Zapuščinska razprava

andda  

član od: 3.10.2007

sporočila: 70

tema odprta - 26. avg 2008 16:57 | ogledi: 23.310 | odgovori: 20

Zanima me, v kolikšnem času po smrti je razpisana zapuščinska razprava? Je sploh kakšen rok, ki to določa?

Verjetno ima kdo od vas že kakšne izkušnje s tem, mogoče pa je tudi kdo, ki se s tem poklicno ukvarja.

Hvala in lep dan!

andda

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. avg 2008 17:05

Sodišče zapuščinsko razpravo običajno razpiše v nekaj mesecih po smrti, kako hitro je zaključena je pa odvisno od številnih okoliščin (obseg premoženja oziroma dediščine, oporoka, ali kdo oporoko izpodbija, zahteve po nujnih deležih, morebitni dolgovi pokojnega in še in še). Prej ko se svojci dogovorijo, prej je zadeva končana.

Mi smo jo imeli pred nekaj meseci, rešena je bila v desetih minutah. Vsi smo priznali oporoko, mami prepustili še tisto, kar ni bilo zajeto v njej, in konec.

 

Če se vam iz kakšnega razloga posebej mudi, lahko pod določenimi pogoji na sodišču prosiš za prednostno obravnavo.

Mamamia

mamamia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

26. avg 2008 18:17

Pri nas je bilo tako, da so se dediči med seboj zmenili, kako in kaj, ter na sodišče dali prošnjo za prednostno razpravo in ob tem navedli svoj dogovor. Razprava je bila razpisana v 3 tednih. Tam jih je sodnica še enkrat vprašala, če drži, kar so napisali in če se nepreklicno strinjajo. In so zgodbo zaključili v 10 minutah.

tjas

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

26. avg 2008 20:12

Mi smo čakali skoraj eno leto. Ko je mene sodnik vprašal, če sprejmem dediščino, sem rekla, da ne, da se odpovedujem v korist brata. Pa me je nadrl ko malega froca, češ da ne morem nekaj dati bratu, česar nimam. tumpika

niagara  

član od: 10.9.2006

sporočila: 55

26. avg 2008 21:48

Mi smo imeli predkratkim dve razpravi, za obe so nas poklicali v roku dveh mesecev cirka in vse je bilo rešeno v desetih minutah.

niagara

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

27. avg 2008 6:38

Kakšen pa je rok za izplačilo nujnega deleža? mišika Sporočilo je spremenil(a) mišika dne 27. avg 2008 07:13:28

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

27. avg 2008 7:45

Tjas hvala za informacijo. mišika

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

27. avg 2008 7:47

Če je še tako kot včasih, je bilo potrebno oddati smrtovnico, in na podlagi te so razpisali razspravo. Naj me katera popravi, če se motim. Lp, Klavdija

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

28. avg 2008 15:38

Vse je odvisno kako se sorodniki med seboj razumejo,postopek je lahko zelo hitro zaključen če nimate posebnih zahtev. mark5

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

28. avg 2008 15:50

Zapuščinska razprava se začne s predložitvijo Smrtovnice pri sodišču po kraju prebivanja zapustnika. Smrtovnica vsebuje vse podatke o dedičih, premoženju, dolgovih in oporokah in drugih pogodbah.

Roki za obravnavo so različni, prav tako tudi zneski taks, ki so tudi za prvi dedni red lahko zelo visoki.

O vlogi za prednostno reševanje je bilo že vse napisano.

Najbolje je, če se dediči o vsem dogovorijo in sodišču predložijo  latnoročno podpisane izjave. Deidiči lahko dediščino sprejmejo, ali pa se ji odpovejo. Lahko se ji odpovejo v korist koga drugega , vendar to pomeni, da so jo sprejeli.

Lani sem za prijateljico speljala v 3 tednih delitev zapuščine, ki je bila povezana še z delitvijo skupnega premoženja med zakoncema. Otroci so se pisno odpovedali dedovanju po očetu, vdova pa je s pisno izjavo sprejela dediščino. Nihče ni prestopil praga sodišča, ni bilo obravnave in je bilo vse ceneje in zato tudi hitreje.

 

Nujni delež predstavlja polovico zakonskega in se upošteva tudi premoženeje, ki ga je zapustnik podaril pred smrtvo drugim dedičem. Nujni delež se uveljavlja v pravdnem postopku, torej s tožbo. Ker sodeluje izvedenc za oceno premoženja, dediči se pogosto ne strinjajo, odvetniki pa si manejo roke. Poznam primer zapuščinskega postopka, ki traja skoraj 18 let. Se mi pa zdi, da je tudi šlo za zapuščinski postopek, ki ga omenjajo kot primer dolgotrajnega postopka. ZAčel se je nekje okrog leta 1947. Vmes so dediči umirali, treba je bilo določiti njihove deleže, da so se lahko upoštevali pri prvem dedovanju.

Najbolj elegantna je delitev po pravilno sestavljeni oporoki, če se z njo izpuščeni zakoniti dediči strinjajo. Sumim, da so tudi sodniki teh primerov tako veseli, da jih prej vzamejo v roke, če imajo tudi izjave dedičev, da se strinjajo z dedovanjem po oporoki.

 

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti