Maturantski izlet

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

28. jun 2009 11:44

Za tebe, masters, in za tvojega sina bo moj nasvet prišel prepozno, vsem staršem bodočih maturantov pa svetujem, da že na začetku pogovorov o maturantskem izletu odločno zahtevajo, da se maturantski izlet (ali ekskurzija) izvede v okviru šole, s prisotnimi profesorji in programom ogledov. Verjemite, tudi zabave na takih izletih ne manjka, občutki vseh udeležencev po povratku domov pa so kot po pravilu (glej tudi nazaj po temi!) veliko lepši, kot pa tistih, ki so teden ali več popivali po Krfu ali drugih, dragih, lokacijah po Evropi. Tisti maturanti, ki jim je edini namen maturantskega izleta, da se bodo zabavali brez nadzora, naj se raje odpravijo na slovensko ali hrvaško obalo. Bo ceneje! Lep pozdrav sonci

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

28. jun 2009 14:46

mislim, da se vedno bolj nagiba k temu, da bo izlet opustil. Upam samo, da mu ne bo kasneje žal ,saj mi veliko sodelavk pravi, da so se njihovi otroci imeli dobro. masters

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

28. jun 2009 15:34

Ko govorimo o pijančevanju na maturantskih izletih, se vedno spomnim lastne izkušnje, ko smo se starši in otorci na gimnaziji, ki jo je obiskoval sin, skupaj s profesorji in ravnateljem pogovarjali, katero ponudbo večih agencij sprejeti. Odločili smo se za kombinacijo ogledov in bivanja na enem mestu le zadnja dva dni (ali tri, se ne spomnim več), vmes je bilo kar nekaj vožnje z busom (v Grčijo in nazaj so šli s trajektom). Ravnatelj je postavil jasna pravila igre, profesorji, ki so jih dijaki izbrali za spremljevalce, prav tako. Istočasno so staršem povedali, da je velikokrat tako, da ga najbolj pijejo sicer bolj umirjeni dijaki in dijakinje, ki alkohola ne poznajo ravno dobro oziroma nimajo veliko izkušenj s pitjem. In ni nujno, da spijejo veliko, saj je manj izkušenim dovolj že pivo ali dve, koktajl ali dva ali podobna pijača, da so noge že mehke in želodec malo preveč obremenjen. Tisti dijaki, ki imajo kakšno izkušnjo več, pa vedo,koliko zmorejo, in se na takem izletu ne "strgajo s ketne" ter so večinoma v pomoč tistim, ki prve pivske izkušnje dobivajo prav na takšnih izletih. In tako je na sinovem izletu tudi bilo (in tri leta kasneje je imela hči podobno izkušnjo). Minil je brez incidentov, s sosošlci, ki so ga malo preveč spili za svoje zmožnosti, so poskrbeli otroci sami intudi razumevajoča razredničarka in drug profesor, spremljevalec, sta kakšen hladen robec dala na vroče čelo. Po vrntivi domov ni bilo nobene slabe volje, ostali so le spomini, kako lepo so se nasploh imeli tudi brez dveh večerov, ko je steklo malo več pijače. Ne posplošujem, samo opišem izkušnje naših otrok. Mamamia mamamia

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. jun 2009 18:29

Mi je zanimivo brati, sama sem šla na maturantski izlet v času osvobajanja, ko nam je skoraj padel v vodo. Tudi sama sem bila in sem še vedno anti cigareti, alkohol, diskoteke..., pa sem šla vseeno in moram reči, da bi mi bilo žal, če ne bi šla. Menda smo bili tisto leto pri dotični agenciji edini razred, ki se je udeležil vseh ekskurzij, katere so ponujali, morje smo videli enkrat popoldne. Ne bom pa izgubljala besed o razredu, ki je bil z nami na avtobusu. Očitno smo bili na provinci res durgačni. Videli smo jih namreč samo na busu tja in nazaj. Aja, absolventski izlet sem izpustila, 4 sošolci s faksa smo si naredili svojega - 4 tedni ruzak turizma po Turčiji. Loni Makaroni

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

28. jun 2009 19:06

masters je napisal/a:
mislim, da se vedno bolj nagiba k temu, da bo izlet opustil. Upam samo, da mu ne bo kasneje žal ,saj mi veliko sodelavk pravi, da so se njihovi otroci imeli dobro. masters
Meni ni bilo, čeprav je 90% sošolk-cev reklo, da je bilo noro-fantastično in da mi mora bit žal.. .. ampak imamo precej različne okuse in vem, da kljub temu, da se je 1 teden same zabave (+ pitja od večera do večera) mogoče večini sošolcev zdel super, mene ne bi posebej navdušil... ne prenašam črednega nagona in brez zamere, ampak imam občutek, da se v tej situaciji vaš sin dosti bolj s svojo glavo odloča kot vi.. kaj potem, če je bilo otrokom od sodelavk všeč, to še ne pomeni, da bi bilo vašemu sinu perpetua

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

28. jun 2009 19:11

tedyka je napisal/a:
Že jeseni smo imeli starši roditeljski sestanek, kjer so nam razložili kam bodo potovali, kdo bo šel z njimi, kako bo vse organizirano.... Povedali so nam tudi, da šola ni dolžna organizirati maturantskega izleta, da pa po dosedanjih dobrih izkušnjah, to rade volje naredijo, čeprav je to tudi zanje velika odgovornost. Povedano je bilo tudi, da ne bodo težili zaradi enega piva li podobnega, če pa se bodo dijaki opili in počeli neumnosti, bodo te razgrajače pospremili na najbližje letališče in jih poslali domov - kar pa doslej tudi še nikoli ni bilo potrebno. Pojasnili so nam tudi, da bodo na šolo prihajale razne ponudbe potovalnih agencij, naj pa se dijaki sami odločijo kaj želijo.

Na teh sestankih priporočam, da ostanete do konca: pr nas je bil sestanek razdeljen na dva dela, prvi 'za starše' in drugi 'za urejanje organizacijskih zadev'. Prvi del je bil strogo uraden, pojasnili so pravila, možnosti izletov, zagotovili zdravstveno pomoč... ko so starši odšli (jaz pa ne, kot razrednik) in so se vrata za zadnjim zaprla, je rekel vodič: 'Zdaj pa dovolj nakladanja. Mulci, starše smo prepričali, mi gremo pa žurat, ne?' in so takoj zavrteli spot, kjer so pijane mladenke odmetavale modrčke in se teple v bazenu, polnem pene; kazali so parčke, ki so plezali en po drugem, prizore takorekoč mrtvopijanih, ležečih na plaži...

No ja, jaz sem bila 'gnoj' in izleta kot razrednik nisem podprla - ena udeležba na takem, kjer je pijan dijak preko ograje hotelskega balkona omahnil v smrt, je bila zame dovolj za vse življenje.

Kaj bom naredila, ko bodo moji otroci pred odločitvijo, ne vem. Upam le, da mu/ji bom vcepila dovolj zdrave pameti in samozavesti, da bodo razmišljali z lastno glavo in delali tako, kot je zanje najbolje.

tulka

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

28. jun 2009 19:51

No tudi naša gimanzijka naj bi šla letos jeseni na maturanca. Redno je nosila denar, ki ga v ta namen pobirali čez celo leto. Vseskozi se je govorilo, da bodo šli v Španijo na EKSKURZIJO. Veliko smop govorili o tem. Nakar je skupina leaderjev v razredu, dala pobudo, da se gre v Grčijo brez spremstva profesorjev. Večina dijakov jim je sledila (sicer ne vem kako jih bodo starši spustili, pa še z ladjo bodo šli)in se skupno odlčila, da gredo v Grćijo. Naša pametna punca je po posvetu z nama, vzela svoj denarni vložek, in zdaj s tem denarjem dela izpit za avto. Midva sva ji svetovala, naj napiše razloge za in proti maturancu, pa naj se sama odloči. Moram pa priznat, da sem zelo vesela, da se odločila, kot se je. ursa40

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. jun 2009 20:18

Če bi mene mladostnik vprašal, če naj gre na maturalca, ker da se mu zdi škoda "toliko denarja zapravljati za diskoteke in pijančevanje".....bi za začetek pomislila, KAJ mi je v resnici hotel povedati. Ker mladostnik si želi zabave in če razmišlja, da bi preskočil zabavo na maturalcu, potem želi to preskočiti zaradi tega, ker družba, s katero naj bi se zabaval, preprosto ni fajn. In tako ni fajn že odkar hodi v to šolo In bi vprašala mladostnika, kaj se dogaja v šoli - ker to je hujše kot pa tisti teden na maturalcu. Kako se počuti v razredu? Ali je car ali pa je odrinjen od družbe. Se malo norčujejo iz njega ali ga ignorirajo? Ker tiste zgodbe iz ameriških najstniških filmov, ko nogometni carji hodijo z najlepšimi navijačicami, za ostale pa ni prostora....te stvari niso tako neverjetno filmske. In tudi niso odrinjene zgolj na kontinent na drugi strani morja. Imamo pri nas tudi to. Skratka, jaz mislim, da ni fazon iti ali ne iti na maturalca. Mladostnik je vprašal za to, da bi dobil blessing od staršev, da mu ne bi bilo treba iti nekam, kjer bo določeno število dni ves čas izpostavljen neprijetnim sošolcem. Ker preživeti pol dni z njimi ali ob njih, to še gre, 24/7 je pa prevelik zalogaj. Ker preprosto mi je pošastno težko prodati idejo, da obstaja kje kak osemnajstletnik, ki si ne želi zabave. Je pa hudič, če nima ta prave ekipe za zabavo. In če ni ekipe, si mladostnik pač skreira izgovor v smislu....je brezveze, samo pijančevanje, škoda denarja....saj grozdje je itak kislo in te stvari. Anyway, jaz vsakemu človeku želim, da oddela svojo dozo mlade norosti. In to ob pravem času. Pri sedemnajstih, osemnajstih....moraš plesati vso noč, moraš vsaj eno noč prespati na plaži (da zjutraj ugotoviš, kako to ni tako blazno filmsko), moraš malo pogledovati za sošolko, sošolcem, moraš biti malo poreden in to daleč od oči staršev, moraš kazati musklne z igranjem odbojke na plaži,, moraš zaintrigirati najbolj postavnega športnika, da ti namaže hrbet s kremo za sončenje, moraš iti z ekipo na morje, pa se izkaže, da nobeden nima s sabo šotora, ker smo se vsi zanašali na drugega, ali pa imaš šotor, pa ga ne znaš postaviti in malo pogledaš, kdo od bližnjih frajerjev ti bo postavil šotor....skratka, moraš narediti eno dozo stvari za to, da imaš dvajset in nekaj let kasneje na to simpatične spomine in ti gre nasmeh na usta medtem ko v nekem južnem rezortu pišeš na forum. Da se vrnem na osnovno vprašanje: sin te ni spraševal, če naj gre na maturalca, iskal je potrditev za to, da mu ne bo treba iti. Kar z drugimi besedami pomeni, v bistvu te ni spraševal o maturalcu. Zato ga vprašaj, kaj ti je v resnici hotel povedati. Vendelina jr.

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

28. jun 2009 21:12

Vendelina jr. je napisal/a:
moraš plesati vso noč, moraš vsaj eno noč prespati na plaži (da zjutraj ugotoviš, kako to ni tako blazno filmsko), moraš malo pogledovati za sošolko, sošolcem, moraš biti... Vendelina jr.
Moraš, moraš, moraš... in če že moraš, zakaj bi bilo to treba doživeti na industrijsko pripravljenem izletu ogromne agencije, ki naenkrat na to čudovito doživetje pelje skoraj tisoč dijakov.. v enem terminu.. pa tisoč pred tem, pa tisoč po tem, pa naslednje leto spet. Zakaj si bodoči maturant, intelektualec, ne bi privoščil malce individualnosti? In se bodisi s celim razredom, polovico, nekaj prijatelji odpravil na svoj maturantski izlet? perpetua

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

29. jun 2009 9:32

Se strinjam z Vendy, če fantu ni za it na maturanca, potem se verjetno ne počuti dobro v družbi svojih sošolcev. Ker če bi bili s sošolci dobra klapa, sem 100%, da ne bi želel zamudit maturantskega izleta. Mi smo bili na ekskurziji v Grčiji (naš vodič je bil kar profesor zgodovine, ki je bil tudi razrednik in super človek). Na svojem maturancu sem uživala, ker smo kot prvo veliko videli, kot drugo pa smo se super zabavali  - tudi z alkoholom, ampak v mejah normale. Konec koncev si na maturancu že tako zrel in odgovoren (vsaj moral bi biti), da veš kaj je prav in kaj ne. Če zdaj pomislim za nazaj, bi mi bilo zelo zelo žal, če ne bi šla, ker so se med nami spletle še trdnejše vezi.

Absolventski izlet pa sem z lahkoto in brez premišljevanja izpustila. Pri teh letih nikakor ne bi mogla it na žur, kjer mi nabildani animatorji vsiljujejo razne pena partyje, srčki partyje, wet T shirt competition in podobne traparije, ki vse po vrsti namigujejo na seks. Pa meni take čredne ˝gremo zdaj na plažo vsi bosi in v mokrih majčkah plesat na Kingstone˝ situacije ne sedejo. Za mene je to žalitev moje inteligence :)

Sva pa imeli s kolegico tisti čas dosti boljši in nepozaben absolventski road trip po Iberskem polotoku.

saša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti