Biskvit za torto

cinci  

član od: 19.4.2006

sporočila: 40

tema odprta - 9. mar 2009 9:02 | ogledi: 15.454 | odgovori: 9

Zanima me če veste zakaj mi ko pečem v okroglem pekaču, na sredini bolj naraste kot drugje? kak nasvet prosim.

pa lep dan vam želim

cinci

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

9. mar 2009 9:10

Če se ne motim pečeš pri previsoki temperaturi. Upam da sem si prav zapomnila. Bila je izčrpna debata na to temo, a je žal ne najdem.

Aki

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

9. mar 2009 9:10

Ne vem, jaz rešujem tako, da dam na sredini malo manj testa kot ob robu in je ko je pečen enakomeren. Poleg tega oboda nikoli ne mažen.

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

9. mar 2009 12:01

Cinci, če se ti ne bo ljubilo brati celega starega foruma, tu še enkrat moj nasvet izpred dveh let: Po mojih izkušnjah "Šmarna gora" ni problem pri pravem biskvitnem testu, pa vseeno, ali začnemo z vmešavanjem rumenjakov ali s stepanjem snega. Pri vmešanem testu, torej pri tistem, kjer začnemo s "penasto vmešamo maslo ali margarino" in dodamo pecilni prašek, pa se to lahko prej zgodi. V tem primeru zelo pomaga, če testo v pekaču pogladimo tako, da je na obodu malo višje. In oboda seveda NE namažemo. Vsekakor pa ne dajajte peči v prevročo pečico. Vedno sem jezna za recepte, ki se začnejo: pečico segrejte na 180 stopinj, nato začnite delati testo. Razen pri listnatem testu je vedno boljša bolj hladna pečica! Pri biskvitu, recimo, vklopim pečico, ko začnem delati sneg, če pečem z zgornjo in spodnjo vročino, če pa pečem z ventilatorjem, vklopim pečico šele, ko začnem sneg dodajati vmešanim rumenjakom. VEDNO JE BOLJŠE, ČE DAMO PEČI V BOLJ HLADNO PEČICO (RAZEN PRI LISTNATEM TESTU)! teta torta

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. mar 2009 12:45

Jaz sem pa do tega trenutka živela v prepričanju, da "ogrejemo pečico" in "ogreta pečica" pomeni, da pečico segreješ na kakih 80-100 stopinj kakih 5 minut pred tem, ko se da testo v peko (da ravno ne daš testa v en silen mraz sobne temperature) in da potem, ko je testo v pečici, definiraš željeno temperaturo... Vezano na interpretacijo tete torte bom morala v prihodnje bolj natačno definirati tole opravilo. Vendelina jr.

neznan uporabnik

9. mar 2009 12:56

Iz prakse sem ugotovila, da se mi biskvitna testa spečejo brez "Šmarne gore" le v primeru, ko dam testo v modelu v mrzlo pečico, nastavim na cca 160 oC in vključim ventilatorsko pečico. Tako pride testo za torto brez tistega tako nezaželjenega vrha. Pečem pa par minut več kot bi pekla če bi testo dala v vročo pečico. l.p. tedi

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

9. mar 2009 13:14

biskvit z grbo je lahko posledica premočnega mešanja (to povzroča veliko težav pri sladicah, kjer moramo mešati samo, da so sestavine umešane). drugače pa je lahko posledica neenakomernega segrevanja pekača, se pravi stranice se segrejejo prej in se strdijo, medtem, ko sredina lahko še raste. to je mogoče preprečiti na dva več načinov. eden je že goraj omenjena ne prevroča pečica. druga dva, ki jih uspešno uporabljam pa sta: - res dober masiven pekač, ki se počasneje segreje, kot tanki in - poseben trak iz blaga, ki ga namočim v vodo in ovijem okoli pekača, ki hladi stranice. jaz imam svojega kupljenega, vendar ga z lahkoto nadomestiš z mokro kuhinjsko krpo kupljen pa je videti tako: http://www.magi-cake.com/images/promo.jpg cellnet

ledenka  

član od: 1.3.2008

sporočila: 201

9. mar 2009 14:55

pri meni je pa tako...bisvit se mi ne dvigne na sredini takrat, ko testo v pekač začnem vlivati iz ene strani na drugo...ponavadi vsi vlivamo testo najprej na sredino...jst pa na sredino vlijem na koncu... tako mi naraste enakomerno ledenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti