Orjaške sipe

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

31. avg 2014 8:29

Se ne spoznam ravno na tele morske zadeve, zato bi tule postavila eno, za marsikoga neumno vprašanje. A mi lahko, lepo prosim, nekdo razloži, kakšna je razlika med lignjem in sipo? 

Lp od R.

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

31. avg 2014 8:48

Za začetek vtipkaj obe imeni v gugl in označi zgoraj "slike".

Commis débarrasseur

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

31. avg 2014 8:53

Ok, zdaj mi je pa vse jasno :/

 

Sem že drugje našla...hvala vseeno.



Lp od R.

Sporočilo je spremenil(a) Riddle dne 31. 2014 08:55

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

31. avg 2014 9:42

Svašta a? Kaj vse je zapisano na wikipediji in podobnih straneh?

Commis débarrasseur

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

31. avg 2014 9:53

po mojm je bolj problem da vsakic naletim na drugacno velikost in svežino ( včasih sveže včasih zamrznjene). še vedno sem jih pripravila okej. Nič gumijaste ali kaj podobnega, le tako mehke kot v tem šugu niso nikoli bile.  Tudi ne vem kako ostalim pridejo ko rečete da so mehke. Ali so pač sprejemljivo ne-trde ali res take da se skoraj raztopijo

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

31. avg 2014 18:08

mamamia je napisal/a:

Naredila sem že nič koliko rižot s sipo, belih in črnih, in jih nikdar prej ne kuham, še vedno je bila sipa mehka, niti riža ne kuham posebej. Govorim o običajno velikih sipah, 30 do 40 dag ena neočiščena recimo.

http://www.kulinarika.net/recepti/15602/morska-hrana/cr

Tudi v omaki delam sipe v začetku kot za rižoto, le da potem dodajam paradižnik oziroma mezgo in drugačne začimbe. Jemo jih s polento. 



mamamia

Mamamia, tudi jaz delam vse hkrati, tale postopek "vsako posebej" pri kombinaciji z rižem sem bannanni predlagala zato, da lahko pri samih sipah sproti poskuša, da bo dobila tisto stopnjo mehkobe, ki jo pričakuje in mi jo je dobila z omenjeno istrsko omakco (glede na to, da je dojemanje "mehko", "ne več trdo", "mehko kot putrček" res zelo subjektivna zadeva) ... pa da zato, če bi jih kuhala recimo tudi 45 minut, ne dobi potem eno packarijo od riža


bannanna je napisal/a:

Tudi ne vem kako ostalim pridejo ko rečete da so mehke. Ali so pač sprejemljivo ne-trde ali res take da se skoraj raztopijo


Saj, to je tisto, težko z besedami primerjamo. Vsak po svoje to dojema, zato je pa najboljše poskušati, da pridemo do zase najbolj sprejemljivega rezultata.

Mojca

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

31. avg 2014 18:15

Bannanna, jaz govorim o takih, ki se skoraj raztopijo. Tako je po Sanjinem receptu. 

Podobno,kot če primerjaš na hitro popečen steak s pot roastom. 

 

Vanja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. avg 2014 18:19

mamaF nate se človek vedno lahko zanese ...

Nekako mi speva, da sipe in lignji niso gumasti, da ko ugrizneš, ne rabiš prežvekovat pol ure,da spraviš po grlu navzdol. Skratka, je mehko na ugriz in se ne lepi za zobe.

Je pa res, da takih sip in hobotnice, kot v BAtelini v Banjolah, nisem jedla nikjer, kaj šele, da bi kaj tako dobrega sama naredila.

Info za zzzaka1977 - v Batelini je bil, in z očetom ribičem na ribolovu, tudi Anthony Bourdain. Je na netu oddaja o njegovi hrvaški avanturi, vključno z Batelino.

mamamia

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

31. avg 2014 18:31

hvala punce!! To da so okej rata tudi meni, ne pa da so wow Mehke ko putrcek :) bom vanjin nasvet upostevala pa kk bodo ze totalno mehke dodala riz. 

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

31. avg 2014 18:32

mamamia

Ja, tudi jaz takih šporkih lignjev, kot sem jih naredila sama ali kdo drug na krovu jadrnice prijateljev "ne znam" doma naredit (pa je šlo za tisti dan ulovljene in v hladilni skrinji do doma pripeljane v 2 urah ... enako kot so tudi na barki čakali 2 uri, preden smo jih pripravili, recimo)... očitno tudi okolje n dobra družba vpliva na rezultate!

Sicer pa, če se navežem na subjektivno dojemanje "mehkosti": zame je "sipa/ligenj/hobotnica, mehka kot putrček" takrat, ko z vilico na rahlo pritisnem na kos na krožniku, pa lahko kos prepolovim. Žvečit pa takrat itak skoraj ni potrebno, če lahko tako rečem

Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti