Kužek

giglio  

član od: 25.4.2008

sporočila: 15

25. okt 2009 14:58

Riddle je napisal/a:
Roko dam v ogenj, da to obstaja. Ko namreč psička določene pasme skoti mladičke, jih le neko število dobi rodovnik. Ostali odpadejo. Sestrina prijateljica je pred leti imela psičko višavskega terierja, ki je skotila večje število mladičev - ne vem koliko, vsekakor preveč. Ko je obvestila veterinarja, ji je rekel, da rodovnik dobi neko število kužkov (zdi se mi da 4 ali 5), en v leglu dobi naziv čistokrvnega brez rodovnika, ostali pa so za odpis. In nato je njena mama po celi vasi pri sosedih skrivala "odvečne" kužke, da jih veterinar ne bi uspaval.
Riddle, ne no učit krive vere, lepo prosim. :))) Tistega veterinarja bi pa najraje namlatila, ker zavaja ljudi. Čeprav se mi zdi, da je cela zgodbica iz trte izvita. Že mnogo vrsto let (najmanj 20) dobijo rodovnik vsi mladiči ali pa nobeden. Humano se evtanazira samo tiste mladiče, ki tudi drugače ne bi preživeli (beri: huda telesna hiba ali so preslabotni). Zgodba pa se mi zdi iz trte izvita zato, ker ni veterinar tisti, ki dodeljuje rodovnike, ampak Kinološka zveza Slovenije, ki je samostojna organizacija. V okrilju KZS delujejo vzrejni referenti, ki so v končni fazi ključne osebe pri izdaji rodovnikov, ne pa veterinarji. Veterinar lahko le poda svoje strokovno mnenje o zdravstvenem stanju živali in odredi zdravljenje. Konec zgodbe. Če imata oba starša vzrejno dovoljenje, potem vsi mladiči dobijo rodovnik, če ga eden od staršev nima, potem gre tu za šteparstvo in mladiči rodovnikov ne dobijo. Vzrejno prepoved dobijo tisti rodovniški psi, ki niso v standardu po izgledu in/ali karakterju in/ali prenašajo dedne bolezni. V tem primeru mladički niso "čistokrvni brez rodovnika" ampak čisto navadni mešanci. Izraz "čistokrven brez rodovnika" je samo termin, ki namami kupca, da bo za majhen denar dobil vse in še več. Sorči, zadeve v resničnosti ne gredo tako. Saj vsi poznamo tisto: Malo denarja, malo muzike. V glavnem... ni več tega, da eni mladiči v leglu dobijo rodovnike, drugi pa ne. Ali dobijo vsi ali pa nobeden. Upam, da si boste to zapomnili, ko vas bo ob nakupu psa hotel nekdo, ki štepa čiste mešance, prav grdo naplahtati. Naj vas tudi ne premami prodaja "čistokrven brez rodovnika", ker je tudi to čista natega. 1. Pes z rodovnikom = čistokrven 2. Pes brez rodovnika = mešanec Točke 3. ali celo 4. NI. giglio Sporočilo je spremenil(a) giglio dne 25.okt 2009 14:59 Sporočilo je spremenil(a) giglio dne 25.okt 2009 14:59

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti