Sivka

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

5. avg 2009 14:12

Liberica, ali jo imaš pozimi zunaj? Ali lavandim v Ljubljani prezimi zunaj?

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. avg 2009 15:56

Jaz imam lavandin na 600 m nadmorske višine, v bližini ljubljane, pa mi je še vsako zimmo lepo prezimil, ne da bi ga kaj krivala ali zaščitila na kak drug način. Res pa je, da raste na južni strani, pred zidom.

lp

P.s. Ena je omenjala, da sivko v Istri žanjejo sredi avgusta. Sem bila (v Istri, od lastnika precej velikih plantaž v Svetvinčenatu) poučena, da tudi tam sivko žanjejo konec julija, začetek avgusta.

 

cervus

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

6. avg 2009 2:34

Ce smo ze na Kulinariki, in se sprasuje za kaj se lahko uporabi sivka naj vam povem, da sem jedla zelo dober sladoled "Wildberry-lavander" (divje jagode-sivka). Ja vem, cuden mix, tudi mene ni tako vleklo, sem pa vseeno poskusila. Moram povedati, da je okus res super!

Jerneja USA

liberica  

član od: 13.2.2007

sporočila: 57

6. avg 2009 9:07

Rdkapica, tako kot pravi elaphus, lavandin lepo prezimi na prostem tudi brez posebne zaščite. Pri meni na Katarini je 700m nadmorske višine, pa mi niti ena rastlinica od 50 pomrznila, se mi je pa sedaj v dveh tednih ena posušila, pa ne vem razloga.Upam samo, da ni všeč voluharju.... liberica

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

6. avg 2009 14:03

Z mamo se ravno pogojava o nadaljnji usodi sivke, ki se je lepo razrastla. Hotela sem napraviti venček, pa se ob obilici drugih obveznosti in zapletov pustila, da je odcvetela.

Zanimivo je, da po sivki dobimi migreno, čeprav menda pomirja. ( Pa saj nisem nepomirjena, no.)

Poglejte si pa tole posebno uporabo sivke, ki jo imama v načrtu.

http://www.coolinarika.com/recept/lavanda-tiramisu

F r i n a

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

6. avg 2009 14:16

Še o uporabnosti sivke: v provansalski mešanici začimb je vedno sivka. Kakor sem opazila, je provansalska mešanica enako kot mediteranska mešanica + sivka.

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

6. avg 2009 14:18

Danes privič slišim za lavandin.

Ko sem gledala slikovne povezave na googlu spoloh ne vidim razlike.

 

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. avg 2009 14:43

dj, res ne vem, zakaj tale slikica (), hehe. Po moje nas tukaj kar polovica, če ne več, ni vedela za lavandin. (Se opravičujem, če sem koga nehote užalila s tem stavkom - to ni bil moj namen, res ne.) Zdaj pa vemo, hehehe. Rimljanka  mi je razložila, da ima lavanda eno stebelce, na katerem so socvetja, pri lavandinu pa iz tega stebelca poganjata še dva. Tista pridelovalka sivke iz Svetvinčenata pa je rekla, da iz enega stebelca lahko pri lavandinu poganja tudi več kot dva stebelca. Torej - lavanda - eno stebelce, lavandin - dva ali več. Sicer je to zelo poenostavljeno, bi rekla, ampak za domačo uporabo več kot zadošča, se mi zdi .

Frina, kot je že mamaF ugotovila, sivka bolj diši, ko odcveti. Torej, po moje, še nisi prepozna za dišavni venček.

lp

cervus

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

6. avg 2009 18:25

Tik pred nevihto sem šla štet vejice. Še zdaj ne vem, kaj imamo, samo da ni kako mamilo.

Če se v našem jeziku uporablja lavanda = sivka, je najbrž lavandin sivec, ali kako ?

 

F r i n a

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

6. avg 2009 19:24

Frina, zakaj pa ne. Meni je všeč. RadaJem

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti