Ocvirki

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

6. jan 2009 13:19

Tudi jaz sem jih delala kot Cila s tem, da so bili nama všeč narezani na manjše koščke. Tudi čebule sem dala kar nekaj in je nikoli nisem pobirala ven. Solila sem čisto po občutku.  Precedila sem jih skozi cedilo, brez stiskanja. Mast sem potem "pošenkala", ker je pri kuhi nisem in je tudi sedaj ne uporabljam ali pa zelo, zelo redko. Z možem (takrat še s fantom) sva jih bila sposobna pojesti naenkrat pol kozarca, pa najina želodčka nista zaradi tega nič trpela. Zdaj je pesem malo drugačna, zato jih ne cvrem več, se mi ne splača.  Kozarček ali dva jih kupim pri kmetu, ima zelo dobre, ali pa "sfehtam" pri sestri.

O dodajanju mleka in vode pa tudi jaz prvič slišim. Se mi pa zdijo vaše razlage glede tega logične.  

 

 

 

Lejla13

lena70  

član od: 8.3.2008

sporočila: 61

6. jan 2009 14:44

pa še naše izkušnje. Mi narežemo špeh, kadar koljemo, ko je tega veliko pa semeljemo. Damo v velik lonec solimo in premešamo, v sredino naredimo jamico in vanjo damo čebulo in nato nalijemo malo vode. Pri nas to cvremo dokler čebula ni lepo rjavkasto rdeča. Kar se pa tiče glede bele masti pa to ni odvisno od mleka ali česar drugega, pač pa od samega prašiča- kako je bil hranjen itd.... . Mi nekaj ocvirkov precedimo, nekaj pa pustimo tako kot se je scvrlo in shranimo v dežo (posoda za mast) in na hladno z njimi. Pa srečno lena70

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

6. jan 2009 16:04

Dolenjci imamo izgleda začimbe najraje. Pri nas se v mlet špeh doda sol, čebula, lovor, cimet in malenkost vode. Potem pisker postavimo v vročo krušno peč, ponoči enkrat premešamo in zjutraj je stvar gotova. Mast ločimo od ocvirkov, vendar jih ne ožemamo do suhega. Med letom, če jih manjka, ne kurim krušne peči ampak jih pripravim v pečici, ker je precej manj mešanja kot če jih cvreš naštedilniku.

Nad njimi je navdušena tudi bratova punca, ki je doma s Štajerske; prii njih jih delajo popolnoma drugače.

LP, V.

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

6. jan 2009 16:30

Roncolino je napisal/a:
Strippy moj oče je klavec pa ocvirkov nikoli ne cremo z vodo pa so vedno slani...ocvirki poberejo toliko soli kot jih potrebujejo...Jih drugače delamo tako kot pri Cili in za vodo in mleko sem danes prvič slišala.Je pa res,da tu slišiš 100 načinov... :)Roncolino

Nisem rekel, da jaz tako delam. Nekateri pa, očitno.

Če rabim slane ocvirke, preprosto slanino nasolim kakšen dan prej, zmeljem in scvrem.

Aha, sem sedaj videl, da vsi dodajajo vodo, vsaj na začetku. Jaz je nikoli ne.

strippy

Sporočilo je spremenil(a) strippy dne 06. jan 2009 16:32:20

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

6. jan 2009 17:38

Pri nas se voda (1dL na 30L pisker) dodaja izključno zato, da se zadeva ne prismodi na dno, ker mast se ne natopi takoj in se špeh zna prismoditi, ker je dno krušne peči razbeljeno. Enkrat pozabila na tist nesrečen deci vode in za kazen sem dodatno ribala dno piskra..

LP, V.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

20. dec 2010 0:28

Eno vprašanje: pravkar smo scvrli mast, pa sva s taščo ugotovili, da bi za drugo leto nabavili kako fajn posodo za cvrenje - z dvojnim dnom, da se ne sprime in ni treba preveč mešati :) Kak nasvet oz. izkušnja? V 'navadni' emajlirani se tam, kjer se je enkrat prijelo, vsakič prime. Eterna po moje deluje po istem principu. Kakšne posode imate vi in kako ste zadovoljni?

Atina

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. dec 2010 7:32

Atina,

zdi se mi, da kaj boljšega od posode eterna niti ni. Pri cvrenju masti, gre za dovajenje toplote skozi dno posode ( tako kot pri vsakem kuhanju ) le da " snov, ki se kuha " je, posebej proti koncu le maščoba, ki ima slabo toplotno prevodnost, po drugi strani, dovedena toploto se ne porabi za izhlapevanje vode, ampak gre za zviševanje temperature masti, kar pripomore, da se drobni delci lažje primejo dna posode. Po moje je edino na kar bi človek mogel bit pozoren, da posoda ima ravno dno, da se enakomerno segreva.

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. dec 2010 8:18

Cvri v pečici in vse težave, ki jih imaš, bodo preteklost.

rimljanka

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

20. dec 2010 8:46

Razen vonja, v posodi jih lahko cvreš zunaj.

Commis débarrasseur

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

20. dec 2010 8:55

Jaz sem za veliko količino golaža kupila lonec v Evronovi na Brnčičevi (trgovina za gostince). Super se obnese. Tak lonec sem pred tem posodila od vaškega mesarja, ki ga ima za cvretje masti.

picture_2391_595

Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti