Nigella

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

12. nov 2009 20:26

ZDA -> McDonalds -> Ribs -> in podobno... veliko soli Šala pač. Sam sem mnenja, kot tudi moji kuharski kolegi, da sol po večini uniči pravi okus hrane (pretirana, čeprav pretirano kmalu preraste v kak ščepec), kot na primer česen uniči dobro ribo, kot sladkor dobro črno kavo, kot parmezan recimo popravi slabo pašto in podobno. Včasih sem to redno počel, da sem solil predvsem meso, pa tudi razne bučke, ampak ne vem, odvadil sem se soli in čisto drugače občutim okus hrane, bolj pristen za moj okus. V menzi si dostikrat orenk solim, ker mi pač hrana ni v redu pripravljena, ker orto se je ne izogibam, zaradi zdravja in podobnih načel, doma preprosto rad ustvarjam brez nje. Ali pa pojem mastno slano kračo iz Merkatorja. zzak1977 Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 12.nov 2009 20:27

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

12. nov 2009 20:37

zzak1977 je napisal/a:
ZDA -> McDonalds -> Ribs -> in podobno... veliko soli Šala pač.zzak1977Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 12.nov 2009 20:27

 

Niti v sanjah nisem povezala tvojega komentarja tega z MacD-jem, ker nisem bila v nobenem že.. nimam pojma, koliko let. Pa ne zamo v, tudi na Drive through-ja se nisem poslužila, da ne bo pomote. Da ne rečem, ostali podobni joint-i niso prav nič boljši.

Zzak, v mislih immam dostojno slano hrano. Samo za primer: Kraška Pizza v tisti restavraciji v Maxiju v Lj, je meni totalno neužitna, ker je obupno preslana. Pravzaprav mi je velika večina pizz preslanih.

 

 

Vanja

neznan uporabnik

12. nov 2009 21:54

Ni mi prav, da se reklamira nobena zadeva, tudi z promocijo Maxia, raznih ameriških bljuvotin kot je brzogriz McDonals ali podobne jedi nevarne po zdravje. Upam, da bo kmalu konec tako ,,vrhunsko,, pripravljene hrane, čeprav prihaja iz nam ljubih delov sveta.

neznan uporabnik

13. nov 2009 10:19

Ko sem bila prisiljena jesti popolnoma neslano hrano (dobesedno brez zrna soli!), sem ugotovila, da ima hrana čudovit okus brez kamuflaže. Tako da se strinjam z Zzakom1977. Itak je stara fora, da če kaj ni dobro, vržeš notri eno žličko Vegete ali nekolikanj soli in evo ti! japaja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

13. nov 2009 12:16

Bi si upala trditi, da vse zmerno uporabljat, pa bo kar ok. Res je sicer, da je "zmerno" - koliko je to - lahko tudi stvar debate, sama se nagibam k temu, da sol uporabljam v tolikšni meri, da so jedi recimo "mejno" slane. Enim to zadostuje, drugi pri mizi, ki jim je premalo slano, si pač dosolijo.

 

Mi pa ne sede, da je neslano meso v slani omaki brez okusa. Ko ješ vse skupaj, se mi zdi, da se okusi kar lepo prepletejo. Samam sicer solim (zmerno; in včasih tudi z vegeto, priznam, in zato nimam slabe vesti, ker v biskvit je pa ne dajem ...) tudi meso, kakorkoli ga že pripravljam, ampak smo, v času diete, jedli tudi skorajda  brez soli, pa je z dodajanjem predvsem svežih začimb tudi šlo zelo lepo.

 

Ko delam dunajske, pa vedno solim samo meso, jajc in moke nikdar.

Je pa res, da sem v zadnjih letih zelo zmanjšala uporabo soli v kuhinji. Še vedno pa uporabljam samo bel sladkor, beli riž in testenine iz bele moke. Ker mi ima vse drugo bljak okus (razen rjavega sladkorja). edino kruh pa jemo pretežno črn.

 

Ja, nisem ravno zgled pravovernim, a kaj morem.Sicer pa pravijo: dober človek ni brez greha.

Naj bo dan še naprej s soncem obsijan ...

 

Mamamia

 

 

 

mamamia

neznan uporabnik

13. nov 2009 12:46

Še nekaj, kar se tiče popolnoma neslane hrane: ker sem bila navajena na sol, mi tisto meso in juha in jajce sploh ni šlo po grlu dol. Najprej. Potem pa, ko sem hrano zaradi "neužitnosti" mlela in mlela in prestavljala v ustih z leve na desno in nazaj, sem ugotovila, da se tisti pravi okus razvije (tako kot pri vinu menda) rahlo kasneje kot pa v vsakodnevnem hitečem življenju, ko dostikrat prehitro jemo in niti ne prežvečimo dovolj. Pogoltnemo in to je to. Smo imeli tudi pri nas nekoga, ki je vnaprej, brez pokušine, metal sol v vsako stvar. Pa sem enkrat naredila eksperiment: krožnik vroče vode s pikico putrčka, ščepec sesekljanega peteršiljčka in seveda sol na mizo. Je bila "dobra juha", kaj ne bi bila, haha! Voda in sol. (Če mene kdo vpraša, se za take ljudi ne splača kuhat. To sem tudi povedala...no, pustimo podrobnosti, valjda smo se skregali, ker nas je bilo več za mizo in je bilo človeku nerodno, moj namen je bil pa dosežen, od takrat naprej se je človek trudil vsaj pokusiti zadevo in šele potem soliti.) Tako da si še sedaj vsake toliko spečem jajce brez soli in ga gustiram. In sem ugotovila, da imajo zelo zelo različne okuse, ena so vodena, druga imajo okus po vati (ali nekaj podobnega), rumenjaki so pri nekaterih praznega okusa, pri drugih so rahlo sladkasti in bolj kompaktni.. Tudi dober naravni zrezek iz dobrega mesa je čudovit brez soli. Pri juhi se je rahlo zapletlo, ker mi je nikakor ni uspelo prežvečiti, sem jo pa v ustih nekako potisnila proti nebu in dovolila, da se je aroma splazila v nos. Ga pa ni čez kos dobrega kruha, potapkanega v sol (jaz si privoščim še grobo zmlet poper) in kozarček vinčka. A to je iz drugega vica. japaja

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

13. nov 2009 12:52

@japaja; odlično si na poti v kulinariko. Sam sem tudi sposoben narediti kak test na kakem kolegu. Najbolj popizdim ko zrihtam kak dober vinček, domač refošk, teran..., potem me pa osebek za mizo vpraša če imam kaj kokakole ali fante da bi on to malo zmešal. Tema pred oči, pa santoku v roke... zzak1977

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

13. nov 2009 17:37

japaja je napisal/a:
Tako da si še sedaj vsake toliko spečem jajce brez soli in ga gustiram. japaja
Jaz sem si pa jajca na oko vedno pekla brez soli, čez samo malo popra ali rdeče paprike, pa mi ni nič falilo. Zdaj jih solim, če delam skupaj zase in za dragega. se mi pa zdi, da je s soljo tako kot s sladkorjem ali vegeto ali maščobo. če je nekdo vajen pretirane uporabe takih dodatkov v jedeh, bo rabil precej časa, da se navadi na drug okus. Ampak se. moj dragi je bil prepričan, da brez vegete ni prave goveje juhe, dajal bi jo povsod. Zadnjič vsa bila pa pri tašči na kosilu in je rekel, da se mu zdi vse nekam preslano. Se je že navadil na mojo kuhinjo in je rekel, da mu je všeč 5rusa

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

15. nov 2009 8:39

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Aki, meni se zdi, da mora biti vsak komponent (ali sestavina) pri kuhanju rahlo posoljena. To, kar si opisala zgoraj je enako, kot če bi kdo delal dunajske zrezke in izdatno posolil samo jajce, mesa pa ne. Okus nikakor ne bi bil enak tistemu, kjer bi bilo primerno posoljeno meso, jajca in moka (ja, tudi moko je treba soliti). Drobrine so po navadi narejene is kruha, ki je že tako ali tako lahno slan.

Neslan kos mesa v slani omaki je zame samo znak slabega kuhanja. Na žalost je tudi nekaj blazno slavnih kuharskih knjig pisanih tako, ampak če je recept sicer v redu, se da to popravit.

 

[pika] Vanja
Se popolnoma strinjam s tabo Vanja, tudi sama posolim posamezne sestavine, le moke ne, saj je je čisto tanek sloj. Sem pa le navedla kako je pripravila Nigella. Aki[pikapolonica]

l e a  

član od: 30.6.2008

sporočila: 193

21. nov 2009 21:30

Komaj čakam jutri, da vidim kaj bo delala:)) Kaj pa vi? l e a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti