Vlaganje v sklade

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. mar 2009 12:53

ZAČETNICA je napisal/a:
Kaki pa je vložen brokoli? Jaz ga sicer sovražim (saj to so one smrdljive zelene kuglice ne? )-vedno zamešam brokoli pa brstičnega...Začetnica
To pa si ti nekaj zamešala: tiste smrdljive zelene kroglice je ( verjetno ) gnil krompir, tiste dišeče zelene kroglice pa je brstični ohrovt, tista božanska nežna reč ( ki se kuha v sopari ) in le na rahlo spominja na cvetačo je brokoli.

Drugač, zima trinaesta, kolk je bilo do zdej zaslediti, tukaj na forumu ni nobenega poklicnega makroekonomista, ki bi lahko kaj več povedal o celi stvari, vsi pa smo amaterski ekonomisti. Ekonomija je ( prosto po Mencingerju ) tista znanost, ki dokaj dobro za nazaj razloži, zakaj se napovedi niso izpolnile. Če pa te konkretno zanima, kako se obnašati v določenem trenutku, dobro se je spomniti, kako kapitalizem sploh funkcionira: funkcionira tako, da bogati jemljejo denar revnim in za te namene so ustanovili sklade, pide, borze, banke......... Ko bogati postanejo preveč požrešni, ožmejo reveže do konca, revni nimajo denarja za nakupe, pade povpraševanje, pade proizvodnja, reveži ostanejo brez dela......... in temu rečejo kriza ( ekonomisti za pojasnilo uporabljajo latovščino: agregatno povpraševanje, investitorji, vlagatelji........... vendar to je to ). Eni od možnih izhodov iz krize so vojna ali revolucija. Na tvom mestu bi vse prodal in kupil kos zemlje za spodoben vrt ( ne sme pa bit latifundija, ker se letifundistom tudi slabo piše v revoluciji ) pa kupi nekaj rdečega blaga: bandiera rosa ti utegne prav priti.

ežoj

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

12. mar 2009 12:57

ežoj, ti jih nabavim 10 kg pa kar jej...ohrovta mislim, ne gnilega krompirja Saj sem vedela, da sem pobrkljala, torej brokoli obožujem. Kak je torej vložen po okusu? Da ne smetim teme: sem se spomnila en zelo dober način za vlaganje denarja. Samo malo da po mojo kartico skočim pa številko pogledam... Začetnica

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

12. mar 2009 13:07

Loni je napisal/a:

Sem kar vedela, kaj bo Vendy napisala. Drugače mi je pa tema padla v oči, ker sem narobe prebrala naslov in sem si mislila, o, poglej, spet nekaj novega in mogoče zanimivega - vlaganje (živil) v sklEde. Pa nič.

Loni Makaroni

Loni, jaz tudi! Imamo 'kulinarično deformacijo' :)

Atina

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

12. mar 2009 13:12

Moj v.d. tasta, upokojen ekonomist bistrih misli in ostrega jezika, si je zadnjic zazelel prebrati knjigo Franja Stiblarja Svetovna kriza in Slovenci, v njemu najljubsi koprski knjigarni so ravno prodali zalogo, pa sem jo kupila zanj v Ljubljani. Ze pred nakupom sem jo malce polistala in eden od stavkov nekje na zacetku me je tako fasciniral, da sem takoj pocastila en izvod se sebi. Slisalo se je priblizno takole (navajam po spominu, ker knjige nimam pred sabo) : "tisti, ki javno razpravljajo o krizi, nimajo pojma, tisti, ki vedo, za kaj gre, pa morajo drzati jezik za zobmi." Ce si ugleden profeshur privosci stavek, v katerega se kristalizirajo mokre sanje vsakega obozevalca X-fileov in teorije zarot, ki da kaj nase (kamor se uvrsca tudi moja malenkost), si lahko pa tudi jaz privoscim priloziti svoj piskrc k obsirnemu opusu tistih, ki nimajo pojma. Zgodovina nas uci, da pride vsaj enkrat ali dvakrat na generacijo do dogodka D, med katerim se zgodi temeljita redistribucija imetja vecine navadnih drzavljanov, gospodarska podjetja se postavijo na glavo in iztresejo iz hlacnih zepov zadnje novcice, precej pogosto pa tudi, kot svari Iztok Mlakar, kakega grofa tko q prasca nataknejo na kol. Dogodek D ima razlicne pojavne oblike (vojne, nacionalizacije, denacionalizacije, hiperinflacije, razpad drzav in nastanek novih), te pogosto nastopajo v kombinacijah, da se tezje ugane, rezultat je vedno podoben. Ko se dogodek iztece, zacnejo drzavljani spet pridno spravljati sadove svojega dela na kupcke, iz neznanih razlogov pa jih vsaka naslednja ponovitev dogodka D prav neznansko preseneti (skoraj tako kot ljubljanske cestarje vsako leto znova sneg, ne glede na to, da zivimo na 46. vzporedniku). Dogajanje D ni odvisno od tega, ali se lokalnemu politicnemu sistemu rece kapitalizem ali socializem ali kaj tretjega (ce se tovrstna delitev sploh se obnese, glede drzavnih intervencij v ekonomijo in udbovskega nadzora nad drzavljani je namrec kapitalizem v svojih zibelkah po ucinkovitosti ze zdavnaj presegel vse, o cemer smo kdaj brali v zvezi z drzavami za zelezno zaveso - med katere, da ne bi bilo kaksne pomote, nikakor ne stejem nase bivse drzave). Obicajno se med dogajanjem D splaca biti kje v blizini politicnega korita, ker se da s pomocjo zakonodaje in/ali represivnega aparata precej dobro vplivati na to, kako se bodo v naslednjem obdobju oblikovali in usmerjali potocki kapitala - vendar blizina korita prinasa s sabo povecano nevarnost za ze omenjeni zaplet, ki ga opisuje Iztok Mlakar. Glede vlaganja v sklade: nasploh nas izkusnje najbolj proslavljenih borznih bogatasev ucijo, da je na borzi najpametneje poceti tisto, cesar drugi v tistem hipu ne pocnejo oziroma se ne pocnejo, ampak problem je v tem, da moras imeti v ta namen dovolj denarja, za katerega ti je cisto vseeno, ce ga izgubis ali ne (in ko ga imas enkrat toliko, ga lahko mnozis tudi na druge ucinkovite nacine - na primer podkupis kakega politika, da zacne primerno obliko vojnega spopada, v katerem potem ti nastopas kot glavni oskrbovalec; v tem primeru profiti se dalec presegajo borzne...). In tako naprej - jaz grem zdajle zapravljat denar raje za linzerijo kot za sklade (lady Vendy sicer pravi, da se temu tudi rece investicija..:))))), zgoraj omenjeno knjigo pa vsem iskreno priporocam - je cenejsa od kateregakoli kosa linzerije, hihi...:)))) lp, proxima

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. mar 2009 14:36

proxima, proxima,

kaj mi delaš, a ti ne veš, da sem jaz upokojenc in torej nobenega časa nimam, pol pa pri vsem delu, vse pustim iz rok in grem po vasi skakat in iskat knjigo ( dobim jo pa na vaški pošti ), pa še imam nekaj neprebranih knjig...........

ežoj

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. mar 2009 14:37

Franjo se vedno znajde Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti