Olivno olje

Janja  

član od: 10.10.2001

sporočila: 244

9. maj 2003 16:34

Jaz sicer nimam knjige, skoraj prepričana sem da gre za olje Carapelli, znano italijansko - toskansko olivno olje. Capelli so sicer ena vrsta pašte, zelo tanki špageti (capelli = lasje). Pozdrav, Janja

giusepe  

član od: 1.4.2003

sporočila: 10

11. maj 2003 11:49

Gospodje in gospe, če hočete kupiti dobro olivno olje se zapeljite z svojim jeklenim konjičkom na jug ITALIJE in tam od kakšnega domačina kupite PRAVO OLIVNO OLJE! Mnogo boljše je, kot pa od naših vrlih primorcev! jože črne

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

11. maj 2003 23:17

Čeprav sem Štajerka, je na naši mizi vedno olivno (oljčno mi nekako ne gre v uho) olje-poleg bučnega, seveda. Sama ga kupim vsako leto na Pašmanu ali pa na Pagu od znancev. Če pa mi ga zmanjka, kupujem Korčulansko, ki je sicer drago ampak okusno in skoraj tako, kot stisnjeno doma. Sicer pa: po nasvetu mojih prijateljev z juga, ki so me učili uporabe olivnega olja: tisto res najboljše se nikoli ne uporablja za peko in cvrenje! Jedi se z njim zabelijo, ko so že na mizi. Samo takrat ohrani olje vse svoje dobre lastnosti (podobno velja za bućno olje, ki se tudi uživa hladno, kvečjemu toplo). Za peko rib in podobnega pa je čisto sprejemljivo tudi Šparovo olje. Mimogrede, ste opazili, da ni neprijetnega vonja po ribah, če jih pečete v olivnem olju? Pa dober tek vsem skupaj!

bvaljavec  

član od: 12.8.2002

sporočila: 57

12. maj 2003 7:12

Ali je res, da se olivno (oljčno) olje pri pripravi hrane ne sme segrevati? Po pripovedovanju prijateljice, ki ima sestro v Splitu, se tam olje uporablja samo hladno. Zanima me, kako potem pripravljati hrano z olivnim oljem, katero moraš toplotno obdelati? Kaj menite vi? Borko Valjavec Sporočilo je spremenil(a) bvaljavec dne 12. maj 2003 07:14:20 Sporočilo je spremenil(a) bvaljavec dne 12. maj 2003 10:26:46

sab  

član od: 4.3.2003

sporočila: 5

12. maj 2003 13:47

Jaz sem ga kupila teden dni nazaj v oljčnem mlinu v Provansi - pokrajina Luberon. Do danes mi ni bila jasna ralika med domačim in industrijskim - mljac. Se bom potrudila na Korte.... Nekje sem zasledila da se oljčno olje lahko tudi cvre, peče, le da pri tem izgubi večino tistih dobrih stvari ki jih ima. Sab

micam  

član od: 21.5.2002

sporočila: 51

12. maj 2003 13:59

U bistvu s segrevanjem res zgubi svoje bistvo. Zdravo je ravno zaradi hladnega načina stiskanja, čim se stiskalnice segrevajo že ni več pravo in enako zdravo. Tako pač vedno zabeliš na koncu tik preden gre jed na mizo. Torej mineštro skuhaš brez zabele in na koncu ko je skuhano priliješ malo olja, ali pa ga daš na mizo in si ga polije vsak sam. Prav tako je z ostalimi jedmi. Narediš zrezke na čimmanj maščobe (pa magari na olivcu) in na koncu mičkeno olja. Ali ribo jo spečeš in na koncu daš olje (jaz ne maram tržaške ampak dam na ribo le limono in olivno olje). Seveda pa določene hrane brez začetnega olja ne moreš narediti, a še je bolje na olivcu in to čimmanj, pa potem na koncu še malo za okus. Sicer pa pretirano cvretje hrane ni zdravo. Torej kuhano zelenjavo, krompir, meso, na žaru pečeno zelenjavo in meso..... pa mičkeno olivca čez. Mnjami. Mica

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

12. maj 2003 22:04

Malo bo treba obnoviti znanje organske kemijie (oh, kje že je 8.razred...), če že srednja šola ni več imela kemije. Pa se malo spomnite razlike med nasičenimi in nenasičenimi maščobami in takimi maščobami, ki so iz večkrat naenasičenih maščobnih kislin. Pa na kratko o olivnem olju: 100 ml deviškega olja vsebuje: 70 % vode, 1,2 g beljakovin, 18,6 g maščob, 1,7 g vlaknin, 2,1g pepela, 79 mg kalcija (Ca), 19 mg fosforja (P), 0,9 mg železa (Fe), in 760 mg natrija (Na). Vsebuje tudi vitamine: tiamin, riboflavin, niacin in vitamin C. Barvo tvorijo klorofilu podobne snovi, a tudi karotenoidi. Glavnino olja tvorijo estri oleinske kisline, ki je deviško olivno olje vsebuje med 55 in 85 %, zaesterne linolne kisline pa je le 9%. Antioksidanti, kot so flavonidni polifenoli in drugi, preprečujejo okvare celic. Dve jedilni žlici (10 ml) deviškega olivnega olja vsebujeta kar 5 mg antioksidantov! Olje vsebuje vitamine E, D, A in K, ki jih organizem sam ne tvori in so topni v olju, bogatem z esencialnimi maščobnimi kislinami. Največ je vitaminov kompleksa E. V jedilni žlici ( 5 ml ) je 1.6 mg vitamina E. Maščobne kisline, se lahko spremenijo v trans maščobne kisline že s tehnološko obdelavo in takšne škodujejo organizmu bolj kot sam holesterol. Sama zgodba o zasičenih, nenasičenih, omega 3, omega 9 in omega 6 maščobnih kislinah je kompleksna in zahteva celovit pristop, razlago in razumevanje. Najbolj enostavna razlaga o koristnosti olj pa je takšna, da za uživanje priporočamo le hladna olja, ki tehnološko niso predelana, saj pri povišani temperaturi hitro potečejo reakcije, katerih produkti za organizem niso (več) tako koristni ali pa celo škodijo. Seveda lahko olivno olje uporabljamo tudi za pečenje in cvrenje, le da za ta namen uporabimo manj kvalitetno olje. Vedeti pa je treba, da se tako pripravljena hrana ne more pohvaliti s kvaliteto, ki jo daje hladno olivno olje. Sporočilo je spremenil(a) janca dne 12. maj 2003 22:07:14

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti