Ločevanje odpadkov

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

tema odprta - 6. jan 2011 19:24 | ogledi: 9.354 | odgovori: 43

Mene pa zanima kako se lotevate ločevanja odpadkov.

Kako ste se zorganizirali. Ali imate v stanovanju kak poseben koš, da že sproti ločujete. V bistvu imam v mislih kakšen ličen koš, oziroma omarico, da ne kazi celega prostora.

Lep pozdrav,

anitram1

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

6. jan 2011 20:15

Smeti v vsaki obliki kazijo prostor. Ampak smeti pač proizvajamo vsi vsak dan. Zdaj pa tole spravi skpaj.... Ker živim na 28 kvadratnih metrih, mi 5 kant za smeti v stanovanju niti najmanj ne diši, ampak dobri sklepi o vsakodnevnem odnašanju vseh kategorij v kontejnerje, ki so vsak na svojem koncu, se nekako niso izpolnili, že zdavnaj ne. Zato mojih 5 smetnjakov stoji na balkonu, kar je pozimi čisto v redu rešitev, poleti pa malo manj, ampak drugače pač ne gre. O ličnosti smetnjakov pa tako ali tako ne gre izgubljati besed - kar je enemu lično, drugemu zanesljivo ni, za dovolj denarja ali z lastno kreativnosto se pa da dobiti ali narediti (skoraj) čisto vse. Lep pozdrav, Sonja

tunna  

član od: 11.9.2010

sporočila: 288

6. jan 2011 20:52

se mi zdi da, ko pride do ločevanja, je velikokrat kar težavno. jaz osebno se raje vprašam, kako lahko zreduciram odpadke same ... torej, mleko in mlekomata, vrečka iz blaga za v trgovino namesto vsakič nove znova in znova ... čeprav je težko. če bi hotel človek res zreducirati odpadke, bi moral poiskati marsikatere alternative (npr. kupiti moko v mlinu v žaklju po 20kg in ne vsako kilo posebaj). drugače pri nas ločujemo (zaenkrat) samo biološke odpadke. smetnjake za papir, steklo, embalažo so nam odpeljali 2km stran. tunna http://titabota.blogspot.com/

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

6. jan 2011 20:57

Midva sva žrtvovala spodnji globok predal pod koritom, tam kraljujejo 3 koši, kar je preostalega prostora pa čistila. Papir se zbira v ločenem košu v kabinetu. Na ta način klasičnih odpadkov praktično skoraj ne proizvajava, velika večina vsega gre v ločevalne kontejnerje. Kar se estetike in odpadkov tiče se mi zdi rešitev samo ena - čim bolj očem nevidno, pa hkrati čim lažje dostopno. strelka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. jan 2011 22:44

Tudi pri nas imamo posode za ločevanje odpadkov pod pomivalnim koritom. Karseda, pa kompostiramo kar v domačem kompostnem kupu. Na vasi, kjer imamo hišo so kontejnerji za ločevanje odpadkov sigurno kakih 5 kilometrov oddaljeni od nas, pa nam kljub vsemu to ne predstavlja nobene prepreke. Ko gremo z avtom oddoma naložimo še odpadke in jih spotoma vržemo v zabojnike. Ne razumem, zakaj je to nekaterim nepremostljiva ovira. Je pa res, da hodimo v mlin pomoko, kar se da pridelamo doma, po olje in vino hodimo h kmetu na primorsko, ravno tako po kivi in kaki. Na mlekomatu nas pa ni, ker mleka ne pijemo. Konzerv ne kupujemo ker jih ne jemo in tako je tudi odpadkov manj. Pa še nekaj se mi zdi pomembno, da ne kupujemo razno raznih praškov za pranje perila, ker peremo s pralnimi oreščki. Še bi se kaj našlo, pa naj bo dovolj zaenkrat. lp Vesna

Volkica  

član od: 18.6.2008

sporočila: 59

7. jan 2011 0:07

Tudi jaz imam posodo oz. posode za odpadke pod pomivalnim koritom. Eno malo večjo kanto za vse, česar ne ločujem, zraven stoji škatla za papir, plastenke (itak jih je malo) postavim kar zraven kante. Zamaški gredo posebej v vrečko, ki visi kar na odtočni cevi lijaka, v drugo vrečko gredo baterije in podobno, pločevinke, kar se jih nabere, ponavadi sproti odnašam. Se pa tudi jaz trudim, da bi proizvajala čim manj odpadkov, recimo, imam vrečko iz blaga za trgovino, ne kupujem ustekleničenih vod ipd. Se mi zdi, da mi še največ prostora v kanti pobere embalaža od jogurtov, skute in podobnega ... Ampak embalaže v našem kraju ne zbirajo, samo plastenke :( V glavnem, je malo več dela, oz. gre več prostora za ločevanje, ampak mislim, da je ne samo dobro, ampak nujno potrebno, da glede tega postanemo malo bolj dosledni in ozaveščeni! (zraven pa optimistično upam, da tiste govorice o ne-ločevanju odpadkov s strani komunale dejansko ne držijo ...) Volkica

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

7. jan 2011 1:06

tunna je napisal/a:


drugače pri nas ločujemo (zaenkrat) samo biološke odpadke. smetnjake za papir, steklo, embalažo so nam odpeljali 2km stran.

tunna http://titabota.blogspot.com/

 

Mi smo v nekoliko oddaljeni preteklosti nosili steklenice in pločevinke v reciklažo s kolesom ali z avtobusom, prav tako med 2 do 3 km od našega stanovanja.

Torej, če hočeš, tudi dva kilometra nista tako težavna, da se ne bi dalo. Pa še par kalorij pokuriš. Saj veš, na kaj mislim.

 

Vanja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. jan 2011 10:21

V manjšo kanto pod pomivalnim koritom odlagamo mešane odpadke, v posebno posodo, ki jo imam kar ob pomivalnem koritu, pa biološke in jih sproti odnašam ven, ali na kompost ali v posodo, ki jo prazni Snaga (imamo namreč urejeneo ločeno zbiranje odpadkov). Plastenke, kolikor jih pač je, zmečkam oziroma stisnem, da zavzamejo čim manj prostora, zbiramo jih v vrečo in ko se napolni, jo odpeljemop na bližnji ekološki otok, kjer so kesoni za različne vrste odpadkov. Na ta otok sproti vozimo vse, kar ne sodi v tako imenovane mešane odpadke ali med biološke.

Tetrapake vedno sploščim, da zavzamejo manj prostora, ali jih uporabim za staro olje, odlivanje kavne usedline in podobnega, kar ne sodi v odtok (ali pa za to uporabim kakšno plastenko).

 

Me pa lahko vidite ob naših velikih kantah za smeti, kako na primer iz tiste za biološke odpadke vlačim ven plastične vrečke, saj nekateri naši družinski člani bio odpadke kar v plastiki vržejo v to posodo, namesto da bi v posodo stresli le vsebino, vrečko pa odvrgli v drugo posodo. In znorim, ko v posode vržejo kartonske škatle kar tako, ne da bi jih sploščili, potem pa gundrajo, kako zmanjkuje prostora za smeti ...

 

Za v trgovino imam tiste velike nakupovane torbe, ki jih za pol evra dobiš v posameznih trgovinah in so večne, pa še veliko teže prenesejo, plastiki se izogibam, kolikor se da.

 

Mamamia

mamamia

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

7. jan 2011 10:38

Čestitam, oglasile ste se pa itak tiste, ki vestno ločujete. Zadnjič sem po radiu poslušala oddajo z malo večjimi otroki, ki so razlagali, kako so se trudili starše naučiti ločevati odpadke, pa so obupali nad njimi. Ne moreš verjet. Jaz se ne morem preveč hvalit, ker imamo čez cesto kante za ločevanje in kar sproti odnašava, kadar greva pač ven. Sicer pa zbirava na balkonu in potem odneseva. Midve s kolegico iz službe sva že pred 25 leti zbirali papir v pisarni in ga potem odpeljali na odpad, nazaj grede pa za izkupiček kupili torte. Ko sem slišala, da kupujemo v tujini stare krpe in saje, ni bilo več pomislekov o ločevanju.

naor

tburgar  

član od: 11.9.2009

sporočila: 435

7. jan 2011 10:40

ja tole je kar projekt, najprej za tistega ki v familiji določi kje bo kaj, pol pa še za ostale da se navadijo- vsaj pri nas je bilo tako. Je pa odvisno kako imete urejen odvoz, pri nas imamo zdaj rumene kante v katere gre vsa plastika, ovojni papir, pločevinke.., zelena je za mešane (jih je zelo malo), kdor želi pa še biološke. Mi imamo za biološke na pultu še kar lično posodo, ki so jih delili v Kranju zastonj, odpadki gredo na kompost. Pod koritom imam dve posodi, večja za embalažo, manjša za mešane papirno embalažo večinima pokurimo, časopis in reklame zbiramo v kleti in odpeljemo v šolo, na center za zbiranje pa vsake toliko odpeljemo baterije, olje, žarnice,pokvarjene aparate, oblačila, gradbene odpadke... Je pa res da se veliko tega zbira v kleti, mi jo pač imamo, če je samo stanovanje, je pa večji problem. Pa njabolj sitno se je navaditi, ko to gre pač za vsak odpadek že avtomatično pomisliš kam ga boš dal. tabu

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

7. jan 2011 10:44

Smeti imamo razporejene v pet osnovnih skupin.

Bio odpadke shranjujemo v razgradljivih vrečkah pri pomivalnem koritu.

Plastika se nahaja v glavni kanti za smeti pod pomivalnim koritom. Jih je največ, vsaj pri nas.

Papir imam v kartonasti škatli v kotu pod pultom.

Ostale smeti (plenice, kosti ipd,...) na balkonu.

Ravno tako je na balkonu steklovina, ponavadi v kakšni vrečki.

Posebej zbiramo še baterije in zamaške. Prve romajo v kakšno trgovino, ki imajo zbiralnike za odrabljene baterije, druge pa odneseta otroka v vrtec.

 

Vilma

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti