Koliko?

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

30. jan 2009 17:43

Ne morem si kaj, da domače peke peciv za prodajo ne bi enačil z obrtnim "šušmarstvom". Kot večina slednjih pretirava s ceno svojega dela, imam občutek, da se tukaj dogaja podobno. Vzeto v obzir, da je moč v enem dnevu napeči najmanj 15 kilogramov mešanega peciva, po vaših izračunih za to zaračunati najmanj 200 € nekatere pa še mnogo več in ob upoštevanju 50 € stroškov, zaslužiti najmanj 150 € neobdavčenega denarja je za moje pojme oderuško. Iz naše hiše gredo peciva le kot poklon prijateljem in nikoli za njih ne pričakujemo plačila. V kolikor se odločite pecivo prodajati in se s peko ukvarjati profesionalno pa boste ob mešanem pecivu za 25 € kilogram bankrotirali še preden si boste uspeli izplačati prvo plačo. Nikar mi ne solite pameti koliko dela in stroškov je s peko, ker že zelo dolgo in dosti pečem, le moje mnenje je takšno, da ste nekatere precenile vrednost svojega dela. Dokler imate stranke to pomeni, da je še vedno preveč naivnih ljudi okoli nas ali pa takšnih, ki se jim denar niti malo ne smili. ati zlati

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

30. jan 2009 18:30

Čao, no, taka računica je tudi mene vedno zanimala, ampak nisem nikoli šla računat. Tudi mene veliko prosijo, da naj spečem, pa torte in to, ampak razen za domače, sem se do sedaj zelo dobro izogibala. Ok, razen, če podarim kako zadevo kot darilo. Torej, če bi me res res prosili, za kako hudo posebno priložnost, potem bi napekla, morda računala samo material. Vendar kot pravim, do sedaj so bila to vedno darila (ki pa niso poceni). Sem pa že razmišljala, da bi to delala tudi za denar, ampak po tem po moje nimaš računice, razen če res ne delaš z velike maso in kakšen izdatek prišparaš na račun cenejše sestavine. Kako kilo tu in tam se sigurno ne splača. In potem še to - po moje bi folk kap, da mu res zaračunaš 20 EUR al kaj takega za kilo. Lep pozdravček, S. (http://nevemkaj.moj-album.com/album/10877539/)

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

30. jan 2009 19:24

ja mene tudi vedno nagovarjajo, da naj začnem tako pečt torte. Se enostavno ne izide. vsi bi radi dobro, domače, pa poceni. Že če jim torto računam samo za materijal, če je npr. še okrašena s tičino pride kar drago, če bi še delo računala, pol bi pa rekli, da v tej ihn tej slaščičarni dobijo ceneje. Drugače pa vem kako delajo v slaščičarnah torte. Ena moja sovaščanka dela torte kot po tekočem traku, samo sestavlja jih pravzaprav, pa maže s kremo iz kante. hvala lepa za tako torto. No zato ker se ne izide če že komu naredim torto je to samo za materijal ali pa še to ne. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

30. jan 2009 23:55

Čao, ja, Katarina, se pa čist strinjam. Tudi jaz ne morem nekaterim nikakor razložiti, da tora, pečena doma in s slastnimi kremami ni isto kot torta iz škrniclja in kante. V bistvu tudi jaz nisem verjela, da je to možno, dokler nisem pred P.V. videla, kako so te zadeve z vozički vozil v kombije raznih slaščičarstev. no, potem mi je bilo jasno, zakaj imajo skoraj vse kupljene torte podoben okus. Pa tudi to glede tičine - vsi bi imeli radi takšno torto, ko pa poveš, koliko stane samo material za krasitev, pa vsak odgovori "ah, brez veze, saj potem vsi olupijo stran, važno da je dobra". Aja, a bit pa mora takšna, ker je ful lepa, kao. Hja, ... Žal je pri tortah in pecivu res tako, da malo denarja, malo muzike. Lep pozdravček, S. (http://nevemkaj.moj-album.com/album/10877539/)

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

31. jan 2009 9:52

Anomis je napisal/a:
Čao, ja, Katarina, se pa čist strinjam. Tudi jaz ne morem nekaterim nikakor razložiti, da tora, pečena doma in s slastnimi kremami ni isto kot torta iz škrniclja in kante.

Tistemu, ki pravi, da je torta iz slaščičarne "glih tko dobra kot domača", jaz za prmej ne bi šla torte pečt.

Blanchy

tuna1  

član od: 10.8.2008

sporočila: 49

31. jan 2009 11:00

Tudi moja tašča kar precej peče, predvsem za znance, dela tako da ji najprej povedo kakšno pecivo bi želeli, nato pa ona napiše seznam materiala in ga stranka sama nakupi in prinese. Tako lahko vsak sam prinese ali kvalitetne sestavine ali pa cenejše. tuna1

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

31. jan 2009 11:14

Katarina K je napisal/a:
jDrugače pa vem kako delajo v slaščičarnah torte. Ena moja sovaščanka dela torte kot po tekočem traku, samo sestavlja jih pravzaprav, pa maže s kremo iz kante. hvala lepa za tako torto. No zato ker se ne izide če že komu naredim torto je to samo za materijal ali pa še to ne.Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Takšno pa tudi jaz poznam: biskvit iz kante, že pripravljena mešanica, krema iz kante...no, voda je pa domača, iz vodovoda. Ampak imam raje malo "zvegano" in dobro, kot plastik fantasik!

Ognjič

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

31. jan 2009 13:02

ati zlati je napisal/a:
V kolikor se odločite pecivo prodajati in se s peko ukvarjati profesionalno pa boste ob mešanem pecivu za 25 € kilogram bankrotirali še preden si boste uspeli izplačati prvo plačo. ati zlati
To make a long story shorter - to je to. Drugače obstaja limit, ki se mu reče "storitve manjših vrednosti" (pa še včeraj sem vedela, kakšen znesek spada sem, danes se pa ne morem spomniti) in v ta limit spadajo storitve, ko si ljudje takole neformalno pomagamo in tudi take male storitve plačamo - pa to do določene višine še ne spada med "delo na črno", od ene količine naprej pa. Skratka, če katera naredi kakšne piškote ali torto in potem ji nekdo plača za to malo več kot so znašali materialni stroški, to je čisto okej. Če pa bi to prakso ponavljala do tega, da bi prišla blizu polovice minimalca na mesec, bi pa že bila v mao ponesrečenih vodah. Sama rada kaj pripravim in to rada tudi delim. Ko pridem kam na obisk, pa me tam že nekaj časa ni bilo, prinesem s sabo piškote. Ki jih delam zaradi tega, da se znebim stare moke in da malo počistim po shrambi. In ti piškoti so en znak pozornosti in potem dobim nazaj mnogo več, kot pa so stale sestavine za piškote - dobim tisto, ko mi potem frendica izbrska kakšno odločblo z Eulexa (ker jo hitreje potegne ven, kot bi jo jaz, pa še opozori me na stvari, ki bi jih jaz prezrla), pa kakšne karte za predstave, ko se kart ne da več dobiti....skratka gre za eno mrežo gest malih pozornosti, ki jih bi lahko tudi preskočili, pa jih ne in ta mreža dela kvaliteto življenja. Ali jo imaš ali je pa nimaš (o nečem podobnem je pisal atizlati). Mi pa ne pride na misel, da bi katerikoli amaterski slaščičarki (in kje jih je več, kot tule) rekla, če se ji kaj pečejo piškoti, da ji plačam, ker meni se malo ne da, pa bi domači jedli domače piškote.....Hočem reči, meni se zdi kaj takega malo nespodobno. In nespodobna povabila mi eventuelno lahko rečeta Robert Redford, George Clooney.....ostali pa raje ne.... Vendelina jr.

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

3. feb 2009 10:41

No, recimo dekorativnih piškotov speči 15 kg na dan je že kar projekt, razen, če gre za navadne mašinske piškote, kakšne brizgane variante in podobno. Mi na misel ne pride, da bi se s tem začela poklicno ali pridobitveno ukvarjati, ker je žal potrebno vložiti čisto preveč truda in časa (da o volji ne govorim), ki ga potem nihče ne bo tako zelo cenil kot jaz sama ali pa ve tule gor, ki se pač tako kot jaz bolj ljubiteljsko ukvarjate s peko tega in onega. Če pa piškoti niso dobri in lepi, ti pa biznis tako ali tako ne bo šel, kajne:( Če je to šušmarstvo, je definitivno šušmarstvo z malimi začetnicami, čeprav sama do sedaj še nikomur nisem računala za nobene piškote, ki sem jih napekla (ponavadi še za sestavine dam sama in dam kot darilo). Če ti pride pa nek serviser samo gumo na pralnem stroju zamenjat in se zamudi ne celo uro, računa pa poleg materiala še par deset evrov, se nihče ne pritožuje, da o tem, da največkrat ne izda nobenega računa, sploh ne govorim. Še srečni smo, da je sploh prišel. To pa je ŠUŠMARSTVO z veliko začetnico, če ne še kaj drugega. Tako da, drage moje "cukrpekarce", z našim hobijem nihče ne bo obogatel. Pa četudi bi računal 25 eur za kg dobrega, naravnega, ročno izdelanega peciva, bi moral res napeči ogromne količine, da bi se ti to sploh poznalo, ampak vsaj jaz za to nimam časa, stranke bi se pa zagotovo našle, brez skrbi. Zdaj pa že nakladam, zato bom nehala. mojcca

Lotti  

član od: 13.10.2006

sporočila: 343

3. feb 2009 16:43

Da ne načenjam nove teme... Bom kar tu vprašala, koliko bi računale oz.koliko računate za kozarec (litrski) domače marmelade. Namreč za novoletna poslovna darila sem kuhala marmelado (mešano in pomarančno), zdaj bi pa ene stranke rade marmelado kupile, ker je menda takooooo dobra. Pa bi jo skuhala, pa nimam pojma koliko bi bžlahko za to računala... Vnaprej hvala! Lotti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti