Božična večerja

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

21. dec 2013 7:39

Čim bolj preprosto in domače. Mogoče kar kakšen narezek ali pa rizibizi in putika.... Meni ljubo, pa tudi čarat se mi/nam ne da. Imamo vedno, ko se vidimo, naš mali intimni praznik...

 

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. dec 2013 10:15

Katrca11 je napisal/a:

Meni je ostal v nepozabnem spominu humorist Čkalja, ki je za Novo leto kuhal sarme. Enkratna ideja, sarme se lahko pripravi prej, pa če je pri hiši še kaj peciva in nekaj priljubljenega za popiti, se imajo vsi lepo, s kuharico vred.

 



Katrca11

 

Sarma je pri nas tradicija za 1. januar; zjutraj, ko vstajamo, sicer najprej kozarec penine ali pivo (odvisno od počutja), potem kisla juha (kakor kdo vsatne, tako si jo pogreje in poje), potem malo žolce (jaz jo imam najraje z veliko česna), potem pa se zgodaj popoldan dobimo pri moji mami na sarmi, ali pa jo ona prinese k nam, kakor se pač zmenimo.

Letos se bom kaže, prvič učila delat sarmo, pod maminim budnim očesom, ker imama mama težave z rokami. Bomo videli, kako spretna bom pri rolanju ...

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

21. dec 2013 10:42

Uh, sarme so stara jugo tradicija, globoko tudi v mojem srcu. Pri nas je bila otvoritev sezone vedno 29. novembra, naslednjič pa za novo leto, potem pa dokler so se pač dobile kisane glave.

Za božični večer pa kake prav tradicionalne hrane nismo imeli (razen potice, ki nikakor ni smela manjkati, in orehovih gobic - predpostavljam, da so bile te vedno zraven zato, ker so nama z bratom šle tako zelo v slast). Babica je vedno potegnila na plan vse svoje kuharske skrivnosti in nas razvajala z večerjo do onemoglosti, bilo je pa vsakič kaj drugega.

Sonja

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

21. dec 2013 11:58

Zaenkrat še nisem sestavila jedilnika, nekako se nagibamo k ribji večerji.Ponudbe bo v torek dopoldne dovolj.

Sarme pa imam že narejene v zamrzovalniku za želje po praznikih, če bomo doma.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

21. dec 2013 22:55

limnol je napisal/a:

Pri nas je bila otvoritev sezone vedno 29. novembra, naslednjič pa za novo leto, potem pa dokler so se pač dobile kisane glave.

 


Sonja

 

Limnol, sarmo komot narediš s svežo zeljno glavo. Ob korenu najprej zarežem, da listi odstopijo in jih pokuham, da ovenejo. Potem izrežem kocen (ta debel del) in jih napolnim. Potem zlagam na naribano kislo zelje, ki ga prej ne operem. Kadar sem to delala za Slovence, so me vedno vprašali, kje dobim kisle zeljne glave.  Pri nas jih namreč ni za dobiti. No, verjetno se kje najdejo, ampak to sem začela delat pred internetom in ker je izpadlo prav super, sem s prakso nadaljevala. 

 

 

Za  večerjo nas bo malo več: Bučno koruzna juha s kokosovim mlekom, ovčetina (noga, kost odstranjena), krompir ana (če se jim bo ljubilo krompir lepo zlagat, sicer krompirjev gratin), pečena zelenjava (mlad broccoli, fižol, asparagus). Sirov flan. 

 

 


Vanja



Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 21.dec 2013 23:17

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

21. dec 2013 23:43

MBrando je napisal/a:

Čim bolj preprosto in domače. Mogoče kar kakšen narezek ali pa rizibizi in putika.... Meni ljubo, pa tudi čarat se mi/nam ne da.

 

 

Tako nekako . Tudi zato, ker letos nisem v stanju, da bi lahko dva dni (en dan moji, drug dan partnerjevi) na veliko pripravljala, še vedno pa za domače raje pripravim nekaj bolj ziheraškega, eksperimentram raje, ko sva sama. Razmišljava pa v smeri, da bodo en dan ribe, drugi dan pa mrežna pečenka; priloge in solata in drobno pecivo in rešeno. Glavno, da se vidimo in počvekamo. Pa letos bo prvi božič brez babice, nam je že zdaj čudno 

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

23. dec 2013 18:44

Pri nas iz božičnega večera nikoli ne pripravljamo nič posebnega, vsi smo ateisti, ki smo v družino dobili čudovito katoliško snaho, takih več ne delajo

Glede na to, da sva midva letos zelo kilava, bo temu primerna tudi jutrišnja večerja za šest ljudi:

goveja juha, svinjska pečenka, telečja krača, kisla repa z ješprenom in francoska solata po navdihu mojega moža, orehova in rozinova potica vzhajata, kaj bo ratalo, bom pa jutri napisala

babka1951

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

23. dec 2013 19:09

Po (skoraj) rokoborbi v leclercu bodo pri nas jutri zvečer račja prsa v mangovi marinadi, pečen krompirček in zelenjava na pari. Povrh pa sadni kruh.

Sonja

tburgar  

član od: 11.9.2009

sporočila: 435

23. dec 2013 20:31

Pri nas že nekaj let isto- tisto, kar nam je vsem 4im všeč in preverjeno rata:

fina krompirjeva juha s smetano

v pečici pečeno vse skupaj: puranje stegno, kosi piščančjih prsi, korenje, krompir, por, melancani, bučke

solata: štrucar, rdeč radič, kitajsko zelje, motovilec, koruza, šalotka

čokoladni muss

potem pa še orehova in potratna , pa drobno pecivo: cimetove prestice, razpokani piškoti, kakavove rezine, orehi.

Na božični dan pa samo goveja juha, pa ostanki večerje, mogoče malo pršuta...

tabu

matejaoz  

član od: 1.6.2010

sporočila: 329

24. dec 2013 8:43

Pri nas nocoj tradicionalno ribji meni, letos takšen:

gratinirane školjke v pečici

jastog v paradižnikovi omaki z širokimi rezanci s poprom, motovilec

za sladico pa klementinin žele (par dni nazaj gledala Jamia, pa bom poskusila)

Jutri pa kosilo pri tašči

 

lepe praznike želim vsem!!

 

mateja

matejaoz

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti