Fejoja

bvaljavec  

član od: 12.8.2002

sporočila: 57

tema odprta - 16. sep 2010 19:32 | ogledi: 17.512 | odgovori: 7

Letos smo nabavili fejojo. Zanima nas, ali jo kdo ima, kakšne so izkušnje, predvsem nas zanima sledeče:

- vemo da ne prezimi na prostem (smo iz Kranja), koliko mraza še prenese

- imela je 4 cvetove, od tega so se 3je razvili v sadež. Kako vemo kdaj je zrelo?

Hvala za vsak odgovor.

Prilagamo še slike:

Fejoja (slikano septembra):

Cvet (slikano junija):

Sadež (slikano septembra):

Vida

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

16. sep 2010 19:54

Jaz imam dve drevesci, mraz dobro prenašata, sem sicer z Obale, vendar sta posajeni na severni legi in izpostavljeni burji in tramontani, pa jima nič ne škodi.

Sadike sem pa dobila z obale Črnega morja, tam pa so menda hude zime, vedno dosti snega in celo morje vsako leto ob obali zmrzuje, tako, da jim po moje tudi na Gorenjskem ne bo hudega.

Vidim, da imaš rastlino v loncu, tega pa le pošteno zaščiti pred zimo, da ne pomrznejo korenine.

Zdaj je še prezgodaj za pobiranje, moje pobiram konec oktobra, ko začnejo sadeži padat na tla, jih potresem in oberem. Lahko jih pa malo potipaš, morajo biti še čvrste na otip, ampak ne trde kot kamen.

 

nola

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

16. sep 2010 20:09

Hm ... zanimivo drevesce.... Kak okus pa ma to? Sladko, kislo?

Petya

bvaljavec  

član od: 12.8.2002

sporočila: 57

17. sep 2010 11:10

Ne vem, če jo bomo upali pustiti zunaj, verjetno bo prezimila v garaži. Nola, ali lahko poveš koliko veliki pa so sadeži? Kako dolgo pa sadeži zdržijo (ne v hladilniku)? Vida

SINDY  

član od: 12.9.2008

sporočila: 79

17. sep 2010 11:41

Zelo zanimiva rastlina, lepa ko sveti in še slastne sadeže obrodi. Sicer je še nimam, se odločam za nakup, vendar šele spomladi. O feijoi sem si prebrala na tem linku http://www.rast-bs.si/index.php?mID=12&nID=16 morda bo pomagalo. SINDY

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. sep 2010 13:43

Če jo boš prezimoval v zaprtem prostoru, poskrbi, da bo imela dovolj svetlobe.

Jaz imam dve sorti, sadeži ene so bolj podolgovati in so (približno in povprečno) 4-6 cm dolgi, sadeži druge so pa skoraj čisto okrogli in malo krajši.

Sadeži v neogrevanem prostoru preverjeno vzdržijo vsaj en mesec, najbrž tudi več.

Zdajle sem jih šla nekaj utrgat in še najmanj mesec in pol, bolj verjetno pa dva, še ne bodo zrele za pobirat.

 

dscn0162_595dscn0159_595

nola

lena3  

član od: 17.11.2010

sporočila: 1

17. nov 2010 16:20

lp.ravno sem iskala nekaj zaznamkov o granatnem jabolku in sem zasledila(sicer je že kar stara stvar), da lahko pošljete potaknjence od granatnega jabolka in od fejoje. je to še aktualno? ali morda veste, če sejanček rodi? hvala za odgovor lena3

rainbouw  

član od: 16.10.2013

sporočila: 1

16. okt 2013 18:11

živjo mi imamo tudi fejojo že kar precej let. je zunaj na odprtem in priporočam da jo daste vn iz lonca  da se bolje razširi .( mi smo jo tudi imeli v loncu ampak je zelo slabo delala). če je zelo mraz je uredu da nanjo potresete malo komposta in nato obložite deblo oz nekaj območja ob deblu z senom ki tako ščiti pred mrazom. zrela je kot so že prej omenili ko sadeži začnejo padat vsi na tla mi sicer jih obiramo vsak dan sproti in jih ne trgamo   z drevesa da res pobereš sadeže ki so že zreli. stojijo pa lahko tudi mesec in pol v kakšni kleti. je pa tudi dobro da ko jih mudiš ali shranjuješ da se jih da v gajbico s senom ne vem zakaj ampak res pomaga da ostanejo sveže. poleti pa je res dobro da se ji da polno vode. sadeži bodo potem veliki debeli okrogli in zelo sladki.

 

še nekaj za na kruh. :D iz fejoj pride odlično fantastična marmelada. kuha se jo enako kot navadne marmelade s tem da je treba fejoje najprej olupit.

in še če morda niste vedeli kljub temu da je olupek kisel in mogoče grenak . je zelo prijeten če je fejoja popolnoma zrela . tako da ni treba metat ga stran. ma tudi zelo veliko vitamina c.

pa lep dan

 

 

 

 

rainbouw

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti