Gubanca

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

tema odprta - 21. mar 2009 20:56 | ogledi: 4.444 | odgovori: 19

ima kdo kakšen dober originalen recept za testo in nadev za to primorsko/furlansko potico?

cellnet

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

21. mar 2009 22:13

zato nisem nič našel ;) a testo pa je kar navadno kvašeno? zadnjič sem jo jedel v trstu in se mi je zdelo tako na pol listnato. mešanec med kvašenim listnatim in navadnim kvašenim... cellnet

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

21. mar 2009 22:28

Najboljš, da kar lucki52 na ZS pišeš, bo najhitreje videla. Ognjič

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

22. mar 2009 8:53

cellnet je napisal/a:
zato nisem nič našel ;) a testo pa je kar navadno kvašeno? zadnjič sem jo jedel v trstu in se mi je zdelo tako na pol listnato. mešanec med kvašenim listnatim in navadnim kvašenim... cellnet

V Trstu si najbrž jedel presniz, gubana je pa goriško -furlanska zadeva. Ti bo lucka52 vse pojasnila.

nola

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

23. mar 2009 12:28

Nola -- kaj pa je presniz? Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

23. mar 2009 12:29

EVO NE RABIŠ-- SEM ŽE NAŠLA. Friulian pastry with rum-soaked fruit and nuts Ingredients – Serves 6-8 100g raisins 100ml dark rum 40g butter, diced and softened, plus extra to grease 140g biscuits (such as digestives) 70g pine nuts, toasted 70g walnut halves, toasted 70g blanched almonds, toasted 80g quality dark chocolate, finely chopped 60g candied orange and citron peel, diced Grate zest and juice of 1 lemon 1 egg, beaten 500g ready-made puff pastry Flour to dust 3-4 tbsp icing sugar Method Soak the raisins in the rum for 1-2 hours. Preheat the oven to 180°C/Gas 4 and lightly grease a baking tray. Drain the raisins, reserving the rum. Crush the biscuits, using a pestle and mortar, then tip the crumbs into a bowl. Add the butter and mix until evenly combined. Add the raisins, pine nuts, walnuts, almonds, chocolate, candied peel and lemon zest and juice. Stir well, then mix in the beaten egg and some of the rum to make a moist filling. Roll out the pastry on a lightly floured surface to a 60 x 40 cm rectangle, about 2 mm thick. Spoon the filling along the middle and brush the pastry edges with water. Fold one long side over the filling to enclose it and make a sausage, then press the edges together to seal. Coil into a circle and place on the greased baking tray. Bake in the oven for 50 minutes. Carefully transfer the pastry to a wire rack to cool. Serve warm or cold, sprinkled generously with icing sugar. Carluccio suggests that you eat it with a good glass of Picolit or Torcolato wine. Read more: "Italian Easter Strudel with Rum and Raisins: Antonio Carluccio's Recipe for Presniz: Pastry from Friulia-Venezia" - http://italian-baking.suite101.com/article.c Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

23. mar 2009 12:34

Pa po nadaljnjem iskanju - presniz ima glih en tolku receptov ku naša potica - torej vsaka vas ima svoj recept. Je pa kot kaže originalna tržaška sladica, izmišljena v čast princesi Elizabeti avstrijski (Sissi), od katere je dobila tudi ime. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

23. mar 2009 14:13

evo po raziskovanju in nekaj klicih, sem prišel do recepta za testo za gubanco, ki pa je v resnici križanec med presnicem in gubanco in je po mojem še najbolj podoben temu, kar sem jedel v trstu. recept priskrbela teta: 350 g masla 500 g moke 2 paketka kvasa slab dl tople vode 1/4 l mlačnega mleka 50 g sladkorja 1,5 žličke soli 1 jajce ---- 2-3 žlici moke in maslo zmešaj in oblikuj v kvader 10/10 cm. kvas, ščepec sladkorja in toplo vodo zmešaj, da se speni. v skledi zamesi testo iz pol moke, ki je ostala, kvasa ter ostalih sestavin in s kuhalnico stepaj do gladkega. zamesi v testo še preostanek moke in mesi cca. 5-10 min. testo vzhajaj do cca. 3/4 ure. razvaljaj v kvadrat cca. 40/40 cm, položi na sredino maslo in zavij v paket.dobro potresi z moko in razvaljaj v dolg pravokotnik, prepogni kot pismo v tri dele po dolgi strani in obrni za 90o in ponovi. testo naj počiva v hladilniku vsaj 4 ure. preden razvaljaš pusti da se ogreje na sobno temperaturo. skratka nadevaš po enem izmed receptov (tincin zgoraj bi bil čisto pravi), zaviješ v polža. vzhajaš eno uro in pečeš na 170-180 45-50 min. cellnet

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

23. mar 2009 15:02

Presnic = orehova potica ribica

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

23. mar 2009 15:39

Presnic ni orehova potica.

Je, kot je že pravilno povedala Tinca, relativno mlada tržaška sladica, izumljena v čast princese Sissy. Torej popolnoma urbana poslastica, zato imajo zanjo različne recepte  mestne slačičarne, ker se po vaseh ni nikoli ne jedla ne pekla.

Druga reč je pa gubana (za gubanco še nisem slišala), to je pa prav zares tradicionalno podeželsko pecivo, ki so ga včasih pripravljali ob veliki noči. So razne šole  - Natisonska, goriška, čedajska - in enačice te posebne kvašene poslastice.

Imamo pa v naših vrstah pravo poznavalko gubane,  ki vam bo lahko povedala vse, česar se nikoli niste upali vprašati o gubani. Res ne vem, zakaj se ne obrnete na lucko52, njen recept za gubano je celo v bazi.

Ne znam prilepiti linka, naslov recepta je gubana, avtorica je pa seveda lucka52, slik je pa tudi dovolj od vseh zadovoljnih kuharic, ki so sledile njenim napotkom.

Je pa na italjanskih forumih, še posebej na tržaških in videmskih, dosti debat in bolj ali manj zanimivih in tehtnih debat na temo gubana in presniz. Večina jih je zanimiva in si samo želim, da bomo mogoče tudi mi kdaj v podobnem tonu in na takem nivoju razpravljali o potici in pohanih piškah.

Tapravi čas za gubano. Pa pripravite dovolj grappe, da bo držala mesec in pol!  

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti