Mehkejša hrana-poškodbe v ustih

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

21. avg 2010 21:18

Venturini je napisal/a:

Loni tudi jaz sem že imela tako operacijo 1996, še sreča, da je bilo poletje in počitnice, drugače ne vem kaj bi. Meni najljubša je bila kisla smetana...Moja prvi hrana po odstranitvi je bila zelenjavna rižota. Cele tri krožnike sem jo pojedla. Sedaj pa jovo na novo, fiksni aparat in operacija...

LP, Saša

Mir in dobro!

 

Zakaj pa še enkrat? A prvič ni šlo do konca? Meni je ostala ena dokaj moteča posledica, ker je bilo zehanje po OP skoraj prepovedano, zdaj ne znam vdihniti kot je treba, je ostal strah, da se mi bo čeljust zataknila (enkrat se je res, ma že 10 let nazaj), tako da se zadnjih par mesecev učim zajeti sapo kot je treba.

Loni Makaroni

tabina  

član od: 15.2.2005

sporočila: 474

22. avg 2010 10:35

Hvala vsem za odgovore, pa tudi vaše izkušnje. Sem prenesla moji deklici, tako da počasi sprejema to ne kot kazen, pač pa kot naložbo v prihodnost:) Glede na izkušnje nekaterih - kapo dol! Tudi beatricin nasvet je doprinsel, da bolečine počasi minevajo, kupila sem še nek gel proti aftam, tako da po malem prehajava iz bazične hrane. Venturini, a veš slučajno, kako se temu gelu reče? Sliši se super. Multivitamin, pohan zrezek ni šel v promet :( a sedaj ste mi z vašimi idejami vzpodbudili k nadaljnjemu razmišljanju tako da je res kar raznovrsten jedilnik. Sem ji zmiksala puranji zrezek z omako, pa sploh ni vedela da je noter;) Tudi v razne zelenjavne priloge se da... Palačinka, tvoje mnenje sem začasno zadržala (Glede umivanja zob in malicanja skozi dan od ostankov:)))) Naj le ščetka, že zaradi zadaha - a ni to potlej problem? Prijetno nedeljo vsem! tabina

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

22. avg 2010 11:37

prvič je bila metoda drugačna, ker pa sem bila komaj 18 let stara, se je čeljust spet malo premaknila. Imela sem Lateroprogenijo (spodnjo čeljust naprej in postrani). Odstranili so mi spodnje zdrave šestice, da so tam lahko nalomili čeljust, pa preveliko kožo na ličnicah od znotraj imam zmanjšano in zašito. Zehanje pa je še sedaj problem pri meni, saj mi ob medvedjem zehanju pokajo sklepi v čeljusti. Sedaj imam aparat 1leto in dober mesec. Na srečo na zavarovalnico, saj sem privarčevala že 1800eur. Papirje sem pa 1 leto zbirala preden so mi odobrili....še celo predračune od zobarja, ortodonta in kirurga sem morala predložiti, pa izvedenjska mnenja in druge papirje.

 

Lp, Saša

Mir in dobro!

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

23. avg 2010 13:00

Oh, to pa je ena dolga kalvarija. Jaz se pri 18ih nisem mogla opogumiti in sem se šele pri 22ih, je oni zgoraj že vedel, ker takrat so ravno uvajali novo metodo in čeljust v sklepu prežagali in pahnili nazaj. Jaz sem bila samo ob osmice, ob tri, ker za četro so rekli, da je pregloboko noter in da verjetno ne bo nikoli zrasla (je še vedno tam nekje).

Dihanje in zehanje je pa zgodba zase. Vsak dan sproti. Znova in znova.

Loni Makaroni

Alcika  

član od: 14.9.2008

sporočila: 192

23. avg 2010 14:07

Tabina, če slučajno potrebuješ paketek voska, za oblogo aparata, ti ga lahko pošljem. Sama nosim aparat že leto in pol in voska nisem uporabljala, zato leži nedotaknjen v predalu. Strinjam se z Beatrice, Curasept zobna pasta ADS 705 in ustna voda ASD 205, sta res več kot super. Sem sem imela srečo, da nisem občutila takšnih bolečin. Največja zapreka kar se tiče hrane, je bila skorja kruha, solata in še kaj bi se našlo. Upam, da se bo dobro izteklo pri vas, mene še novembra čaka dolgo pričakovana operacija spodje čeljusti. LP Alcika

tabina  

član od: 15.2.2005

sporočila: 474

28. avg 2010 8:17

Alcika, hvala, sedaj vosek uporabimo le še občasno. Kot ste mnoge napovedale, po enem tednu se je zadeva normalizirala. Hvala vsem. tabina

mallinca  

član od: 29.9.2008

sporočila: 34

28. avg 2010 10:04

tabina, povej tvoji najstnici, da odločitve, da nosi aparat, nikoli ne bo obžalovala. tudi sama sem ga imela, dobro leto, in moram povedat, da je rezultat vreden "trpljenja". Te bolečine se bodo še pojavljale, predvsem ko ji bo ortodont "zategoval" aparat, takrat priporočam razne juhice, jaz sem oboževala kremno špinačo pa pire, tudi mehko kuhano jajčko je šlo. Prežganka je bla skozi na menuju, tudi kaka tenstana zelenjava. Ko je bolelo, sem o mesu in jabolkih samo sanjala :) Pa srečno! mallinca

mallinca  

član od: 29.9.2008

sporočila: 34

28. avg 2010 10:07

aja, pa še nasvet glede čiščenja aparata. Ščetka nikakor ni dovolj. Dobro je kupit take "mini-metlice", s katerimi lahko sčistiš prostor med zobmi in aparatom, ki ga ščetka ne doseže. Stvar sploh ni draga, ko bo začela jest bolj normalno hrano brez tega skorajda ne bo šlo. mallinca Sporočilo je spremenil(a) mallinca dne 28. 2010 10:08

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

28. avg 2010 19:56

Gelu za mazanje aft se reče URGO apthes. 10 ml steklenička z rdečim pokrovčkom, ki ima lopatko pritrjeno na njem.

Kadar prideš od ortodonta, ko si spet imel zategovanje je fino pojesti kepico sladoleda (čokolado od lučke ali drugega sladoleda na palčki zelo težko pregriznem, predno pa poližem se mi pa spodaj že začenja topiti).

Lp, Saša

Mir in dobro!

palalačinka*  

član od: 25.2.2010

sporočila: 113

29. avg 2010 3:47

hehe, samo da me nisi preveč resno vzela zdi se mi, da je tudi to en izmed pomembnejših vzrokov za ohranjanje ustne higiene. samo da se bo sčasoma, ko se navadi, čas ščetkanja skrajšal z cca 20 min (spet pretiravam :)) na veliko manj pa lahko rečem, da ne bo krize, glede na to, da sem imela ravno kak mesec nazaj čiščenje kamna pa to, in je 'dohtarca' zelo pohvalila mojo ustno higieno palalačinka*

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti