Marm elade brez "klasičnega" sladkorja

m125t  

član od: 31.10.2008

sporočila: 17

tema odprta - 7. jun 2010 10:05 | ogledi: 4.546 | odgovori: 8

zanima me, če imate izkušnje pri pripravljanju marmelad brez belega, oz. rjavega sladkorja z morda javorjevim ali kakšnim drugim sirupomin kako jih zgostit čim bolj zdravo.

hvala in lep pozdrav

m125t

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

7. jun 2010 10:33

Mogoče če bi vzela bolj gosto sadje (banane recimo), potem lahko marmelado skuhaš brez sladkorja. Tudi z drugim sadjem bi šlo in z javorjevim sirupom ali medom, samo bi morala dati več želina.

Če ti po pravici povem, meni je javorjevega sirupa ali meda škoda za marmelado, čeprav sem enkrat delala manjšo količino jabolčne marmelade z medom. Sem dala pač več želina, da se je zgostila.

Jelenckova

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

7. jun 2010 11:02

Ene marmelade brez sladkorja se prodajajo (pa lih nimam nobene doma, da bi pogledala, kako se firmi reče). Kuhane so po "starem francoskem receptu" (počasi in dolgo kot se da razbrat z etikete), sladkane z grozdnim sokom. perpetua

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

7. jun 2010 11:04

Tudi sama nekih tovrstnih izkušenj nimam, sem res razmišljala v to smer, a enako kot predhodnica-škoda medu al ijavorjevega sirupa. Konec koncev, če daš v marmelado sladkor, še vedno je to domača marmelada, skuhana z ljubeznijo in ne more biti drugačna kot zdrava. Bolj se mi zdi smisleno izogibati se sladkorju v pijačah (kokte, švepsi ipd..), kupljenem pecivu. Takole na kruh (recimo domač) si namazati domačo marmelado pa res nikoli ne more biti prehudo nezdravo.

londonska rezina  

član od: 1.6.2006

sporočila: 312

7. jun 2010 17:22

Večkrat sem že skuhala oz. "spekla" slivovo marmelado brez sladkorja. Slive razkoščičim, dodam sol , jih naložim v višji pekač in dam v pečico. Se hitro razpustijo. Ker pustim večje kose sliv, imam to tudi za slivovo pito pozimi. londonska rezina

m125t  

član od: 31.10.2008

sporočila: 17

7. jun 2010 22:53

hvala za vaša mnenja. Zaradi resne bolezni bi se rada izognila sladkorju in uporabila čim manj konzervansov.(do sedaj sem uporabljala želin in rjavi sladkor za kakršnokoli marmelado ali mezgo in jih samo na hitro pokuhala, pa se mi je zdelo super, večji kosi sadja in nikoli se mi ni nič pokvarilo) Zdaj pa sem premišljevala o agar agarju in dodanem javorjevem, riževem ali agavinem sirupu in seveda zdaj jagodah. Pred leti sem brala o gostitvi s hruškovim sirupom, ampak sem pozabila, ker mi ni bilo aktualno. Imate kakšne izkušnje? m125t

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

7. jun 2010 23:27

Jaz uporabljam agar agar pri tortah namesto želatine. Je precej močan. Če boš kuhala marmelado iz sadja z veliko pektina, ga sploh ne dodajaj. Dobrojedka

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

8. jun 2010 8:06

Uporabljam sadni sladkor.

tulka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti