Orjaške sipe

majdka  

član od: 24.9.2003

sporočila: 126

tema odprta - 24. jul 2008 8:06 | ogledi: 15.362 | odgovori: 30

Imam orjaške sipe (3 kom. skoraj 2 kg), pa me zanima, kako bi jih pripravila, da jih ne bi rezala. Bi jih lahko naredila s krompirjem v pečici - podobno kot lignje? Vsem hvala že naprej za odgovore in nasvete.

LP Majda

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

24. jul 2008 9:35

Lahko jih nadevate: NADEVANE SIPE SESTAVINE (za 4 osebe): 4 srednje velike sipe 200 g riža 2 trdo kuhani jajci 1 surovo jajce 2 srtroka česna 2 paradižnika vejica peteršilja sol sveže mlet črni poper 1 dl olivnega olja 1 dl suhega belega vina PRIPRAVA: Sipe očistimo in jih skuhamo v slani vodi. Lovke in glave odrežemo in jih drobno nasekljamo. Telo pustimo v enem kosu. V slani vodi skuhamo riž, ga odcedimo in damo v posodo za mešanje. K rižu primešamo drobno nasekljane lovke in glave, dve sesekljani trdo kuhani jajci, eno celo stepeno surovo jajce, strt česen in olupljen paradižnik narezan na majhne koščke. Solimo in popramo po okusu in dobro premešamo. S tem nadevom napolnimo telo vsake sipe in ga zapremo z zobotrebcem. Sipe potem položimo v naoljen pekač in jih pečemo 10 minut na vsaki strani v pečici, ki smo jo predhodno ogreli na 200 stopinj. Preden jih obrnemo, jih polijemo s suhim belim vinom. V nadev lahko vključite tudi druge sestavine (pršut, zelišča, drugo zelenjavo ...). Miroslav Vulović Sporočilo je spremenil(a) Miroslav Vulović dne 24. jul 2008 09:46:39

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

7. nov 2012 11:21

Živijo!

Zanima me, če je že kdo kupil v eurospinu velike kolute sip? Ali so zelo gumijasti? oz a so primerni še za kaj drugega kot cvrtje? hvala

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

30. avg 2014 18:27

Bom kar tukaj vprasala. Vceraj sem jedla noro omako s sipami v eni gostilni v istri. bile so takoopo zelooo mehke kakor se nikoli do zdaj. ker trenutno ni sezona za sipe so najbrz bile zamrznjene. Zanima me kako skuhati tako zelo mehke sipe. Ali se to doseze z res dolgim kuhanjem? Meni ratajo sicer ok samo tako cisto mehke pa nikoli

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. avg 2014 18:46

Bannanna, ja, res doglo časa jih moraš kuhat. Od ene Sanje iz Hrvaške sem četrt stoletja nazaj dobila tale recept:

Pol glave česna pogreješ na žlici olja, da zadiši, dodaš veliko peteršilja, žlico currija (indijskega), 1,5 kile sip, veliko konzervo pelatov (ki jih spasiraš), liter vode (danes bi dala juho in clam juice) ter 1dl belega vina.

Kuhaš cirka 45 minut (!)

Potem odvzameš 6 do 7 dl tekočine ter lovke in v tem skuhaš riž.  Posoda s preostankom sipe naj še vedno na čisto majhnem ognju (skoraj) brbota. Jasno, da so sipe totalno mehke oz. "buttery".

Saj boš objavila svojo kreacijo na blogu, a ne?

 

Vanja

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

30. avg 2014 19:43

Moj svak je večkrat nabavil tudi po 10 kg čisto svežih sip. In smo jh seveda vedno nekaj pojedli takoj, ostale cele zamrznili.

 

Meni se zdi (glede na izkušnje), da je "finta" v tem, da tako pri sipah, kot pri jadranskih lignjih uloviš pravi čas. če jih kuhaš premalo, so gumijaste, če jih kuhaš preveč, tudi.

Za pribl. 20 dag težke sipe se mi zdi, da je 20 minut nek optimalen čas (če govorimo o rižoti, dušenih s krompirjem itd.) 
Vsekakor sproti poskušaj z vilico, najprej jih na hitro popraži/poduši na olivnem olju s čebulo (če boš tako delala), malo zalij z vodo, začini po želji in pusti, da se pokrito duši. Vmes večkrat prebodi z vilico, pa boš čutila, kdaj so dovolj mehke. KO lahko z vilico odkrhneš del brez truda, je ravno prav. bodo "mehke kot putrček" :)

Čisto sveže sipe so tudi super na roštlju - par minutk na vroči plošči, potem osoljene, pokapane z dobrim oljem ... mmmm, milina!

Mojca

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

30. avg 2014 20:53

No ja , tri sipe - dve kili niso glih "orjaške". Kilska sipa je običajna pred kakršnega koli pridevnika in je v vsakem primeru kuhana v dobrih 30- 40 minut. Običajno jih delam v rižoti na črno socder pa vsak kot mu je drago :)

hedonist

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. avg 2014 23:30

NO, o orjaških sipah se strunjam s hedonistom. Tri  za dvakg so velike,nikakor pa ne orjaške.Sip ni treba dollgo kuhat, te dni sem naredila  sipe s pečenimi rezanci (ali kot za rižoto) in je bilo 10 minut (narezane so bile na kose) praženja  več kot dovolj.

Č ejih kuham za solato  ali delam v omaki, 15 do 20 minut, če so velike tako, dagredo recimo tri v en kg.

 

mamamia

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

30. avg 2014 23:47

Ja mamaF to mi gre če se jih nato poje. Vendar če hih nato želim še 15 minut kuhati v rižoti sem pa mimo onega časa. Bom probala z res dgom kuhanjem. Pri lignjih je pa tako da ali jih res na kratko ali pa dolgo. Da onega vmes ni ker so takrat dolgi in bo ocitno tudi za sipe drzalo. Ne pa da dlje jih kuhas da so trdi

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

31. avg 2014 3:48

hedonist je napisal/a:

No ja , tri sipe - dve kili niso glih "orjaške". Kilska sipa je običajna pred kakršnega koli pridevnika in je v vsakem primeru kuhana v dobrih 30- 40 minut. Običajno jih delam v rižoti na črno socder pa vsak kot mu je drago :)



hedonist

Hedonist, tiste "orjaške" sipe iz prvega posta so verjetno že prebavljene, post je iz . 2008 
Bannanna je imela v mislih verjetno "normalne", do 20 ali 30 dag težke sipice, bi rekla, vsaj kolikor sklepam po njeni fotki tiste omake, ki sem jo videla na FB.

@Bannanna, kako misliš, da si v 15 min kuhanja rižote "mimo onega časa"? Pač sipe dušiš pet ali deset minut vnaprej in šele nato dodaš riž, če se ti zdi, da bi bilo 15 minut premalo.

Tudi jaz pri sipah s krompirjem v pečici posebej skuham krompir in posebej "zakrknem" sipice, šele nato vse združim in pripravim do konca:
http://www.kulinarika.net/recepti/11115/morska-hrana/si


Oziroma - na tvojem mestu bi delala šugo s sipami posebej in ko bi dobila tapravo mehkobi sip, bi vanj zamešala že kuhan in odcejen riž, pustila vse skupaj odstati nekaj časa, da se okusi prepojjo in ponudila. Taka taktika bi bila dobra, dokler pač ne pogruntaš, koliko časa moraš kuhati sipe, da so mehke po tvojem okusu ;)

Mojca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. avg 2014 7:35

Naredila sem že nič koliko rižot s sipo, belih in črnih, in jih nikdar prej ne kuham, še vedno je bila sipa mehka, niti riža ne kuham posebej. Govorim o običajno velikih sipah, 30 do 40 dag ena neočiščena recimo.

http://www.kulinarika.net/recepti/15602/morska-hrana/cr

Tudi v omaki delam sipe v začetku kot za rižoto, le da potem dodajam paradižnik oziroma mezgo in drugačne začimbe. Jemo jih s polento. 

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti