Sranjevanje

simond  

član od: 6.4.2007

sporočila: 60

tema odprta - 24. jul 2008 1:38 | ogledi: 5.733 | odgovori: 9

Pozdravljeni !

Mene pa zanima kako se lahko shrani korenček in črna redkev, da ostane sveže čez zimo.

Hvala in LP.

Simon

simond

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

24. jul 2008 4:54

Korenček in kolerabo pri nas damo v žaganje ali pesek/mivko(suho) in imamo čez zimo v hladni kleti, tako kot krompir(posoda od Jupola je kar uredu). Shranjujemo samo zdrave plodove, odrežemo jim samo zeleni del, ter nalagamo tako, da se korenje ne stika. Peremo ga ne. V primeru, da je kakšen nagnit ga stresemo iz posode in pregledamo, izločimo nagnite, nato ponovno zložimo v posodo. Tako shranjen vam ostane lahko tudi do novega. Po moje tudi shranjevanje črne redkve ne bi bil noben problem. lep pozdrav, anitram1

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

24. jul 2008 6:00

Kakšno temperaturo (minimalno in maksimalno) mora imeti klet, da se tako shranjena ozimnica sploh obdrži? Mene pa še zanima, kako shraniti nadzemno (ne podzemno) kolerabico? Enako? Hvala! Črna mamba

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

24. jul 2008 6:23

mambica, v zamrzovalniku ali pasterizirano, sveže se ne da.

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

24. jul 2008 6:52

Potem pa najbolj, da to naredim čim prej. Pobrala sem jo pred kakšnim tednom, jo imam v kleti, pa je po trdoti še vedno enaka. Drugače pa se njen okus sploh ne da primerjati s tisto pravo, podzemno kolerabico. Črna mamba

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

24. jul 2008 9:41

temperatura naj bo takšna, da ne zmrzuje, se pravi, razmere naj bodo take, kot za krompir, da ne kali, se pravi, da v bloku to ne bo ravno mogoče. Ponavadi korenje dajemo v pesek septembra. Tako smo začeli prakticirat, ko je bilo pridelka veliko, skrinja pa premajhna in splačalo se je. Pri nas imamo samo podzemno kolerabico, za nadzemno je po moje najbolje, da jo blanširaš (obvezno), ohladiš in daš v skrinjo. Tudi sama spakiram po vrečkah in dam v zmrzovalnik, sicer vzame nekoliko več časa, se mi pa takrat zdi fino ko zadevo rabim. Blanširano zelenjavo lahko ješ, če pa jo samo zmrzneš, pa se mi zdi , da je kot čigumi, pa cela skrinja ima duh po zelenjavi. Saj jaz imam tak občutek. Kaj pa ve, se vam tudi zdi, da je razlika? lp, anitram1

simond  

član od: 6.4.2007

sporočila: 60

24. jul 2008 14:34

Hvala. Ravno zaradi tega, ker korenje vloženo na "bilokakšen" način ali zmrznjeno nima istega okusa in arome kot sveže. Spomnim se, da sem v svoji maldosti videl nekje pri sorodnikih, da so imeli shranjene pidelke v kleti, ne vem pa ali je bila mivka, zemlja,..... Lep dan. simond

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

24. jul 2008 21:33

mambica, obe kolerabi sta pravi, gre pa eveda za dve različni vrsti. Kot cvetača in brokoli, ali še manj sorodstva. Mlada nadzemna kolerabica v zelenjavni juhi, nadevana, v omaki, pa še kako je še kako okusna. Čimprej jo pospravi, sicer boo olesenela in ne bo dobra. Priporočam, da jo blanširaš.

rimljanka - zasebno mnenje

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

25. jul 2008 0:55

Korenje in druge korenovke se čudovito obdrži v zasipnici, če imaš prostor na vrtu. Vendar samo tisto korenje, ki ga boš populil jeseni, tale poletni pridelek ni primeren za drugo, kot zamrzovanje ali vlaganje. Če te zanima, ti na ZS lahko pošljem navodilo za izdelavo priročne enostavne zasipnice.

 

Cila

simond  

član od: 6.4.2007

sporočila: 60

26. jul 2008 11:08

Cila, se vljudno priporočam. Hvala S simond

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti