Plače

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. dec 2008 8:52

Ežojči, jaz ljudi ne označujem z "ritomigicami". To je tvoja oznaka. Zakaj in kako si do nje prišel, je tudi tvoja stvar in morda bo nekoč tudi stvar tvojega terapevta - v dolgih letih diskusij bosta verjetno kam prišla, a ne? Ker tega tvojega mizogenizma imam počasi zadosti in nehaj no s tem stalno smetiti. In daj no, sprijazni se no s tem, da ni ravno pametno tekmovati v disciplini, za katero ravno nisi opremljen. In ti, dragi forumski kolega, nimaš opreme, s katero bi me premagal v diskusiji, pa ne glede na to, kako se trudiš. Vendelina jr.

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

11. dec 2008 9:21

Odgovarjam Dari (ostalo nisem prebrala...) Ko govorimo o zneskih je potrebno natančno napisati o čem pravzaprav pišemo in ne pomešati vseh pojmov. Je namreč razlika, če napišemo, da imamo 482,00 €: - bruto plače (to preprosto ne drži, ker delavec, ki dela polni delovni čas (40 h/teden) in ni na bolniški prejme zakonsko določeni minimum, ki je trenutno 589,19 € bruto (neto okoli 425,00 €, brez dodatnih olajšav). - osnovne bruto plače - neto plače - čisto neto izplačilo. PLAČA je sestavljena iz: - osnovne bruto plače - dodatkov (delavci v administracijo dobimo vsaj minulo delo) in - dela plače za delovno ter poslovno uspešnost (izplačilo le-te je odvisno od rezultatov in seveda aktov podjetja) Ti si napisala: "Nova kolektivna pogodba za 5 stopnjo izobrazbe, 482,12 eurov bruto." - iz zapisanega sklepam, da govoriš o najnižji osnovni bruto plači za V.SSI. Iz kolektivnih pogodb izhajajo najnižje osnovne plače po tarifnih razredih, podjetja pa predvidijo znotraj teh TR plačilne razrede. V praksi to pomeni, da je osnovna bruto plača na določenem delovnem mestu lahko občutno višja od najnižje predvidene v kolektivni pogodbi. Kar se pa konkretno tvojega vprašanja tiče glede nizkih plač v Sloveniji... odvisno kje v gospodarstvu delaš (javna uprava ima tako svoja pravila, ki so strogo vezana na strokovno izobrazbo). Znotraj istih branž se najdejo manj uspešna podjetja, ki imajo plače strogo po kolektivni pogodbi in bolj uspešna podjetja, ki določijo višje plače. Najboljši odgovor poda statistika: povprečna bruto plača v RS za september 2008 je 1.400,21 €, za zadnje tri mesece pa 1.392,57 €. Poudarek je na besedi: "povprečna". Kakšne imamo pa dejansko plače je odvisno od podjetja, v katerem smo zaposleni. In da, se strinjam s teboj, da je takšna osnova plača za V. SSI, kot jo navajaš, nizka. LP Lipa

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

11. dec 2008 9:27

Ja sam bi bilo pa fino,če bi ta naša statistika enkarat zračunala samo povprečne plače navadnih delavcev.Me pa res zanima kakšno osnovo bi imeli šele takrat.???????Mislim ,da bi bila zelo slaba,. kriznana

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

11. dec 2008 10:48

Vendelina ima srečo, res je pojedla pamet vsega sveta. Ali pa je stala v prvi vrsti, ko so delili pamet, lepoto in še kaj "ekstramagičnoprivlačnega". Ežoj, popolnoma te podpiram

Lep dan in veliko se smejte

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. dec 2008 6:30

Vendelina jr. je napisal/a:
Ežojči, jaz ljudi ne označujem z "ritomigicami". To je tvoja oznaka. Zakaj in kako si do nje prišel, je tudi tvoja stvar in morda bo nekoč tudi stvar tvojega terapevta - v dolgih letih diskusij bosta verjetno kam prišla, a ne? Ker tega tvojega mizogenizma imam počasi zadosti in nehaj no s tem stalno smetiti.In daj no, sprijazni se no s tem, da ni ravno pametno tekmovati v disciplini, za katero ravno nisi opremljen. In ti, dragi forumski kolega, nimaš opreme, s katero bi me premagal v diskusiji, pa ne glede na to, kako se trudiš.Vendelina jr.

My dear Vendy,

miganje z ritjo kot poklic si nisem jaz izmislil, jaz ta svet nisem naredil, jaz v njem le živim. Glede tistega terapevta: upam, da res v dolgih letih diskusij. Glede smetenja: priznam, če tudi ti priznaš, da mi v tem pomagaš.

Ljuba duša, tisto, da mi prebacuješ, da ne devam prt na mizo je nizek udarec, tega od tebe nisem pričakoval ( mizogen: tisti, ki ne deva prt na mizo, SSKJ ).

Draga moja prijateljica, kakšno tekmovanje neki ( no, opreme bi se kaj našlo, vendar je zarjavela ), kje bi jaz tekmoval s tvojimi ženskimi atributi. Tvoja prijaznost in strpnost do drugače mislečih je prgovorna.

Pa še to: ženske na sploh imam zelo rad, so pa tudi izjeme.

ežoj

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

12. dec 2008 7:29

O nizkih dohodkih imajo najvec povedati tisti,ki ne skusajo na svoji kozi,kaj to sploh pomeni (s polno r....je lahko kakat). Se enkrat poudarjam,da bi za svoje delo,moral vsak prejemati taksen dohodek,da bi lahko primerno zivel.Samo to si je zeleti,a kapitalizem je vse kaj drugega. Majdina

inteligentka  

član od: 23.10.2008

sporočila: 115

12. dec 2008 9:49

dober dan.. prav z veseljem bi draga vendelina jr videla fotko tebe take kot si.. ko se skrivaš za anonimnostjo in bruhaš take in drugačne komentarje na uboge še kar prijazne ljudi, ki uživajo v debatah.. tako in drugače.. po tvoje pravilno, ali pa ne.. no ja, boš potem bolj krotka, ko bomo videli s kom imamo opravka? ko si tako jezna in polna gneva, da to stresaš okoli.. preveč zadovoljna pa ne deluješ.. kaj pa to pomeni? morda bi morala odpreti novo temo? v kateri bi ti mi pomagali z nasveti, kako rešiti tvoje probleme? morda nova tema o krizi srednjih let? ki tudi mene zanima in jo bom kar jaz odprla... no pa vse lepo vam želim.. zdaj, ko se narava čisti in se približujejo zelo praznični dnevi.. ali bo kdo osamljen? no, odpiram novo temo.. se opravičujem, če je že bila.. ker še ne znam preveriti.. lp inteligentka

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

12. dec 2008 11:50

Ojoj, evropske cene, slovenske (ali naj rečem balkanske?) plače... Pred uvedbo evra si za 5jurjev nekaj kupil (mislim, osnovna živila), zdaj pa za 25€ ne dobiš skoraj nič. A je samo moje mnenje tako? Me je kar kriza, ko pomislim na bližnjo prihodnost... če jo bomo sploh dočakali? Tako kot je ena rekla, da se s polno ritjo pač da kakat... primorski kantavtor poje, da če maš polno ret se moraš dosti botou (op.p.: krat) usrt. Žal poznam veliko takih, ki imajo bolj prazno rit. Take imam tudi doma. Moj oče, navadni delavec, tik pred upokojitvijo (na tem mestu bi on zdaj zavil z očmi in rekel, da kje je še 2012), se pravi s 37+ leti delovne dobe (je še premlad, sicer bi bil že v penziji), vsakega 18. v mesecu prinese slabih 500€ neto. Ni zadovoljen, ampak, tudi to, da VSAKEGA 18. V MESECU dobi nakazilo, je že nekaj (ogromno ljudi niti tega zagotovila nima). Pač, navajen je preživet s tem, pa čeprav kupuje mleko v akciji in si ne more privoščit ene dobre večerje v fensi restavraciji za 200€... Če smo pošteni... kdo izmed nas bi pa dal polovico svoje plače za kaj takega? Kar se tiče izobrazbe in pridobivanja le-te... delno se strinjam s povedanim. Eni so pač bolj "leni" in se jim ni dalo študirat, zdaj pa jamrajo, ko delajo za mizerno plačo nekje za tekočim trakom... Zase lahko rečem, da sem se študiju zavestno odpovedala, ker finančno tega moji starši niso zmogli. Delala sem celo poletje, da sem lahko v LJ študirala 3 mesece... potem je pa zmanjkalo denarja. Ponudila se mi je priložnost stalne zaposlitve in sem jo zagrabila. Mislila sem si, da bom študij ob delu lažje "sfolgala" z redno plačo. Je pa trajalo nekaj let, da sem končno našla študij, ki me veseli in sovpada z delom, ki ga opravljam. Ampak sem prav ponosna nase, da si uspem študij plačevati sama in z vsakim opravljenim izpitom sem bližje diplomi (dvomim pa,da bo diploma pripomogla k višji plači... vsaj v tem podjetju ne vidim dosti možnosti). Tako da... nekaj je res takih, ki so imeli možnost študija, pa so jo opustili zaradi lenobe ali česarkoli že. Ampak mislim, da je tudi veliko takih, ki jim ta možnost sploh ni bila dana, pa čeprav so bili nadarjeni in bi lahko brez večjih težav diplomirali. Po drugi strani pa... kaj bi Slovenija sploh počela z vsemi temi izobraženci? Nekoč mi je neka gospa rekla: "Vsi bi radi bili direktorji in imeli direktorske plače... Kdo bi pa čistil za nami?" Nekaj podobnega je omenila tudi Golubić. No, da ne bom napisala celega romana... veseli (kolikor se pač v danih okoliščinah da) december vam želim!

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

12. dec 2008 11:51

Majdina je napisal/a:
O nizkih dohodkih imajo najvec povedati tisti,ki ne skusajo na svoji kozi,kaj to sploh pomeni (s polno r....je lahko kakat). Se enkrat poudarjam,da bi za svoje delo,moral vsak prejemati taksen dohodek,da bi lahko primerno zivel.Samo to si je zeleti,a kapitalizem je vse kaj drugega. Majdina
Primeren dohodek za primerno življenje...... Kakšen pa je po tvoje ta dohodek??? Tole je moja teza. Dobivam sorazmerno dobro plačo, ampak konec mesece mi nič ne ostane in priznam, da s 500 € sploh ne bi znala živet, ker sem se navadila na določen standard. In kaj mislite da se bo zgodilo pri Ruplovih. Gospa Marjetica je bila do sedaj navajena na 6000€, kaj bo pa sedaj ko bo mozek domov prinesel "samo" še 3000€. in kaj hujšega!! Kakšna groza!! Do sedaj se je gibala le po zloščenih parketih in se skupaj z možekom nasmihala pomembnim živinam na banketih. Kaj bo pa sedaj, ko je možek samo še posebni svetovalec glavnega ministra!!! Hočem povedat, da ljudje nikoli nimamo zadosti. Nikoli! Ti gre plača gor pa misliš da boš pa sedaj lahko kaj dal na stran. Hja, mogoče prvi mesec, ko si ves v zanosu, potem si pa privoščiš malo več in kmalu ugotoviš, da ti konec meseca nič ne ostane. In tako naprej....in naprej. Skratka, KAKŠEN JE TOREJ PRIMEREN DOHODEK, ZA PRIMERNO ŽIVLJENJE??? Se opravičujem vsem tistim, ki ste zgled varčnosti in se ne najdete v zgoraj napisanem. Svaka vam čast!! Lp, veverica

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. dec 2008 12:08

Sara, ekonomija poznam Ginijevo krivuljo konsumpcije, ki na matematičen način prikazže, da človek v celotnem življenjskem obdobju potroši čisto vse, kar je zaslužil. Z drugimi besedami, neodvisno od plačilnih razredov in drugih prihodkov, na dolgi rok vsi porabimo ves kovter. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti