Peka kruha-kaj je pomenbno!prosim pomoč

fighter  

član od: 20.1.2003

sporočila: 1

tema odprta - 26. jan 2003 20:43 | ogledi: 2.867 | odgovori: 4

Že nekaj časa se mučim speči kruh,pa mi na žalost nikoilo ne uspe.Uporabljam "klasični recept"-(kilo moke,5 dcl vode,en kvas,žlica soli in sladkorja za kvasec)Krukh ki ga spečem je sicer dober vendar vedno prenizek,saj se mi testo vedno samo od sebe razvleče po pekaču namesto da se dvigne v višino.Prosim vas za podrobne-natančne podatke o peki in načinu dela kruha-kaj je pomenbno,koliko časa...Resnično bi se želel to naučiti.Najlepša vam hvala za pomoč.

Klukec

vijolica  

član od: 2.9.2002

sporočila: 75

26. jan 2003 21:07

mislim, da je prevec vode. Testo mora biti kompaktno in kar precej trdo. Tatjana Kuhar

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

26. jan 2003 22:06

Klukec, jaz sem ta vikend se skorajžil in naredil kruh: hotel sem preizkusiti novi mešalnik Bosch 7000, ki je res orenk mašina. No, moj recept je enak tvojemu, le da sem delal s polovičnimi sestavinami in torej ni bilo preveč vode. Kruh je lepo vzhajal in tudi spečen nikakor ni bil zbit - čisto taprav. Komentar moje mame, ki tudi si peče kruh in na roko mesi...,da je bil dobro pregneten! Mogoče, če na roko mesiš, da ga premalo pregneteš? Si pustil potem ko si kruh zamesil, da počiva pol ure(vzhaja), ga nato ponovno pregnetel in spet pustil kakšno urico preden si ga dal v peč?(50 minut na 190 st.C)? LP Bojan

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

27. jan 2003 9:21

Imas morda prevelik pekac? LP, R.

ladybird  

član od: 17.2.2002

sporočila: 54

27. jan 2003 10:32

Za kilogram moke imaš preveč kvasa. Jaz ga dam samo 2 dag, kar je 1/2 zavitka, dovolj je pa že tudi 1 dag. Drugače je pa količina vode v redu. Obvezno naj testo vzhaja 2x. Po prvem vzhajanju ga dobro pregneti, drugič pa naj vzhaja v skledi, v katero daš prtič in malo pomokaš. Tako dobi pravo obliko. Ko vzhaja, ga samo stresi na pomokan pekač in mora uspeti. Aja, dati ga moraš v vročo pečico cca 220 stopinj, da se hitro zapeče, čez 10 min. pa zmanjšaj na 180 stopinj. Peče se cca 45 min. Jaz ga tako pečem skoraj vsak dan in je zelo dober. Ponavadi vmešam v testo še nekaj sončničnih semen. LP Damjana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti