Krušna peč

alenka  

član od: 1.4.2004

sporočila: 30

tema odprta - 3. feb 2009 12:59 | ogledi: 4.712 | odgovori: 8

V kratkem se bom spravila peči kruh v krušni peči, ki jo imamo doma (velika je približno-tašča je včasih delala peko iz 20 kg krušne moke), ker sama nimam izkušenj pečem ga le v pečici, mož malo ve okrog kurjenja bi mi zelo prav prišle kakšne izkušnje oziroma nasveti in potek, če katera od vas peče kruh v krušni peči.

Zanima me tudi, če je peč tako velika, če jo moram nafilati polno ali lahko delam iz manj npr.10 kg moke, mož pravi, če ne bom naredila testa za polno peč se zna narediti, da bo prevroče.

Prosim za pomoč, da ga ne bom preveč pobiksala,

alenka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

3. feb 2009 13:03

tale zadnja trditev?? lahk daš notr tud eno žemljo, sam pač počaki da se mal ohladi peč bannanna_v_slo ;)

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

3. feb 2009 13:21

Tvoj mož nima pojma. Drva zakuri na sredi peči, ko boš pa žareče oglje razgrnila, ga pač ne po celi peči ampak samo tam, kamor boš dala hlebe kruha. Ko drva gorijo, se greje zgoraj, ko pa razgrneš oglje, pa se ogreva peč spodaj. Koliko drv boš potrebovala, boš izvedela iz izkušenj (ali pa vprašaj taščo). Temperaturo peči pa jaz preverim tako, da navaden časopisni papir zmučkam in ga vržem v sredino in še kam v peči. Če se počasi obarva je prava temperatura in kar hitro s hlebci v peč. Če pa je prevroča, pa jo malo ohladi. Pa kar pogumno. stara

laik  

član od: 10.10.2008

sporočila: 156

3. feb 2009 13:27

pozdravljena, ko pečem kruh doma, ga pečem v krušni peči. Če še nisi pekla v njej, ti priporočam, da najprej narediš manj testa, ker se je potrebno peči navaditi, saj je vsaka drugačna. Navadit se je treba, kolko drv je potrebno za pravo temperatuto, ali moraš imati notranja vrata peči priprta ali ne, ali je potrebno kruh vmes obrniti ali ne... Postopek je pravi podvig. Predno daš kruh v peč poskusi tempetaruto "dna" peči z moko (nal je posuj in počasi moraš preštet do 6, če je zlato rumena, je ok in lahko daš pečt. Jaz pečem cca iz 8 kg moke naekrat (4 hlebe) in je čist dovolj. Testo je dobro vzhajano in precej rahlo. Pečem cca 45-50 minut in vmes vrata priprem. KKo vzamem hlebce ven jih rahlo navlažim (namažem z vodo ali mlekom) in zelo dobro pokrijem ter poskušam pustiti, čeprav mi najbolj ne uspe. V peči pečem tudi meso, prebranac, gibanice, pizze, skratka vse, kar se da. Kruh pečemo strogo na bukovih drvih, če imam zelje-dam zelne vehe pod kruh - okus je super, ali pa vinske liste - ko so. obilo uspeha pri peki laik laik

Pekarica  

član od: 10.10.2005

sporočila: 255

3. feb 2009 13:43

Tudi jaz imam krušno peč doma. Idej in nasvetov sem bila deležna nič koliko, pa vendarle je najboljša tista varianta, ki pravi, da vaja dela mojstra-tako za peka kot za kurjača. Moja prva peka je v celoti romala v smeti, ker je bil kruh kot zoglenel, ko sem ga dala iz peči, potem je bil enkrat skoraj surov pa je bil v peči več kot eno uro... zatem pa sem počasi pogruntala kako se streže zadevi in je ratalo. Še vedno pa je enkrat bolje drugič slabše-skratka nikoli enako. Nobena peka ni enaka prejšnji in mislim, da je v tem ravno čar. Jaz pečem naenkrat 6 do 7 kom -2 kg hlebov, zraven pa dam peči še kakšen zavitek v pekaču. Tudi potice pečem v peči, pa buhteljne, meso, hobotnico izpod peke...in seveda pizze kot v pizzeriji, torej na dnu peči-brez pekača. Mož si v peči celo skuha mleko, v posodi seveda. Pekarica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

3. feb 2009 15:03

Tudi jaz že dobre pol leta čaram v peči. Zaenkrat se lahko pohvalim, da nisem nič skurila in nič ni bilo premalo pečeno. Je pa res, da dvakrat ni enako in da sem o teh stvareh blebetala vsepovsod in tako nabirala izkušnje. Šla sem pred leti tudi na tečaj peke kruha v Bistro, pa nam ga je izkušena pekarica zažgala. Kruh mislim. Torej, vse je možno, tudi to, da ko si že zelo izkušen nekaj sfališ, pa je oglje. Najprej bi jaz na tvojem mestu probala spečt pizzo. Ta rabi krajši čas pečenja. Potem mogoče kako pleteničko ali kako drugo manjšo zadevo. S tem bi dobila občutek. Velja pa ubogati tudi to z moko in časopisnim papirjem. Bukova drva so jasno najboljša. Meni je bilo kar malo težko dopovedati da je to res, dokler nisaem sama probala. Zelo dober nasvet je bil takle: Ko je obok peči bele barve pomeni, da je peč dovolj vroča zgoraj in zgorele so že tudi saje. Takrat razgrni žerjavico po peči in pusti da se razgreje po dnu, potem razporedi žerjavico okrog prostora kjer bodo hlebci, preveri temperaturo peči z moko ali časopisnim papirjem, daj vzhajane hlebčke v peč in zapri notranja vrata, zunanja pa pripri. Po potrebi preveri kaj se v peči dogaja. lp Vesna

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

6. sep 2009 21:16

Pozdravljeni! Mislim, da sem že zasledila temo o loparjih za peko pizze v krušni peči, vendar teme ne najdem. Zanima me kje bi ga lahko sploh kupila. Že tako mi bo podvig karkoli speči v krušni peči, ker še nimam izkušenj z njo . Tako da, če imate še kakšen nasvet okrog peke v krušni peči, kar z besedo na dan Hvala! Uly

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. sep 2009 22:13

Lopar in metlo boš dobila na glavni ljubljanski tržnici pri ribničanu. Metla je enkratna. Pa če ga boš kaj vprašala ti bo tudi z veseljem odgovoril. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti