda je dobro, da človek ve kako in kaj, vendar od tega ne bo nič bolj srečan. Saj ne zagovarjam nevednost kot " modus vivendi ", da bi se kdo prebil skozi vso to kapitalistično " sranje " in prišel do čistega vina, je bolj malo možnosti, posebej za mlajše, ki so vključeni v sodobno kapitalistično izobraževanje, kjer jih namenoma nič ne učijo o izkoriščanju, kjer so lopovščine vrline, važno je biti " ob pravem času na pravem mestu" in izkoristiti priložnost ( pokrasti "družbeno" lastnino, okrasti ljudstvo ) in to je "in" to je zgled za kapitalizem. En "sposoben" kapitalistični prasec si ( pust ) izplača(ti) milijon evrov nagrade ( za slabo poslovanje banke ) dva milijona majmunov gledajo in ne rečejo ne bev ne mev.

Da še ne vem katerič, poskusim nalit čistega vina: profit je goljufija, kraja, obresti na denar ravno tako. Prvega ni pošinil Marx, on je le povzel razmišljanje predhodnikov, slednjega pa niso pošinili muslimani, že drugi " ekonomisti " so to ugotavljali. To so dve stvari, ki so temelj kapitalizma ( seveda skupaj s lastnino, pohlepom, grabežljivostjo........ ). Kapitalizam rabi reveže, ki so to zaradi tega ker so jih pokradli. Kapitalisti plačajo pravnike in ekonomiste, da sistem uredijo tako, da je en, ki ukrade sedvič, nedvoumno lopov, oni, ki ukrade tovarno pa ni. Oni drugi okrade nekaj tisoč delavk, tako, da jim izplačuje plačo pod nivojem za dostojno življenje, in od tega kupi haciendo ( dva milijona.............. ah pustimo ). Ravno tako, "pošteni" direktor velikega uspešnega podjetja sebi izplačuje mesečno 12.000 €, delavke v njegovi uspešni firmi dobijo plačo pod nivojem potrebnim za preživetje ( dva milijona............ ). Tako funkcionira kapitalizem, organizira en kup " nujnih " inštitucij kot so borze, slkadi, zavarovalnice.......... vsi živijo od tega, da izkoriščajo " direktnega " proizvajalca- delavca v tovarni, kmeta, vsi ostali so balast ki izkoriščajo....... Vse to ni nič novega, nič ni zrastlo na mojem zeljniku, drugi so to že zdavnaj ugotovili, vendar ne vredi, prevlada filozofija pokojnega M. Friedmana: smisel in cilj podjetja je, da povečuje profit ( torej, da čim več krade ) seveda v dobro kapitalističnih prascev........ Vse kar se doseže s " socialnimi transferji " in kaj je še takih pogrutavščin je da se nevzdržno stanje sedanjega kapitalizma še podaljšuje ( prosto po S. Žižku ).

Imamo kapitalizem, na oblasti so kapitalisti, ki vladajo za kapitaliste, demokracija je pesek v oči državljanom ( kdaj je še v zibelki demokracije kakšem brihten revež kje izvoljen ).

Nama pa ostane, da smo informirani kje se je poscal pes, kjerga že?

ežoj

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. jan 2011 22:36

 Bruto domači produkt je vsota vsega, kar je bilo narejenega (produciranega) in izvedenega (storitve) znotraj ene ekonomije. Kjer velja dogovor, da pri ekonomiji opredeljujemo tisto ekonomijo, ki se dogaja na teritoriju ene države.

Hecno je, da se to, kar je bilo narejeno, meri po potrošnji. Po investicijski in trgovinski  potrošnji javnega sektorja (država) in potrošnji zasebnega sektroja (kar so podjetja, društva, ljudje porabili, investirali itd...). Ideja, da se to, kar je nastalo meri po tem, koliko sredstev je bilo porabljenih za to, da je to nastalo, je pač še ena malo epistemološka-gnoseološka finta ekonomije, ampak tako pač je.

To, če ima Janez Kranjec tovarno na Kitajskem se bo na BDP-jih kazalo takole:

- poraba energije, materiala, stroški delovne sile, drugi diretkni stroški na Kitajskem - to se bo vključilo v bruto domači proizvod Kitajski

- tisto, kar bo kitajska tovarna prodala ven (magari nazaj Janezu Kranjcu) se bo štelo kto trgovinska storitev in bo šlo tudi v Kitajski BDP

- Ko pridejo produkti iz Kitajske v Slovenijo, se pa šteje vsa nadgradnja, distribucija, stroški plačil do Kitajske in okoli po svetu (če so bila vodena iz Sloveniej) v slovenski BDP

- Če Janez Kranjc slučajno dobi kak profit iz Kitjaske, se to šteje v BDP tiste države, kamor se pač vplača dividenda

 

Davčna politika zajema sklop načel o naslednjem

- katere javne servise želimo financirati z pobranimi davki

- kakšne stimulacije želimo doseči z davčnimi olajšavami

- kakšne tipe delovanja želimo onemogočiti s sistemo obdavčevanja

 

Besedi davčna politika in fiskalna politika sta skoraj sopomenki. Se pa beseda "fiskalna" uporablja takrat, ko se poskuša opredeliti s čim vse se financirajo proračuni javnega sektorja.  Ker v proračun ne prihajajo samo davki, temveč tudi druge oblike, kot so trošarine (kjer se obračunava dajatev državi na eno produkta in ne na vrednost produkta), pa carine in prihodki od lastniških deležev države ali druge osebe javnega prava.

 

@Lisa - veš, meni je bilo tudi včasih bridko hudo, ko sem videla, kako se kakšna sirotica, ki se na FDV-ju ni najbolj znašla....potem suvereno postavila v studio in potem komentirala levo-desno-naprej-nazaj- po kosteh-brez kosti-kajsedogajavkoaliciji----in kar je še takega recikliranja.  In zato tega ne gledam več. Gledam oddaje zunanjepolitične redakcije (TVSLO). Potem, če se le da, gledam dobro oddajo na HTV z naslovom Reporteri (dela jo Mirjana Rakić). Od informacijskih zadev gledam TVE, TV5, BBC, in breaking news od CNN in Sky. Tako vsaj vidim, do kod so v domačepolitičnih temah tudi drugod po svetu kljukci, )Vsaka država ima svoje Gruntovčane....kakorkoli se to obrača, je pa res,da jih imajo eni manj.... od kod naprej se pa te meje preprosto ne sme več znižati navzdol.

Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti