1.maj

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

1. maj 2009 22:03

Prvi maj je zame praznik od nekdaj. Med prvimi spomini so spomini na deda, ki je pravil, kako so s prvomajskega shoda bežali pred žandarji. Kasneje, po vojni, so "novi žandarji" nasprotno skoraj ukazali udeležbo na prvomajskem shodu. Spomnim se, da so nekateri tovariši (saj takrat smo bili vsi tovariši, ali ne?) dobili oster ukor, ker se tam niso pojavili. Pa so le obležali v grabnu pod vplivom "ta zelenega", preverjeno. "Ta zeleni" je bil vedno spremljevalec prvega maja. Je v alkoholu namočen pelin, ki v tem času najmočneje odganja. Grenko kot hudič, rekli so: "Kot naše življenje." Kot delavsko življenje. Namakali smo ga skoraj vsi. V tovarni, kjer sem bil zaposlen, so celo posebej naročili galono alkohola v ta namen. Seveda s prirejeno naročilnico in nihče ni nič vedel, dokler se ni napitek pred prvim majem pojavil med ljudmi. Za zdravje in dobro voljo. Živel prvi maj! Spomnim se še neke ikone - rdečega naglja. Priznam, da ne vem, zakaj in od kod. Vsi smo ga imeli za gumbnico. Nekateri so ga nežno podajali naprej in upali na kaj več. Direktorji so ga pripenjali na prsa svojih tajnic in pri tem potipali še okolico. Rdeči nagelj je bil razpoznavni znak, da si naš. Od tega je že precej let. Kdo je naš in kdo ni, je zdaj vprašanje sindikatov, vprašanje politike, vprašanje preživetja. O tem se lahko odpirajo nikoli do konca dodelane teme. A jih s tem pismom ne želim odpirati. Ćeprav po uri malo pozno, želim vsem prav lep praznik! booris Sporočilo je spremenil(a) booris dne 01. 2009 22:12

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

2. maj 2009 8:02

Meni pa 1. maj ne pomeni nič drugega kot službe prosti dan. Mic

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

2. maj 2009 9:15

Mic,

ne vem koliko si stara, starejši ( če smo nostalgični ali ne ) se spomnemo tega praznika iz enih drugih časov, ko so nam ( tudi v šoli ) govorili o simbolnem pomenu prvega maja. Mlajši, mislim da se tega v kapitalističnih šolah ne učijo, bi se mogli vsaj za lastno izobrazbo mal poučit o pomenu tega datuma, morda še posebej, zaradi sedašnjega časa, ko se brezobzirno izkoriščanje uveljavlja kot " modus vivendi".

ežoj

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

2. maj 2009 9:42

ežoj, če 70% populacije po 16 let ne ve, kdo je bil to Adolf Hitler in kaj je storil, potem je nekako iluzorično pričakovati, da bi vedeli za praznik dela. A veš, to sodi na smetišče zgodovine, v čase gnile Jugoslavije, totalitarističnega komunizma, zločinca Tita, preganjalcev svobode in zasebnega imetja, kratilcev osnovnih človekovih pravic, etc.

In potem svizec zavije čokolado ...

Drejček

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

2. maj 2009 11:53

Moji otroci bodo to vedeli!! VSE je odvisno od staršev, od njihove ideologije in od tega ali se posvetijo otroku in mu kej tudi razložijo. Jaz sem poznala pomen 1. maja in še veliko drugega ko še pisati nisem znala, nekateri pa to ne vedo in ne bodo vedeli niti pri petdesetih, nekateri zato ker si raje zatiskajo oči, drugi zato ker jim enostavno ni mar. ycrna

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

2. maj 2009 15:03

Na svojih planinskih pohodih zdaj za prvi maj sem srečala veliko mladih,vidim da jih vedno več kar je zelo pohvalno saj v hribih ali pa na pohodu v naravo res najbolj nabereš moči in se sprostiš zato le v naravo. mark5

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

3. maj 2009 9:04

Drejček,

ne vem če se lahko s tabo strinjam oziroma ne vem če lahko sploh razumem kaj si napisal. Gre namreč za to, da danes res živimo v informacijski družbi in priti do informacij kakršnih koli ni nobeden problem. Če povem za primerjavo: mi smo ( takrat ) v gimnaziji mogli narediti matursko delo. Zbiranje gradiva mi je ( kolikor se spomnem ) vzelo par mesecev, danes bi za to potreboval ( z računalnikom in internetom ) petnajst minut, pol pa še par dni, da gradivo pride v domačo knjižnico. Zaradi tega mi sploh ni jasno, kako je možno to kaj si napisal ( namreč, da šesnajstletnik ne ve kdo je bil Hitler .

ycrna, morda ja, morda pa tudi ne, ni vse odvisno od tebe, odvisno je tudi od otroka. Enega poznam, ki čisto nič ne verjame. Starši so govorili kar tamo neki, da bi bili vzgojni. Šola je bila še kar, le da je bilo treba en kup stvari preverit. Nekajkrat je mogel obiskat Ameriko, da se prepriča, da v ameriških filmih ni vse propaganda in laž, amerika res tako izgleda, vendar je tudi res vse tisto kar so govorili komunisti o ameriki, socializem je mogel propast, da se še enkrat prepriča, da je vse kar so govorili o kapitalizmu res ( pa še več )...............................

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?terezija
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti